Nevelni soha nem könnyű, biztonságos és tudatos közlekedésre nevelni pedig főleg nem az – jól példázza ezt Szatmárnémeti legújabb, potenciális balesetveszélyes pontja: a Károlyi útra nyíló Digului utca.
Amely elvileg még „építőtelep”, mert hivatalos átvétele nem történt meg – ettől függetlenül vígan használják a ki– és behajtók. Pedig még az sem tudható: egy–vagy kétsávos lesz–e. Sebaj, amíg szabály nincs, mindenki úgy használja, ahogy jólesik. A törvénytisztelőbbek valóban csak a Golescu híd irányába kanyarodnak ki róla – a felelőtlenek viszont a kettős záróvonalon és kocsisoron át a kenyérgyár irányába. Vagy a híd felől érkezve, szintén kettős záróvonalon és kocsisoron átcikázva, behajtanak az utcába.
Még mindig a romániai utakon halnak meg a legtöbben — épp ezért az ország közúti közlekedésbiztonsági stratégiájának egyik legfőbb célja felére csökkenteni ezen balesetek számát, valamint a biztonságos és tudatos közlekedésre való nevelés az egyik legfőbb célkitűzése. A kormány a napokban fogadta el és bocsátotta közvitára Románia 2020-ig érvényes közúti közlekedésbiztonsági stratégiáját, mely többek között azokat a lépéseket irányozza elő, amelyekkel a remények szerint 2020-ra felére csökkenthető a halálos közúti balesetek száma a 2010-es évhez képest. Akkor ugyanis a 9253 közúti balesetben 2377-en veszítették életüket (a „legfeketébb” évnek azonban mégis 2008 minősíthető, mert akkor 3065 ember halt meg az utakon). S bár az elmúlt hat év során fokozatosan csökkent a halálos áldozatok száma (2012-ben 2042, 2014-ben 1818 volt, tavaly viszont ismét felemelkedett 1893-ra), Románia sajnos még mindig vezeti a halálos közúti balesetek rangsorát az Európai Unióban.
A stratégia többek között rendelkezik arról, hogy megfigyelőkamerákkal kövessék a gépjárművezetői engedélyek megszerzésére szervezett vizsgákat — ugyanakkor előírja a vonatkozó törvény módosítását úgy, hogy a sofőriskolák engedélyét csak azzal a feltétellel hosszabbítsák meg, ha a tanoncok legalább fele sikeresen sofőrvizsgázik, ezzel a kezdő gépkocsivezetők felkészültségi szintjét szeretnék emelni. Igyekeznek kiküszöbölni, hogy a gépkocsivezetői jogosítványt hamis igazolványok alapján is meg lehessen szerezni, és egy bizonyos életkor után gyakoribbá teszik a kötelező orvosi ellenőrzéseket — ez utóbbit egyébként a közlekedésrendészet már többször is javasolta, ám mindannyiszor „diszkriminatívnak” minősítették és elvetették. És tervezik egy úgymond „biztonsági műszaki ellenőrzés” bevezetését a balesetet szenvedett járművek újbóli forgalomba helyezése előtt. Mindezen gyakorlati tervek mellett kiemelt figyelmet fordítanak a nevelésre — többek között kötelező módon szaktanácsadásban kell majd részesíteni az ismételten súlyos szabálysértést elkövető gépkocsivezetőket, és tervezik, hogy a biztonságos és tudatos közlekedésre való nevelést továbbviszik az óvoda és az elemi iskola falai közül: közlekedésbiztonsági tanfolyamokat vezetnek be az egyetemi és egyetem utáni képzésekben.
Mi lesz a gyakorló sofőrökkel?
Arról azonban nem szól a stratégia, hogyan lehet(ne) tudatosabb és biztonságosabb közlekedésre nevelni a már gyakorló gépkocsivezetőket, akik közül — tisztelet a kivételnek — egyre többen s egyre gyorsabban felejtik el a közlekedési szabályokat. A szatmárnémeti közlekedés kaotikusságáról már számtalanszor cikkeztük (s legtöbb apropóját egy-egy baleset szolgáltatta), számtalan esetben és különféle fórumokon lett szóvá téve bizonyos közlekedési táblák hiánya — melyekre persze, ha kinn vannak, akkor sem figyel mindenki. Enyhén nevetséges a régi városközponton s gyalogátkelők mellett végigvirító narancssárga oszlopsor — lassan ezek is hiábavalóvá válnak, hiszen melléjük is le-leparkolnak egyesek. Pár napja pedig újabb potenciális balesetforrással „gazdagodott” a város: a Károlyi útra nyíló Digului utcával. Maga az utca hasznos és szükséges — viszont elvileg még mindig „építőtelepnek” van minősítve, hiszen nem történt meg a hivatalos átadása-átvétele.
Sebaj, ettől még vígan gurulnak rajta az autósok — mindkét irányba. Bár azt még nem tudni: egy- vagy kétsávos besorolást kap, ugyanis a tervezettnél valamivel keskenyebb lett. De két autó épp-épp elfér rajta, mint ahogy azt már sokan kitapasztalták. S igaz ugyan: csak a Golescu híd irányába lehet majd kihajtani, de erről hivatalos rendelkezés még nem született, ezért a vállalkozó kedvű (vagy inkább felelőtlen, eszement) sofőrök — fütyülve a kettős záróvonalra és a kocsisorra, kamionokra — a kenyérgyár irányába kanyarodnak, vagy épp a Golescu híd felől érkezve, szintén a kettős záróvonalon és autósorokon át hajtanak be a Digului utcába. Csodával határos módon baleset eddig nem történt. Még.
Szabó Kinga Mária