Vidék

„Bízzatok! Én vagyok. Ne féljetek!”

2017.09.04 - 09:00

Tegnap első alkalommal szervezték meg Egriben a Szamosháti Fesztivált, amelyre meghívták azokat a településeket, amelyeken Csűry Bálint a szamosháti nyelvjárást kutatta. Ezen az eseményen avatták a település díszpolgárává Kiss Kálmánt.

Az ünnepi esemény programja az egri református templomban vette kezdetét, ahol Varga Sándor teológiai hallgató hirdetett igét. A teológus lelkipásztor Jézus életének azt a mozzanatát magyarázta, amikor a hegyi beszéd után, miután ötezer embert megvendégelt, elvonult, hogy magába szálljon. Ez idő alatt a háborgó tenger veszélyeztette a hajót, amelyen a tanítványok voltak. Péter segítségül hívta Jézust, aki a tenger vizén közeledett a tanítványokhoz, akikhez így szólt: „Bízzatok! Én vagyok. Ne féljetek!” (Máté 14:27) Varga Sándor megpróbálta mai szemmel értelmezni a történetet. Az egyetlen dolog, ami elűzi a félelmet, az a bizalom. Jézus szavára Péter is elindult a tenger vizén, de csak addig tudott azon járni, amíg Jézusra figyelt. Amikor levette róla a szemét, elkezdett süllyedni. Ma is számtalan olyan dolog van, aminek az a célja, hogy elterelje a figyelmet a jóról. Ha azt akarjuk, hogy biztonságban legyünk, és ne legyen okunk a félelemre, bízni kell Jézusban — hangsúlyozta Varga Sándor.

Az istentiszteletet követően megkoszorúzták az egri iskola udvarán álló Csűry Bálint-szobrot. Márton Zsuzsanna, Egri község polgármester asszonya rövid beszédében kifejtette, hogy Csűry Bálint, Egri község szülötte nyolcvannyolc település tájnyelvét gyűjtötte össze az 1900-as évek elején az akkori lehetőségek és körülmények között, ezért is méltó arra, hogy megemlékezzünk róla, és évente megrendezzük a Szamosháti Fesztivált. Csűry Bálint életéről és munkásságáról Kiss Kálmán tanár, helytörténész beszélt, majd megkoszorúzták a szobrot és a Csűry Bálint szülőházán huszonöt évvel ezelőtt elhelyezett emléktáblát. A résztvevők a községháza gyűléstermébe vonultak, ahol Tárnoky Sebastian, a nagykályolyi Vénig László Fotóklub tagja nyitotta meg azt a kiállítást, amelyen a klub tagjainak a fotói szerepelnek.

A sportpályán már reggel elkezdték készíteni a bográcsos ételeket. A színpadon énekesek, együttesek, kulturális és sportegyesületek szórakoztatták a nézőket. Külön érdekessége volt a fesztiválnak a parasztolimpia, amelyen a résztvevők kerékkötővel befékezett paraszti szekeret húztak el, valamint kipróbálhatták a kukorica takarmányozását, a bálabetakarítást, az őszi betakarítást és a petrencésrúd-hajítást.

A nap rendkívüli eseménye volt Kiss Kálmánnak, Egri szülöttjének a díszpolgárrá való avatása.

Kiss Kálmán évtizedeken át foglalkozott Csűry Bálint életútjának a felkutatásával és annak megismertetésével, a Szamosháti Szótár jelentőségének népszerűsítésével. Mindig kiemeli, hogy Csűry nemcsak nyelvész volt, hanem kiváló pedagógus is, aki példaképe lehetne a mai pedagógusoknak. Kiss Kálmán gyakran teszi fel a kérdést: a mai pedagógusok eleget tudnak-e tenni az elvárásoknak? Vannak-e eléggé példamutatóan vallásosak, tisztelik-e eléggé a rájuk bízott és nevelésre szoruló diákokat, kellő empátiával tudnak-e együttműködni a szülőkkel, a kollégákkal, eleget tudnak-e tenni az adminisztratív kihívásoknak? Mindennapi és mindenkori kötelességüket betartják-e, emberismeretük kellően megalapozott és személyre szabott-e, hiszen az ismeretátadásnak csak akkor van értelme, ha az kölcsönös. Az alapos tudás elsajátítása csak tudományos alapismeretek átadása által lehetséges. A mai pedagógusok ösztönzik-e eléggé tanítványaikat, hogy elmélyüljenek a tudomány világában, hogy majdani felnőttként olyan tudományos munkákban, felfedezésekben és újításokban vegyenek részt, amelyek egész nemzetünk, sőt, az emberiség szolgálatába állíthatók? Mindazt, amit Kiss Kálmán kérdőmondatokban tett fel, saját életében és munkásságában megvalósította, ezért méltó a díszpolgári címre.

Az időjárás nem kedvezett a szabadtéri programoknak, de a kezdeményezés ötletes, méltó a folytatásra.

 

 

Elek György