Szatmárnémeti

Biztonságot nyújt a védőoltás

2013.04.24 - 08:57

A védőoltások célja a fogékonyság csökkentése egyes fertőző betegségekkel szemben, míg a közösségi célja a járványfolyamat megszakítása, tájékoztatott dr. Lidia Tămaş járványügyi szakember.

 

Április 27-ig tart az Európai Védőoltási Hét, melynek célja a védőoltások támogatása. Azzal kapcsolatosan, hogy Romániában melyek a kötelező védőoltások, illetve milyen tevékenységek zajlanak ezen a héten, dr. Lidia Tămaşt, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi szakemberét kérdeztük, aki kihangsúlyozta, nagyon fontos a kötelező védőoltások beadatása a gyermekeknek, de az utóbbi időben a szülők bizalma megingott a védőoltásokban. „Az elmúlt időszakban csökken a kötelező védőoltásokat megkapó gyerekek száma, mely azzal magyarázható, hogy a szülő nem viszi el a kötelező oltásra a gyereket. Meg kell érteni, hogy a védőoltások célja a fogékonyság csökkentése egyes fertőző betegségekkel szemben, míg a közösségi célja a járványfolyamat megszakítása. Ezen a héten oltást népszerűsítő kampányt szervezünk, melynek keretében kérdőíveket töltetünk ki a szülőkkel. A kérdőívben arra szeretnénk választ kapni, hogy mennyire van tisztában a lakosság az oltás hatékonyságával, szükségességével és azzal, hogy életkoronként milyen típusú oltások beadására van szükség” — tájékoztatott a szakember. „A védőoltás segítségével meg lehet előzni bizonyos fertőző betegségeket, míg azon személyek, akik nincsenek beoltva, kockáztatják, hogy súlyos betegségeket kapjanak meg, jelentős szövődményekkel. Az oltásokat a szülészeteken, a családorvosi rendelőkben, iskolákban, vidéken és városon egyaránt beadják” — pontosított a doktornő, akitől azt is megtudtuk, hogy hazánkban a kötelező oltások naptára a következő oltásokat tartalmazza: hepatitisz B elleni oltás, BCG a tuberkulózis nagyon súlyos formáinak megelőzésére, poliomielitisz (gyermekbénulás) elleni oltás, cseppek formájában, a diftero-tetano-pertussis, azaz a torokgyík, merevgörcs, szamárköhögés elleni , oltás, illetve kanyaró, rózsahimlő, mumpsz elleni oltások.

Csökken a védettség

A DSP februárban végzett egy oltási lefedettséget mérő vizsgálatot a 18 hónapos csecsemők körében, melyből kiderül, hogy a BCG-oltást a vizsgált korcsoport 100 százalékosan megkapta, míg a Hep B oltást a városi gyermekek 93,85 százaléka s a vidékiek 92,51 százaléka kapta meg. A DTPa, a Hib, a VPI, RRO vakcinák esetében a vidéki gyermekek 90,47 százaléka, míg a városiak 91,92 százaléka kapta meg az illető védőoltásokat. „A legnagyobb gondot a szakemberek számára a DTPa oltások beadása jelenti, mivel a szülők négyéves korban nem viszik beoltatni csemetéiket. Annak ellenére, hogy hazánkban létezik egy olyan törvény, miszerint a közösségbe — óvoda, napközi, iskola, egyetem — lépő gyereknek minden kötelező védőoltást meg kell kapnia, senki nem tartja be ezt a jogszabályt” — tájékoztatott dr. Lidia Tămaş, aki azt is elmondta, hogy idén a kötelező oltások közé bekerül a meningococcus vakcina.

Kötelező védőoltások

Újszülöttkorban a Hep B (a Hepatitisz B ellen véd) és a BCG-oltások (tuberkulózis ellen), két hónapos korban a DTPa – VPI – Hib – Hep B, meningococcus oltások (a torokgyík szamárköhögés, tetanusz okozta merevgörcs, a járványos gyermekbénulás és a Haemophilius B által okozott gennyes agyhártyagyulladás ellen véd), 4 hónapos korban a DTPa – VPI – Hib,

meningococcus oltások, 6 hónapos korban a DTPa – VPI – Hib – Hep B vakcina, 12 hónapos korban a DTPa – VPI – Hib, illetve az RRO oltások (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő ellen véd), 14 hónapos korban meningococcus-oltás, 4 évesen DTPa oltás, 6 évesen DTPa-VPI oltás, 7 éves korban (első osztály) RRO oltás, 6 és 8 évesen a VPI oltás beadása kötelező.