Vidék

Biztonságban a minivakációban is

2019.04.27 - 11:04

Szatmár megyében a minivakáció napjaiban közel 500 rendőr és csendőr ügyel a rendre és közbiztonságra — figyeljünk mi is egymásra no meg arra, hogy a hagyományos május 1-jei szezonnyitó sütögetés, bográcsozás ne a tűzoltók riasztásával érjen véget!

Szinte valamennyi munkatársát mozgósította a belügyminisztérium annak érdekében, hogy az ortodox húsvéti és május 1-jei minivakáció napjai minél nagyobb biztonságban teljenek. Országszerte naponta 10 000 rendőr és több száz radarkészülék, míg Szatmár megyében közel 500 rendőr és csendőr s természetesen a sebességmérő készülékek is szolgálatban lesznek, fokozott figyelmet fordítva egyrészt a biztonságos közlekedésre (gyorshajtók, ittas vezetők, jó lesz vigyázni!), másrészt az üdülő- és kirándulóhelyekre, hiszen ezekben a napokban a „nyáriszezon-kezdő” hagyományokhoz híven meg-, pontosabban kimozdul otthonából szinte az egész ország, s mindenki útra indul.

Arra azonban fokozottan figyeljünk — akár távolabbra, akár csak a városban autózunk —, hogy aki ivott (ha csak egy kortyot is), ne üljön autóba, de a kerékpárra se üljön fel, gépkocsivezetőként pedig óvatosan közelítsük meg a gyalogátkelőket, és figyeljünk a kerékpárosokra, gördeszkázó, görkorcsolyázó gyermekekre! Ha pedig gyalogosként részeg vagy hangoskodó csoportokkal találkozunk akár az utcán, akár szórakozóhelyen, kerüljük ki ezeket, ne keveredjünk vitába velük, és ne reagáljunk esetleges kötekedéseikre! Amennyiben belénk kötnek az utcán, ne habozzunk a járókelők segítségét kérni, és mindenképp értesítsük a hatóságokat a 112-es egységes segélyhívón. A Mr. Alkohollal való túl szoros barátság hátulütőiről ne feledkezzenek meg azok sem, akik valamilyen gyógy-/termálvizes üdülőközpontban vagy akvaparkban terveznek pancsolást, hiszen spicces, netán kapatos állapotban nem ajánlatos túl sok időt a magas hőfokú vízben tölteni.

 

Az erdőt se gyújtsuk fel!

 

Időjárás függvényében ugyan, de a minivakációban sokan felkerekednek, hogy maguk mögött hagyva a négy fal bezártságát hagyományosan a zöldben, sütögetéssel „ünnepeljék” a nyári szezon kezdetét — teljes törvénysértésben és bírságveszélyben. Nincs is kellemesebb, mint a természetben, a pattogó tűznél bográcsost főzni, szalonnát sütni, vagy az izzó parázson ínycsiklandó finomságokat grillezni — ám a felügyelet nélkül hagyott tűz komoly veszélyforrás, még a kert végében vagy a pirosberki üdülőháznál is, ráadásul vannak olyan helyek, ahol eleve tilos (lenne) tüzet rakni. A katasztrófavédelem nyomatékosan felhívja a figyelmet, hogy szeles időjárás esetén a tűzgyújtás még az erre kijelölt helyeken is szigorúan tilos, hiszen elég egyetlen tovaröppenő szikra, és kész a baj. Tűzrakásnál figyeljünk arra, hogy az erdő széle legkevesebb 50 méter távolságra, kezünk ügyében pedig nagyobb mennyiségű víz legyen, és sütés közben folyamatosan tartsuk figyelemmel a lángokat, még ha le is vettük már a bográcsot az ágasról — és tartsuk szemmel a gyerkőcöket is, hiszen őket köztudottan mágnesként vonzzák a lángok, és sajnos nem egyszer végződött súlyos sérülésekkel a kellemes kirándulás, de erdőtűz is volt már amiatt, mert egy kisfiú arra volt kíváncsi: ugyanúgy ég-e a láng a fák között is, mint a piknikezőhelyen? Hazainduláskor győződjünk meg róla, hogy eloltottuk az utolsó parazsat is, és a hamuban sem pislákol zsarátnok, ugyanis ezek ugyanolyan veszélyforrások, mint maga a nyílt láng — s amennyiben lehetőségünk van erre, szórjunk homokot vagy három-négy marék földet is az egykori tűzhelyre, javasolják a lánglovagok, kérve mindenkit: amennyiben mégis baj történne, azonnal hívják az ingyenes 112-es egységes segélyhívó számot!

A majálisozóknak jó (lenne) nem megfeledkezni a 54-es számú, úgynevezett pikniktörvényről sem, amely szigorúan szabályozza a tűzgyújtást, rongálást, szemetelést az erdőszéleken, folyó-, patak- és tópartokon. Akit pedig tiltott helyen tűzrakáson, szemetelésen kapnak, számíthat rá, hogy megbírságolják — igaz, általában először figyelmeztetik a szabályszegőket, hogy oltsák el a tüzet, és amennyiben ellenszegülnek, vagy később ismét meggyújtják azt, akkor 2000–5000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak. A törvény külön paragrafusa tér ki arra, ami elvileg magától értetődő kell(ene) legyen: a kirándulás végén az üres pillepalackokat, sörös dobozokat, zöldséghéjat, a szemetet gyűjtsük össze, és az erre kijelölt helyen rakjuk le, ha pedig ilyen nincs, tegyük be az autóba, és vigyük haza, hiszen lakóhelyünk közelében számtalan kuka és szemétgyűjtő konténer található.

 

 

Szabó Kinga Mária