Vidék

Biztosított az uzsonnaprogram

2012.09.20 - 09:45

Szeptember 19-től Szatmár megye minden tanintézményébe eljutott a tej és kifli, a kormány által biztosított uzsonnaprogram keretében. A gyümölcs esetében zajlik a közbeszerzési eljárás.

A 2012/2013-as tanévben a tej és kifli-programot az elmúlt évek gyakorlatával ellentétben — amikor a Szatmár Megyei Tanács a programra kiutalt pénzösszeget a gyereklétszám függvényében osztotta le a helyi tanácsoknak, és minden önkormányzat saját belátása szerint szervezte meg a tízórai beszerzésének versenykiírását; ezáltal garantált volt, hogy a gyerekek minden nap friss termékhez jussanak hozzá —, egy kormányhatározat miatt központosítva kellett a közbeszerzési eljárást kiírni, melynek alapján döntötték el, hogy melyik cég biztosítja a pékárut, illetve tejterméket a diákoknak, számolt be sajtótájékoztató keretében Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. Az elnök elmondta, a közbeszerzési eljárást késleltette, hogy a Közbeszerzéseket Vizsgáló Országos Hatóság (ANRMAP) munkatársai a leadott dokumentációt nem a törvény által előírt 15 napon belül, hanem több mint egy hónap után ellenőrizték, így a megyei tanács nem tudta aláírni a szerződést a versenytárgyalást megnyert cégekkel. „A probléma észlelésekor úgy döntöttünk, hogy 14 napos előszerződést kötünk a Temes megyei Simultan Kft. (tejtermék), illetve a Szatmár megyei Varga Quattro és Mircea Blaga kereskedelmi társaságok által alkotott konzorcium (pékáru) képviselőivel, hogy a gyerekek ne maradjanak uzsonna nélkül” — fogalmazott Ştef, akitől azt is megtudtuk, szeptember 19-én már ellenőrizték is, hogy a gyerekekhez megfelelő minőségű uzsonna kerüljön. Az idei tanévben hozzávetőlegesen 39 596 diák részesül a tej és kifli-programban, akik közül 7510 óvodás, 17 360 elemi osztályos, míg 14 726 gimnazista. Az elnök elmondta, hogy az előszerződési időszakban egy péksütemény 0,319 lejbe (áfa nélkül), míg a tejtermék darabja 0,62 lejbe (áfa nélkül) kerül. A versenytárgyalási procedúra végén aláírt szerződésben a péksütemény 0,25 lejbe (áfa nélkül), a tejtermék pedig 0,52 lejbe kerül majd, így az uzsonna-program költségvetése az idei tanévben 5 500 913,9 lej, melyet a kormány finanszíroz, tájékoztatott a megyei tanács elnöke. A program keretében a diákok egy kiflit kapnak, melynek súlya 80 gramm kell hogy legyen, és legkevesebb 48 órás szavatossági idővel kell hogy rendelkezzen, míg a tejtermék esetében 200 milliliter tejről lehet szó, 5—8 nap közötti szavatossági idővel.

Változatos uzsonna

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az éves uzsonnamennyiség 33 százalékában kekszet, illetve joghurtot is szállíthatnak a diákoknak. „Felhívnám a megyénkben található 236 tanintézmény vezetőjének figyelmét arra, amennyiben nem megfelelő minőségű uzsonnát — lejárt szavatosságú tejtermék, száraz, penészes kifli — szállítanak ki a cégek, utasítsák el azok átvételét, és értesítsék a megyei tanácsot. Ellenkező esetben a felelősség az intézmény vezetőjét terheli” — pontosított Ştef, aki azt is elmondta, hogy a napokban elkezdődött az uzsonnaprogram keretében biztosított gyümölcs közbeszerzési eljárása is, melyet a törvény értelmében egy tanévben 100 napig kell biztosítani a diákoknak. Az elöljáró azt is elmondta, hogy szerdán semmilyen panaszt nem jeleztek az intézményvezetők a megyei tanácsnak az uzsonna minőségét illetően. Újságírói kérdésre válaszolva az elöljáró azt is tudatta, hogy amennyiben laktóz- vagy lisztérzékeny, illetve cukorbeteg tanuló van egy tanintézményben, az igazgatónak erről értesítenie kell a megyei tanácsot, és lehetőség van arra, hogy glutén-, illetve laktózmentes terméket kapjon a diák.