Március elsején kilencedik alkalommal rendezték meg a Herman Ottó Kárpát-medencei Biológia Verseny erdélyi fordulója a Magyar Természettudományi Társulat és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara együttműködése révén a Kar Tordai úti épületében.
Az Erdély szinten meghirdetett versenyre az idei tanévben 40 iskolából összesen 160 diák jelentkezett 33 szaktanár felkészítésével.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, valamint a Magyar Természettudományi Társulat évekkel ezelőtt elhatározták, hogy a Magyarországon működtetett országos Herman Ottó Biológia Versenyt kiterjesztik a Kárpát-medencei magyar közösségek irányába, a 7. és a 8. osztályos tanulók számára. Ennek értelmében a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara a Herman Ottó Biológia Verseny erdélyi fordulójának lebonyolítója és megszervezője.
A verseny során a diákok a versenyszervező bizottság által összeállított feladatlapot töltötték ki, amelynek a kérdései a felhívásban megadott négy tételcsomagra vonatkoztak. A dolgozatokat az erdélyi versenybizottság minősítette. Az erdélyi forduló keretében a legmagasabb pontszámot elért 4 tanuló (korosztályonként az I.–II. helyezett) továbbjut a Magyarországon, a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban 2025. május 23–25. között szervezett Kárpát-medencei döntőbe.
A rendezvényt személyes jelenléttel zajló megnyitóval kezdték, melyet dr. habil. Tonk Szende egyetemi docens asszony, a rendezvény főszervezője és a Magyar Természettudományi Társulat elnökségi tagja nyitotta meg. Kiemelte, hogy a verseny lehetőséget biztosít a diákok számára, hisz ,,nem csupán a meglévő tudásukat mérhetik össze, hanem fejlődhetnek, inspirációt meríthetnek egymástól és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek hosszú távon meghatározóak lehetnek a pályaválasztásuk során.”
Másodikként Péter Mónika Mária, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség szaktanfelügyelője, szólalt fel, aki azt hangsúlyozta, hogy a méltányos és igazságos megmérettetés egy elengedhetetlen velejárója a fejlődésnek.
A megnyitó ünnepséget dr. Tonk Márton egyetemi professzor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora zárta. Nagy örömmel emelte ki, hogy van Erdélyben jövő és utánpótlás, hisz a versenyző diákok ennek ez erdélyi jövőnek a biztosítékai.
A felszólalók közül mindannyian kiemelték, hogy ez a tantárgyverseny egy hiánypótló kezdeményezés Erdélyben a 7. és 8. osztályos tanulók számára ezen a szakterületen. Ennek következtében az elmúlt évek során a Herman Ottó Kárpát-medencei Biológia Verseny erdélyi fordulója a régió és az említett korosztály legnívósabb és legmagasabb jelentkezőszámú tantárgyversenye.
A nap további részében a diákok sikeresen megoldották a versenytételeket, majd meghallgatták dr. Fodorpataki László egyetemi docens (Sapientia EMTE) Növényi eredetű élvezeti szerek hatásai az emberi szervezetben? című előadását.
A díjkiosztó előtt a versenyzők és tanáraik körbejárták az épületet és különböző, az egyetem szakjaihoz kötődő foglalkozásokon vettek részt.
A foglalkozások végén a résztvevők megnézhették A természetvédelem hajnala című filmet, mely Herman Ottó életét mutatja be.
A verseny megszervezése révén a Sapientia EMTE elsősorban arra törekszik, hogy támogatást nyújtson az erdélyi közoktatásban zajló tehetséggondozásnak, hozzájáruljon az ifjú tehetségek már általános iskolai szinten történő szelekciójához, valamint hogy bekapcsolja őket a tehetséggondozás Kárpát-medencei hálózatába.
A legmagasabb pontszám a 7-dik osztályosok körében 92 volt, legalacsonyabb pedig 37. A 8-dik osztályosok körében a legmagasabb pontszám 88, a legalacsonyabb pedig 36.5 volt.
Hírszerkesztő