A 14 millió lej összértékű projekt végrehajtási szerződését Kovács Jenő polgármester, valamint a liciten nyertes Neon Lighting Kft., Best Vill Kft., U Light Kft. és az Electromen Kft. alkotta konzorcium képviselője írta alá. A projekt koordinátora a Neon Lighting Kft.
A projekt kivitelezésére megítélt összeg 14 millió lej. Ebből az összegből 400 000 lejt fordíthatnak a műszaki terv előkészítésére, míg a különbözet, a 13,6 millió lej a város területén lévő közvilágítási rendszer korszerűsítését fedi le.
„A győztesnek három hónap áll majd a rendelkezésére, hogy előkészítse a dokumentációt, majd további 12 hónap, hogy végrehajtsa a projektben vállaltakat. Arra kértem a cég képviselőjét, hogy a kivitelezés ideje alatt is rendszeresített egyeztetések révén közösen dolgozzunk a projekten. Bízom benne, hogy így az esetleges hibáknak és a nehézségeknek is sikerül elejét vennünk. Kollégáimat is arra kértem, hogy figyeljenek oda, hogy a frissen aszfaltozott utcákban olyan eljárással dolgozzanak, ami miatt nem kell feltörni az új útburkolatot. A Neon Lighting Kft. képviselője ezzel kapcsolatban arról biztosított, hogy olyan technikával dolgoznak, mely révén nem törik fel az aszfaltot. Zilahon hasonló módszert alkalmaztak, átfúrtak az aszfalt alatt, s így megkímélték a burkolatot. Bízom benne, hogy nálunk sem lesznek majd problémák” — foglalta össze Kovács Jenő polgármester.
A nagykárolyi közvilágítási rendszer korszerűsítése és hatékonyabbá tétele elnevezésű projekt magában foglalja a meglévő közvilágítási hálózat teljes cseréjét, a meglévő hálózaton a világítótestek cseréjét az utcák körülbelül 70 százalékában. Azokon az utcákon, ahol nincs kialakítva a közvilágítás, vagy kis kapacitású izzók világítanak, beruházásokat fognak végezni a közvilágítási rendszer kiterjesztése érdekében, új oszlopok és készülékek telepítése révén. A beruházástól a nagykárolyiak komfortérzetének növelése mellett nagyobb közbiztonságot is remélnek, hiszen az eddigi sötét kis utcákban is kiépül a közvilágítás. Ezenkívül a gyalogátkelőket is jobban megvilágítják, hogy elejét vegyék a baleseteknek.
A projektbe beépítendő összes eszköz távvezérlésű lesz, és távolsági kommunikációs rendszerekkel látják el ezeket, míg az összes fő útvonalon speciális, modern világítást biztosítanak a gyalogátkelőknél: külön világítást kapnak, innovatív érzékelőrendszert fognak használni a gyalogosok biztonsága érdekében. A projektet a Regionális Operatív Program finanszírozza.
A projekt műszaki adatai szerint sort kerítenek 279 villanypózna cseréjére, kihelyeznek 107 új oszlopot az elektromos hálózat bővítése céljából, korszerűsítéseket hajtanak végre 1233 meglévő villanypóznán, kihelyeznek 1859 LED-izzóval ellátott oszlopot. A nagykárolyi közvilágítás éves szinten 3760 órán keresztül működik, 511 350 kW-os fogyasztással. A projekt során speciális megvilágítást kap 42 gyalogátkelő, ahova mozgásérzékelőt, valamint fotovoltaikus rendszereket is kiépítenek. Kialakításra kerül egy távvezérléssel működtetett ellenőrzőközpont, valamint a világítótestek meghibásodását jelző rendszer is. A kivitelezés során a meglévő elektromos hálózat további bővítése történik meg 4,36 kilométeres szakaszon, valamint korszerűsítési munkálatokat is végeznek 8,64 kilométeres szakaszon. A projekt tartalmazza még az ünnepi díszkivilágítás kialakítását is az 1 Decembrie 1918 utca teljes hosszán.
Fotó: Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal/Facebook