Belföld

Biztonságos tömegközlekedést!

2020.01.31 - 09:05

Az ingázó diákoknak biztonságos tömegközlekedésre lenne szükségük, és arra, hogy megtérítsék számukra ennek költségeit. Jelenleg csak a bérletek árának egy részét kapják vissza.

 

Sürgősségi kormányrendeletet fog kibocsátani a kormány az 51-es rendelet okozta gondok orvoslására, miután az alkotmánybíróság szerdán alkotmányellenesnek ítélte meg az ezt módosító, felelősségvállalással elfogadott törvényt — jelentette ki egy televíziós interjúban Ludovic Orban miniszterelnök. Orban úgy fogalmazott, hogy nem fogja kivárni az „alkotmányossági aggályoskodásokat” az 51-es sürgősségi kormányrendelettel kapcsolatban, mert „vannak gondok, amelyeket meg kell oldani”. Kijelentette: megvárják az alkotmánybírósági indoklást, majd sürgősségi rendeletet bocsátanak ki a szóban forgó jogszabály okozta problémák felszámolása érdekében.

Az Orban-kormány 2019. december 12-én vállalt felelősséget a törvénytervezetért. Ludovic Orban miniszterelnök akkor azzal érvelt, hogy az 51-es sürgősségi kormányrendelet negatívan befolyásolta a megyén belüli szállítást azáltal, hogy egy közszolgáltatást kereskedelmi szolgáltatássá változtatott.

„Jelen pillanatban vannak diákok, akik azért nem járnak iskolába, mert nem térítik meg az ingázással járó költségeiket. Az 51-es rendelet emellett más sérülékeny csoportokat is érint” — magyarázta. A tervezethez benyújtott módosító javaslatok közül elfogadták azt, amelynek értelmében a jelenlegi licencek érvényességét meghosszabbítják 2021. június 30-ig. Egy másik elfogadott javaslat pedig kimondja, hogy a megyei tanácsoknak 2021. július 1-jéig le kell zárniuk az új szállítócégek kiválasztási eljárását.

„Az ingázó diákoknak biztonságos tömegközlekedésre van szükségük, hogy ne veszélyeztessék az életüket stoppolással. Nem kérhetjük azt a tanulóktól, hogy jól teljesítsenek az iskolában, ha nem biztosítunk számukra biztonságot és tisztességes körülményeket a tanuláshoz” — mondta korábban a téma kapcsán Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes.

A Világbank nemrég éppen a romániai ingázó diákokkal kapcsolatban jegyezte meg azt jelentésében, hogy nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a tömegközlekedés bővítésére, a személyes biztonság növelésére az utazás időtartama alatt, valamint az utazási költségek csökkentésére.

Jelenleg 430 ezer romániai diák ingázik nap mint nap az iskolába, és bár a vidékről ingázó tanulók bérleteinek árát részben megtérítik, ez nem elegendő. Mint megtudtuk, egy megszabott algoritmus alapján számolják el a bérleteket. Azoknak, akik 8 kilométerről ingáznak, 33 lej 32 banit térítenek meg az utazás árából, de a bérlet ára 115–120 lej körül mozog egy hónapra, 14 kilométer után 58 lej 30 bani a támogatás, míg a bérlet ára elérheti a 150 lejt, 44 kilométeres távolságról ingázók esetében pedig 182 lejt számolnak el, a bérlet ára azonban 250 lej. Azon diákok esetében, akik 50 kilométernél távolabbról járnak be az iskolába, félévenként 16 utat számolnak el, ezeknek az utaknak viszont a teljes árát megtérítik. A Szatmár megyei iskolákban minden hónap elején összesítik az ingázó diákok költségeit, amit továbbítanak a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségre, amely 1–2 héten belül fizeti ki a tanulóknak az ingázás költségeit.