Belföld

Bizalmat kért a parlamenttől a PNL kormánya számára Ludovic Orban

2019.10.24 - 17:01

Bizalmat kért a bukaresti parlamenttől a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) által alakított kormány számára szerdán Ludovic Orban miniszterelnök-jelölt, a PNL elnöke.

 

Orban karcsúsított, 18 tagú kormányt javasolt a jelenlegi 25 tagú kabinet helyett. Miniszterelnök-helyettesnek Raluca Turcan képviselőházi frakcióvezetőt jelölte, a külügyminisztérium élére pedig Bogdan Aurescu elnöki tanácsost hozná vissza, aki korábban is vezette már a román diplomáciát.

A politikus az általa javasolt kormányprogramot is beterjesztette a törvényhozásnak. Az Orban-kabinet programja egy sor olyan rövidtávú célkitűzést tartalmaz, mint a 2020-as választások megfelelő megszervezése, az igazságügyi törvényekről szóló közvita újbóli megnyitása az európai ajánlásoknak megfelelő javításuk érdekében, valamint a kormány átstrukturálása.

 

A kormányprogram leszögezi, Románia jelenlegi válságos politikai helyzete megköveteli, hogy rövidtávú célkitűzéseket fogalmazzanak meg, amelyek előkészítik az ország európai szellemben történő megreformálását. Ezek között szerepel a 2020-as választások megfelelő megszervezése, az igazságügyi törvényekről szóló közvita újbóli megnyitása az európai ajánlásoknak megfelelő javításuk érdekében, a kormány átstrukturálása, a közigazgatás hatékonnyá tétele, az állampolgárok közintézményekbe vetett bizalmának visszanyerése; a jelenlegi, fogyasztásnövelésre alapuló gazdasági modell behelyettesítése egy befektetés-, termelőképesség- és kompetivitásnövelésre alapuló gazdasággal.

 

A dokumentum értelmében a Nemzeti Liberális Párt a következő időszakban azért fog dolgozni, hogy kiigazítsa a Szociáldemokrata Párt vezette kormány okozta 'elcsúszásokat', és hogy a közpolitikákat egy, a fenntarthatóság szempontját figyelembe vevő gazdasági fejlődés felé irányítsa, amely jólétet eredményez majd.

 

Rövidtávú intézkedéseket igényel ugyanakkor számos megoldatlan kérdés az infrastruktúra, oktatás, egészségügy, mezőgazdaság, környezetvédelem terén, amelyekkel kapcsolatban sürgető a lakossági elvárás. A Brexit, a migráció kérdése és a klímaváltozás szintén felelősségteljes viszonyulásra készteti a döntéshozókat, áll még a dokumentumban.

 

Az alakulóban levő kormány programja felsorolja azokat a halaszthatatlan intézkedéseket, amelyek meghozatalára készül: ilyen a kormány átstrukturálására vonatkozó sürgősségi rendelet; a november 10-ei és 24-ei államelnök-választások zavartalan lebonyolítását lehetővé tevő körülmények biztosítása; javaslat megfogalmazása a Romániát képviselő európai uniós biztos személyét illetően; a 2019-es állami költségvetés és társadalombiztosítási költségvetés törvényének módosítása; a 2020-as állami költségvetés és társadalombiztosítási költségvetés törvénytervezetének kidolgozása; a frissen diplomát szerzett orvosok rezidensvizsgájának megszervezése; az energetikai és szállításügyi szektor felkészülése a télre.

 

A dokumentum szerint késedelem nélkül tervezi a leendő kormány a büntetés-végrehajtási jogorvoslat törvényének eltörlését, a feltételesen szabadlábra helyezett elítéltek pártfogó felügyeletének megszilárdítását, az ügyészségek vezetőinek mielőbbi kinevezését célzó eljárások beindítását, a 2018. augusztus 10-ei tüntetésre vonatkozó belügyminisztériumi iratcsomók titkosításának feloldását, és azon ügyek megoldását is, amelyek miatt kötelességszegési eljárást indíthatnak be a román állammal szemben.

A házbizottság várhatóan hétfőn dönt a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatásának menetrendjéről.