Szatmárnémeti

Bőbeszédű és szófukar tanácsosaink

2016.01.07 - 07:45

A tanácsülések jegyzőkönyveit végigböngészve nem csak az derült ki: ki volt a legbeszédesebb tanácsos és ki, aki csak egyszer, kétszer vagy egyáltalán nem is hallatta hangját 2015–ben, de rájöttük: e tekintetben Coica polgármester sem volt túl „bőbeszédű”.

Az már megszokott, hogy így év elején visszapillantva a hátunk mögött hagyott óesztendőre derültséggel vegyes dühöt kiváltó összegzés készül honatyáink parlamenti tevékenységéről, kezdve attól: ki mennyiszer és milyen témakörökben szólalt fel, voltak–e törvényjavaslatai, egészen addig: mivel is foglalkoznak az ülésszak idején, már ha egyáltalán bent vannak a teremben. Na de mi a helyzet városatyáinkkal, azaz a Szatmárnémeti Városi Tanács tagjaival? S ez nem csak azért érdekesebb, mert Bukarest messze van – ha mégannyira is ott születnek a mindannyiunkat érintő döntések –, hanem azért is, mert városatyáinkat valahogy jobban ismerjük, természetszerűleg gyakrabban találkozunk velünk különböző fórumokon és a mindennapi életben is. Lapunk hasábjain havi rendszerességgel írunk a városi tanács üléseiről s igyekszünk a lehető leghitelesebben beszámolni nem csak a megszületett döntésekről, de az ülésen elhangzott élesebb vagy kevésbé éles szópárbajokról is. Most azonban kimondottan arra voltunk kíváncsiak, hogy városatyáink hányszor, milyen témakörökben és milyen hosszan hallatták a hangjukat az elmúlt egy évben. Kik voltak a bőbeszédűek és kik a szófukarak – a szavak eredeti jelentésére kicsit rácáfolva a bőbeszédűséget kimondott pozitívumként említve, hiszen azt jelenti: az illető tanácsosnak nem csak rálátása–ismerete, de véleménye és javaslatai is voltak egy–egy témakörben, míg a szófukarság jelen esetben a teljes passzivitást vagy a – szépen fogalmazva – laikusságot jelenti.

Cserfes ellenzék

A 2015–ös tanácsülések jegyzőkönyveit végigböngészve kiderült: legcserfesebbek az ellenzék, s ezen belül az RMDSZ–frakció tanácsosai voltak, ők ugyanis a PNL–s tanácsosokkal együtt összesen 115 alkalommal kértek szót, míg a többséget alkotó PSD és ALDE tanácsosok alig 65–ször. Az sem meglepetés–erejű tény, hogy a legaktívabb városatyának Maskulik Csaba bizonyult, hiszen 46 alkalommal szólalt fel, mutatott rá hiányosságokra, pontatlanságokra illetve javasolt ésszerű és racionális megoldásokat számtalan témakörben, a költségvetéstől kezdve a régi városközpont műemlékjellegű épületeinek állapotfelmérésén át a Pannónia Szállóval, a tömegközlekedéssel, a parkolókkal, a megamallal vagy a Városi Sportklubbal kapcsolatos határozattervezetekig – nem egy esetben kivívva ezzel a szociáldemokraták és Coica polgármester haragját is. A képzeletbeli dobogó második helye Nits Jánost illeti, hiszen az urbanisztikai szakember 34 esetben kért szót, vitathatatlan és alapos szaktudásával mutatva rá a Szatmárnémetiben építendő parkolókkal és a harmadik híddal, illetve városrendezési tervekkel kapcsolatos pontatlanságokra. A városi tanács szinte első perctől fenegyerekének elkönyvelt Butka Gergely a maga utánozhatatlan stílusában 26 esetben emelt szót a közszolgáltatási hálózatok munkálatainak csapnivaló kivitelezése, a városi tömegközlekedés, városfejlesztési stratégia, illetve a költségvetés-leosztás (főleg az Olimpia focicsapatot és a Városi Sportklubot érintő) furcsaságai ellen. Ez utóbbi két sportintézménnyel s azok felelőtlen amatörizmus–szintű vezetésével kapcsolatban Magyar Lóránd frakcióvezető is 18 alkalommal szólalt fel. A legaktívabb román ellenzéki tanácsosnak Albu Adrian számít a maga 23 – adókat, aszfaltozási és vezetékcsere–munkálatokat, tömegközlekedést, valamint a focit és a sportklubot érintő – felszólalásával. Dr. Raţiu Cosmin tanácsos – aki nagyon sokszor volt Coica fullánkos verbális nyilainak céltáblája nem csak ellenzéki, de fogorvosi mivoltában is – 12–szer szólalt fel, ám többször is „meglepte” tanácsoskollégáit egy–egy, a város áldatlan állapotát bemutató fotó-összeállítással.

Szófukar többség és polgármester

Bár többségben vannak s decemberig abszolút hatalmon is voltak, a szociáldemokrata városatyák nemigen foglalkoztak a felszólalásokkal, mondhatni zárták soraikat és teljes egyetértésben szavaztak meg mindent – akkor berzenkedve csak, ha az ellenzék rámutatott valamely hiányosságra. Egy, még véget nem ért meccset leszámítva, mely a Károlyi úton majdan megépítendő megamall alatti földterület körül bonyolódik egyre jobban – itt nem csak berzenkedtek, de alaposan ki is mutatták foguk fehérjét, folyamatosan azzal vádolva az RMDSZ-es tanácsosokat, hogy gátolni akarják a város fejlődését. A többség legaktívabbjának Radu Roca alpolgármester számít, hiszen 14 alkalommal szólat fel – igaz, valamennyi esetben feltett kérdésre válaszolt. Őt Pop Ioan követi 11, valamint Marcela Papici 9 felszólalással – az ex–alpolgármesternő azonban társaival ellentétben nem csak a feltett kérdésekre válaszolgatott, de saját véleményeket is mondott. Alig háromszor szólalt fel a tanács legfiatalabb tagja, ám a pénzügyi bizottságot vezető Micle Adrian, ám mégsem ő kullog a lista végén, hiszen Radu Roman és Kiss József kétszer (beleértve a karácsonyi áldást is), Iura Florin pedig csak egyszer hallatta hangját, míg Ardelean Octavian egyetlen egyszer sem.

S mint a jegyzőkönyvekből kiderült, a legfőbb városatya, Dorel Coica polgármester sem volt túl bőbeszédű – felszólalásai legtöbbször kimerültek a Raţiu tanácsos, valamint az RMDSZ-frakció s ezen belül a neki legtöbbször ellent mondó Maskulik és Butka elleni támadásaiban-kirohanásaiban, melyek sok esetben szinte–szinte súrolták a rágalmazás vagy a közutálat–szítás határát. S amikor mégis nagyon válaszadásra kényszerült, gyorsan keresett valakit a teremben, akinek átdobhatta a szót.

Szabó Kinga Mária