Szatmárnémeti

Biztosítás nélkül ne utazzunk!

2012.07.19 - 09:50

Külföldi nyaralás előtt nem elég szállást foglalni, programot tervezni, gondoskodni kell a megfelelő egészségügyi biztosításról is.

 

Legyen szó városnézésről vagy tengerparti pihenésről, az utazás legnagyobb élményeink egyike. Egy baleset, betegség vagy más, nem várt esemény azonban rémálommá teheti a nyaralást. Otthonunktól távol ezeket a helyzeteket kezelni sokkal nehezebb, és nem egy esetben megdöbbentően költséges is lehet, ezért minden esetben ajánlatos egészségügyi biztosítást kötni. A nyugodt pihenéshez, kikapcsolódáshoz ma már hozzátartozik annak biztos tudata, hogy vészhelyzetben is biztosított a segítség. Az egészségügyi biztosítások a sürgős betegségi és baleseti ellátások sokszor tetemes orvosi költségeit fedezik. Nem érdemes rizikózni, egy külföldön történő baleset több száz eurónkba is kerülhet, legyen szó törésről, allergiáról, vagy más nem várt betegségről.

 

Biztosítás

 

A biztosítás összege természetesen sok mindentől függ, egyrészt attól, hogy milyen országba utazunk — ha európai uniós tagállamokba, legtöbb esetben olcsóbb —, másrészt a kint töltött napok számától. Ha két személy 7 napra valamely EU-s országot választja kikapcsolódásként megközelítőleg 54 lejbe kerül a biztosítása, mely 50 000 euróig fedezi a költségeket. A biztosítás egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozik, melybe beletartozik adott esetben a hazaszállítás vagy orvosi ellátás balesetek, megbetegedések esetén. Azok a betegségek, melyeknek tudatában vagyunk és itthon, háziorvosnál iktatva vannak, nem biztosíthatók. A szomszédos országokba történő kiutazáskor egy kétgyermekes család 124-150 lej közötti biztosítást köthet, egyéb EU-s országokba ez az összeg 120-155 lej. Ha már Izraelbe, Kanadába vagy az USA-ba szeretnénk utazni, 145 lejtől akár 470 lejig terjedő biztosítás is köthető.

 

EU-s kártya

 

Sokan felteszik a kérdést, ha valaki rendelkezik érvényes EU-s egészségügyi kártyával, miért van szüksége egyéb biztosításra is? EU-s kártyát az igényelhet, akinek itthon bejelentett munkahelye van, tehát fizeti maga után a betegbiztosítást. Az EU-s kártya az utasbiztosításokkal szemben többszörösen is hátrányban van. Európán kívül értelemszerűen nem érvényes, kiváltása ügyintézést, sorban állást igényel, külföldön csak meghatározott egészségügyi intézményekben használható fel, valamint csak az adott országban érvényes szabályok szerint téríti meg a felmerült költségeket. Márpedig egy olyan országban, ahol a kezelés költségeiből akár 20-30%-ot is a betegnek kell önrész címén megtérítenie (nem egy ilyen ország van, köztük több Európában is), így például már egy közepes műtét ránk háruló költsége is tetemes számlát eredményezhet. Egy szatmárnémeti biztosítótársaság munkatársa kérdésünkre azt is elmondta, aki csak EU-s egészségügyi kártyával rendelkezik, annak külföldön saját magának kell a számlát rendeznie, mivel Románia sok adósságot halmozott fel ezen a téren, és rendszeresen nem fizette ki más országokban az egészségügyi kezeléseket. A külföldi intézmények bizalmatlanok a román ügyfelekkel szemben, inkább kifizettetik a számlát mondván, hogy itthon úgyis vissza lehet igényelni. Ez azonban hosszú utánajárást igényel, és a siker legtöbbször elmarad.

 

Biztosítás kötése előtt tájékozódjunk! A biztosítók kínálata az alacsony határösszegeket és kevés szolgáltatást tartalmazó, de kedvező árú szerződésektől a minden igényt kielégítő, de értelemszerűen magasabb díjú szerződésekig széles skálán helyezkedik el. Tapasztalatok szerint azonban érdemes olyan biztosítótársasággal szerződést kötni, mely nemzetközileg elismert. Egy külföldön nem ismert társaság szerződését sok helyen nem fogadják el, így az ügyfél maga rendezheti külföldi számláját.