Szatmárnémeti

Bírságoltak és figyelmeztettek az ellenőrök

Ebben a nagy melegben fontos ellenőrizni, hogy honnan és milyen élelmiszereket vásárolunk Fotó: freepik.com
2022.08.24 - 19:00
A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szakemberei az elmúlt héten összesen 90 élelmiszer-biztonsági ellenőrzést végeztek a megyében.

A szakemberek augusztus 12–18. között ellenőrizték a megyénkben található vágóhidakat, hús-, illetve tejfeldolgozó egységeket, cateringszolgáltatókat, élelmiszerraktárakat, szupermarketeket, élelmiszerpiacokat, közélelmezési egységeket/teraszokat, tejfelvásárló központokat, bárokat, pékségeket, cukrászdai laboratóriumokat, élelmiszerüzleteket és zöldség-gyümölcs boltokat, bódékat, élelmiszer-automatákat. 

Az ellenőrzések során az igazgatóság munkatársai megvizsgálták az ellenőrzött helyek állategészségügyi feltételeit, ellenőrizték a működéshez szükséges dokumentumok meglétét, az élelmiszerek raktározási körülményeit, az élelmiszer-készítéshez használt alapanyagok minőségét, valamint a csomagolásokra és címkékre vonatkozó előírások betartását. Az ellenőrzések nyomán az ellenőrök egy Szatmárnémetiben lévő szupermarketet 2400 lejre büntettek, mivel nem tartotta be az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szabályokat az élelmiszerek tárolása tekintetében, illetve nem megfelelően járt el a használandó eszközökkel kapcsolatban higiénia szempontjából, és nem semmisítette meg vagy küldte vissza azokat az élelmiszereket, amelyek már nem megfelelők emberi fogyasztásra. A DSVSA szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy csakis olyan helyekről vásároljuk meg az élelmiszereket, amelyek rendelkeznek hatósági engedéllyel, és így garantált az is, hogy a tárolásuk, értékesítésük megfelelő körülmények között történik. 

A bevásárlóközpontban is figyeljünk!

Kánikula idején fokozottan érvényes, hogy semmiképpen ne vásároljanak élelmiszereket, különösen könnyen romlandót (húst, tojást, halat, tejet és tejtermékeket) az utcán, autók csomagtartójából stb. De amikor bevásárlóközpontban vásárolnak, akkor is figyeljenek oda az élelmiszerek állagára, szagára és színére, és mindig nézzék meg a szavatossági időt is, azt követően pedig ügyeljenek arra, hogy a megvásárolt élelmet megfelelő helyen és hőmérsékleten tárolják. Ne vásároljanak a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolandó élelmiszereket, ha azokat előzőleg nem megfelelően tartották a kereskedelmi egységekben! A vásárlást követően az élelmiszerek minél előbb kerüljenek hűtőszekrénybe: a húst, a tejet, a tejtermékeket és a tojást 0 és +4 Celsius-fok között, a fagyasztott húst pedig minél alacsonyabb hőmérsékleten, legalább -18 Celsius-fokon kell tárolni. A hűtőszekrényben tárolt élelmiszereket azok jellegének megfelelően külön kell csomagolni, figyelve azok szavatossági idejére. A már elkészített ételeket fedett edényekben, hordozókban kell tárolni. A már kiolvasztott termékeket ne fagyasszuk újra! A romlott élelmiszereket a lehető legrövidebb időn belül távolítsuk el, a zöldségeket és gyümölcsöket a fogyasztás, illetve a hűtőben való tárolás előtt alaposan meg kell mosni. A DSVSA szakemberei a kereskedőket is arra figyelmeztetik, hogy a megfelelő hőmérsékleten, az előírt higiéniai szabályok betartásával tárolják és árusítsák az állati eredetű élelmiszereket, szigorúan tartsák be, különösen a könnyen romlandó élelmiszerek (friss, illetve darált hús, hal, tojás, tej és tejtermékek) tárolására, szállítására vonatkozó élelmiszer-biztonsági előírásokat. 

