Belföld

Biztonságos és hatásos oltások

2018.09.07 - 10:25

Az itthon alkalmazott védőoltások biztonságosak és hatásosak, a legmagasabb standardoknak felelnek meg — szögezte le a szaktárca, válaszul a szűnni nem akaró oltásellenességre.

„Az Egészségügyi Minisztérium szilárdan elhatárolódik azoktól a félrevezető kampányoktól, amelyekkel sokan a védőoltások hatástalanságát és veszélyeit hirdetik” — szögezi le a szaktárca, ugyanis az elmúlt időszakban rengeteg immunizálásellenes plakát jelent meg az országban, de gyorsan terjednek hasonló anyagok a közösségi médiában, sőt, nyomtatott lapokon is, amelyeket a lakosság postaládáiba helyeznek el az oltásellenesek — félrevezetésül felhasználva az állami egészségügyi szervek neveit, logóit is. Többek között olyan brosúrákat is találhattak jó néhányan a postaládáikban, amelyek az UNICEF, a WHO és a román szaktárca logóival ellátva azt hirdetik hamisan, hogy a kombinált ROR-oltás abortált magzati sejteket is tartalmaz, illetve azt állítják, hogy olyan növényvédő szerek is kerültek bele, amelyek neurotoxikus hatásúak, rákkeltők, valamint autizmushoz vezetnek. Az egészségügyi tárca és az UNICEF is kihangsúlyozza, hogy az ilyen cikkek, felhívások felelőtlenül téves információkat juttatnak el a szülőkhöz, akik ilyen és ehhez hasonló buta híresztelések, tévhitek miatt nem oltatják be gyermekeiket, veszélyeztetve a kicsik és a lakosság egészségét is. A minisztérium egyébként büntetőjogi feljelentést tesz a tévhiteket terjesztő kampány kezdeményezői ellen.

A szakemberek ismét felhívják a szülők figyelmét arra, hogy egyetlen kötelező védőoltást se mulasszanak el beadatni gyermekeiknek, köztük a sokszor emlegetett kanyaró elleni oltást sem. Szatmár megyében tavaly például 2612 tüdőgümőkór elleni BCG-oltást adtak be a gyerekeknek a szakemberek, 1009 B-típusú hepatitisz elleni vakcinát, diftéria-tetanusz-szamárköhögés-gyermekbénulás-hepatitisz B elleni kombinált oltásból 7794-et, diftéria-tetanusz elleni vakcinából 1585-öt, pneumococcus elleni vakcinából 482-t, a kombinált, kanyaró-mumpsz-rózsahimlő elleni ROR-oltásból pedig 9206-ot, és egyetlen esetben sem volt komoly mellékhatása az immunizálásnak. Viszont az immunizálás nem érintett minden gyereket, s az előző évben a diftéria-tetanusz-szamárköhögés-gyermekbénulás-hepatitisz B elleni oltás esetén volt a legrosszabb a lefedettség.

A nem szűnő kanyarójárvány és a gyengébb oltási lefedettségi arány miatt az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tévhitet és az azokra cáfolatul szolgáló tényeket a védőoltásokkal kapcsolatban.

 

Nem okoz autizmust!

 

A gyulladásos bélbetegségek, cukorbetegség és az autizmus nem állnak ok-okozati kapcsolatban a kombinált kanyaró elleni oltással, ez egy gyakori tévhit. A félrevezető publikációk mindegyikét megcáfolták nagy esetszámú vizsgálatokkal.

Azokban az országokban, ahol bevezették a tömeges oltásokat, és magas szintű (98 százaléknál nagyobb arányú)az átoltottság, a kanyaró, a rózsahimlő és a mumpsz előfordulása jelentősen csökkent. A védőoltás hatására ellenanyagok termelődnek a szervezetben, amelyek megvédenek a megbetegedéstől.

 

Nagyobb kárt okoz?

 

Nem igaz, hogy az immunizálás nagyobb kárral jár, mint haszonnal, hiszen nem lehet nagyobb kockázata a megelőzésnek, mint magának a betegségnek. Nem okozhatunk nagyobb kárt azzal, hogy megpróbáljuk elkerülni a betegséget ahelyett, hogy átvészelnénk azt. A védőoltás után esetleg megjelenő oltási reakciók lényegesen enyhébbek, mint maga a betegség. Nem a védőoltás okozta reakcióktól kell félnünk, hanem a betegségtől, amit az immunizációval elkerülhetünk.

 

Csak ránk tartozik?

 

Azok, akik egyéni megfontolásból megtagadják gyermekük beoltatását, mondván, hogy nincs betegség, hiszen mindenki be van oltva, visszaélnek a gyermeküket felelősséggel gondozó szülők és az összefogó társadalom által létrejött optimális helyzettel, egyben veszélyeztetik azokat a betegeket, akiknek a beoltása ellenjavallt, vagy életkoruk folytán még nem oltottak.

Azt se felejtsük el, hogy azok a gyermekek, akik önkényesen maradnak ki a kötelező oltásból, nem járhatnak közösségbe!

 

 

Bumbuluţ Krisztina