Victor Ponta a kormány szerkezetének alakításához és az új miniszterek beiktatásához kérte tegnap a törvényhozás támogatását, amelyet a parlament fölényes többséggel meg is szavazott.
A parlament két házának együttes ülésén 346 szavazattal 192 ellenében fogadták el a törvényhozók a kormány új szerkezetéről és összetételéről szóló parlamenti határozatot. Traian Băsescu államfő kedden felszólította Victor Ponta miniszterelnököt, aki — a liberálisoknak a kormányból való kilépése után — a Romániai Magyar Demokrata Szövetéggel (RMDSZ) kötött megállapodást a közös kormányzásról, hogy a parlament előtt vállaljon felelősséget az új kormánykoalíció programjáért. Az államfő szerint a 2012-es választások után megszavazott kormányprogramot nem viheti tovább az új koalíció, mert a dokumentum több helyen hivatkozik az időközben felbomlott Szociálliberális Szövetségre (USL), és a kabinetbe új politikai alakulatok is beléptek. Băsescu úgy vélekedett: csak a parlament törvényesítheti a kormány megváltozott politikai összetételét és új célkitűzéseit.
A miniszterelnök nem tett eleget az államfő felkérésének. Ponta kedden a parlament plénuma előtt bejelentette: az USL beiktatáskor megszavazott kormányprogramját kívánja folytatni, amelyet az új kormánykoalíció valamennyi pártja, beleértve az újonnan csatlakozott RMDSZ-t is, magáénak tekint.
A bizalmi szavazás előtt Victor Ponta az ország stabilitásának fontosságát hangsúlyozta a Románia szomszédságában, Ukrajnában kialakult válságra utalva. „Minden politikust felelősségteljes magatartásra szólítok fel: a politikai viták nem érinthetnek olyan témákat, amelyek ellenőrizhetetlen etnikai vagy társadalmi feszültséget szíthatnak. A kormányoldalnak és ellenzéknek egyaránt felelőssége azt bizonyítani, hogy Románia európai, demokratikus állam, amely betartja a kisebbségek jogait, és nem szabad azoknak a szélsőségeseknek a csapdájába esnünk, akiket estéről estére a tévé képernyőjén látunk” — jelentette ki Ponta.
Távozott Antonescu
A bizalmi szavazást megelőző parlamenti vitában a frissen ellenzékbe vonult Crin Antonescu liberális pártelnök bejelentette, hogy lemond a szenátus elnöki tisztségéről. Antonescu azt javasolta a szociáldemokrata miniszterelnöknek, hogy mindketten váljanak meg attól a tisztségtől, amelybe a korábban kormányzó, felbomlott Szociálliberális Szövetség (USL) juttatta őket, és felszólította Victor Pontát, mondjon le kormányfői tisztségéről.
Az új miniszterek beiktatását alkotmányossági óvás hátráltathatja, amennyiben Traian Băsescu államfő megtagadja az új miniszterek kinevezését, a vitát az alkotmánybíróságnak kell eldöntenie.
Aggasztónak tartják
Az Erdélyi Magyar Néppárt aggasztónak tartja, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalását rögzítő dokumentum — annak ellenére, hogy képviselői a mérleg nyelvét alkotják a kormánytöbbség biztosításában —, semmilyen garanciát nem tartalmaz az erdélyi magyar közösség jogainak érvényesítésére.
A Toró T. Tibor pártelnök által jegyzett közlemény szerint az erdélyi magyarság képviseletében az RMDSZ a rendszerváltás utáni korszak leggyengébb teljesítményű és talán leginkább magyarellenes kormányát készül legitimálni, ugyanazt a csoportot, amely két évvel korábban a nacionalista kártyát kijátszva, a MOGYE magyar karának létrehozását támadva buktatott kormányt és került hatalomra. Ráadásul annak a kormányprogramnak a végrehajtását vállalta ezzel a lépéssel az RMDSZ, amelyet 2012-ben maga is elutasított a parlamentben — emlékeztet az EMNP, rámutatva, hogy a pillanatnyi politikai alkun tovább mutató, maradandóbb eredményeket ígérő cselekvési terv a megállapodás szövegében nem szerepel.