A szállítás, tárolás során esetlegesen megromlott élelmiszereket az előírt szabályok szerint kell megsemmisíteni. A szállítás, tárolás és árusítás során folyamatosan biztosítani kell a megfelelő hőmérsékletet, a hűtőberendezések működését és a hőmérséklet ellenőrzését. Szigorúan tilos olyan húsipari termékek árusítása, amelyek nem estek át hivatalos élelmiszer-biztonsági ellenőrzésen.

Állattartót is bírságoltak

A már említett időszakban, az előre kialakított munkaprogram szerint az ellenőrök hivatásos és nem hivatásos állattartó telepeket, biobiztonsági feltételeket, az állatjólétet, az emberi fogyasztásra alkalmatlan melléktermékeket, védőfelszerelések meglétét, fertőtlenítőszer-készleteket és a használt rovarirtó szereket ellenőrizték. 2022-ben a vadászterületeken 3 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálat pedig kimutatta, hogy egy példány sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 272 vaddisznó közül pedig 39 volt pestissel fertőzött. A szárnyastartókat arra kéri a DSVSA vezetősége, hogy néhány alapvető előírást tartsanak be, hogy elkerülhetővé váljon a madárinfluenza megjelenése Szatmárban. Ugyanakkor arra kéri a lakosságot, hogy amennyiben illegális sertés/szárnyas szállítmányra vagy kereskedelemre figyelnek fel, azonnal értesítsék a hatóságokat. 

Az elmúlt héten ugyanakkor egy pénzbírságot és egy figyelmeztetést is kiróttak a DSVSA ellenőrei a 91 ellenőrzés során: egy szatmárnémeti magángazda 1600 lej bírságot kapott a gazdálkodási szabályzat hiánya és 8 db azonosítatlan sertés nem megfelelő biológiai védelmi körülmények között tartása miatt. Ugyanakkor egy részteleki magán-állattenyésztőt is figyelmeztettek, amiért nem értesítette a törvényes határidőn belül a hatósági állatorvost a háztartásban bekövetkezett eseményekről, és nem jelentette be a törvényes határidőn belül az ellésből nyert új állatokat.

Kánikulában figyeljünk a háziállatokra is!

Figyelembe véve a kánikula állatokra gyakorolt negatív hatásait a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) egy sor intézkedést vezetett be a védelmükben. A bevezetett szabályok értelmében 11 és 19 óra között tilos az állatok bárminemű szállítása, sétáltatása, legelőre terelése és munkára fogása, de az olyan megerőltető fizikai tevékenység sem megengedett, amely stresszt okozhat számukra. Az állattulajdonosoknak és tenyésztőknek kötelességük megfelelő vízmennyiséget biztosítani a jószágok számára. Az állatokat fajtájuktól függetlenül szigorúan tilos a személygépjárműben hagyni, még rövid időre is. Az állattartóknak kötelességük megfelelő menedékhelyet (istállót, fészert, kutyaházat stb.) biztosítani az állatoknak, amelyek védelmet nyújthatnak a közvetlen napsugarak ellen, mesterséges vagy természetes szellőzés biztosításával, a padló rendszeres öntözésével, de kötelező a jó minőségű táplálék biztosítása is, a megszokottnál kisebb adagokban. Fontos, hogy a gazdák rendszeresen öntözzék a nagyobb testű haszonállatokat testhőmérsékletük csökkentése érdekében. A hőgutát vagy napszúrást elkerülendő az állatok rendszeres ellenőrzése szintén kötelező. Fontos, hogy bármilyen szokatlan tünetet is észlelünk az állatokon, haladéktalanul kérjünk segítséget állategészségügyi szakembertől. A DSVSA vezetősége arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen élelmiszer-biztonsági problémával hívják a 0800.826.787-es call centert vagy a szatmári DSVSA munkatársait a 0261.715.956-os telefonszámon.

Szilágyi Kinga

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.