BL: német – francia elődöntők

2020.08.16 - 12:56

Rommá verte a Bayern München labdarúgócsapata a Barcelonát a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjében, ami az idei kiírás legnagyobb meglepetésének számít.

A portugáliai tornán rendezett péntek esti mérkőzésen a bajorok már szüneti új csúcsot állítottak be: 4–1-re vezettek, és a Barcelona eddig még soha nem kapott ennyi gólt az első félidőben. De a német bajnok nem elégedett meg ennyivel, és a második félidőben megduplázta az előnyét, ezzel megsemmisítő vereséget mérve a katalánokra.

A Bayern 8–2-es győzelme rengeteg rekordot megdöntött péntek este: most szerzett először ennyi gólt egy csapat a BL egyenes kieséses szakaszának mérkőzésén.

Hansi Flick első hat BL-mérkőzésén 26 gólt szerzett a Bayern München, ez öttel több, mint amennyi bármelyik más tréner első hat BL-meccsén született valaha is.

A Bayern München 155 szerzett gólnál jár az idény összes tétmérkőzését számítva, ez már több, mint az 1972–1973-ból származó eddigi klubrekord (152). A BL-ben eddig szerzett 39 gólja is klubcsúcs.

Kiesett az Atlético Madrid is, miután csütörtök este a magyar válogatott kapussal felálló RB Leipzig 2–1-re győzött a spanyol alakulat ellen. A 2009-ben alapított lipcsei klub ezzel történelmet írt, hiszen a legfiatalabb klub, amely BL-elődöntőt fog játszani. A német csapatot erősíti a magyar válogatott hátvéd Willi Orbán is, így Gulácsival együtt az első két magyar játékos lesz, akik BL-elődöntőben fognak játszani.

Így az is érdekes, hogy három BL-elődöntősnek lesz német edzője, ilyen dominancia még nem volt egy ország trénerei részéről: a Leipziget Julian Nagelsmann irányítja, míg a Paris Saint Germain kispadján a honfitársa, Thomas Tuchel ül.

2007 óta először fordul elő, hogy nem lesz spanyol csapat a Bajnokok Ligája elődöntőjében, ugyanakkor 2006 óta a jelenlegi az első olyan BL-kiírás, amelyikben az utóbbi másfél évtized két kiemelkedő világklasszisa – Lionel Messi és Cristiano Ronaldo – közül egyik sem jut el az elődöntőig.

Annyit még érdemes megjegyezni a péntek esti összecsapásról, hogy a megelőző négy, kieséses rendszerben lebonyolított Barcelona – Bayern párharc továbbjutója mindig elhódította az adott kupasorozat trófeáját: egyszer az UEFA Kupát, háromszor a BL-t. A bajoroktól pénteken látottak azt sugallják, hogy a „törvény” könnyedén hatályban maradhat. Bár a szerdai ellenfelét helytelen lenne leírni, az Olympique Lyon ugyanis a Juventus után a szintén esélyesebb Manchester Cityt búcsúztatta.

A francia – angol csapatok találkozója zárta a BL-negyedöntők párharcait szombat este. Mindenkit a Cityt tartotta esélyesnek és ennek megfelelően nagy fölényben kezdte a mérkőzést. Akadt bőven munkája a francia védelemnek Fernando Marcal kapus sem unatkozott. Így kisebb hidegzuhanyként jött a City számára, amikor a Lyon megszerezte a vezetést: miután a franciák kijátszották City védelmét, Maxwel Cornet higgadtan guríthatott 18 méterről az üres kapuba (0–1).

cityOnline

A vezető találat után teljesen beszorult saját térfelére a Lyon, viszont masszív védekezésének köszönhetően előnnyel vonulhatott a szünetre. Fordulás után sem változott a mérkőzés képe, és a félidő derekán meg is tört a francia védelem: Raheem Sterling passzára Kevin De Bruyne érkezett, és kíméletlenül beverte a labdát a bal alsóba (1–1).

Magasabb sebességi fokozatra kapcsolt a City, azonban egy ellentámadás végén Moussa Dembéle egy az egyben vezette a labdát Edersonra, és nem is hibázott (1–2), ismét a Lyon vezetett.

Az egyenlítő találat Sterling lábába maradt, aki a 86. percben jobbal három méterről az abszolút üres kapu fölé lőtt. Kisvártatva a Lyon büntetett: Aourar távoli lövésénél Ederson képtelen volt megfogni a labdát, a kipattanóra Moussa Dembélé érkezett, és hat méterről megcsinálta azt, amit Sterling nem tudott sokkal-sokkal könnyebb helyzetben (1–3).

Ezek láttán érdekes elődöntők előtt állunk kedden és szerdán. De az is rizikósnak számíthat, hogy már most megjósoljuk, mely csapatok juthatnak el vasárnap esti döntőbe.

BAJNOKOK LIGÁJA, NEGYEDDÖNTŐ

RB Leipzig – Atlético Madrid 2–1 (0–0)

Gólszerzők: Dani Olmo 51., T. Adams 88., illetve Joao Félix 71. (11-esből)

Barcelona – Bayern München 2–8 (1–4)

Gólszerzők: Alaba 7. (öngól), L. Suárez 57., illetve T. Müller 4., 31., Perisic 22., Gnabry 28., Kimmich 63., Lewandowski 82., Coutinho 85., 89.

Manchester City – Olympique Lyon 1–3 (0–1)

Gólszerzők: De Bruyne 69., illetve Cornet 24., Moussa Dembélé 79., 87.

BAJNOKOK LIGÁJA, ELŐDÖNTŐ

Kedd, Estádio da Luz, Lisszabon

22.00: RB Leipzig – Paris Saint-Germain

Szerda, Estádio José Alvalade, Lisszabon

22.00: Olympique Lyon – Bayern München

A Ferencváros hazai pályán játszik a továbbjutásért

A Ferencváros focicsapata döntetlenről várja a Qarabag elleni hazai visszavágót a Bajnokok Ligája selejtezőjében; a párharc továbbjutója legalább az Európa Liga csoportkörében szerepelhet.

Döntetlenről folytatódik kedden a párharc

A Ferencváros 1–1-es döntetlent játszott a Qarabağ vendégeként a labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező harmadik fordulójának első, szerdai mérkőzésén.