Szatmárnémeti

Bezárták a piaci tejcsarnokokat

2013.08.07 - 09:06

Augusztus 6-tól gyakorlatilag tilos házi fejésű tejet és házi készítésű tejtermékeket árulni a szatmárnémeti piacokon. A tejtermelők összeesküvést gyanítanak a megszorító intézkedések hátterében. Hétfőtől használható lesz a Szamos piac, hó végéig kell készen legyen a többi.

 

Tegnaptól tilos házi készítésű tejet és az ebből előállított tejterméket a szatmárnémeti piacokon eladásra kínálni, hozta meg tiltó rendelkezését a Szatmár Megyei Állategészségügyi Igazgatóság (DSV). A rendelkezésre azért volt szükség, tájékoztatta lapunkat dr. Eugen Mureşan, az intézmény szóvivője, mert Máramaros megyéből súlyos ételmérgezéses eseteket jelentettek, ezt szeretnék megelőzni. A tejtermék-embargót egyelőre csak a szatmárnémeti piacok esetében hozták meg, a tejtermékek árusítására fenntartott helyek ugyanis nem felelnek meg a kívánt elvárásoknak. Figyelmeztették ugyanakkor a megye más településein tejértékesítést is engedélyező piacok vezetőit: hamarosan rájuk is sor kerülhet! Légkondicionált, a piac többi részétől elválasztott helyiségekben lenne szabad tejtermékek árusításával foglalkozni, tájékoztatott Mureşan, amelyekben külön hűtőszekrényekben tárolják a házi tejet, tejfölt és túrót addig, amíg értékesítésre nem kerülnek, az eladóknak pedig fehér köpenyt, sapkát, egyszer használatos gumikesztyűt kellene viselniük. Órarenddel kapcsolatos megszorítások is érvényben vannak a nyári nyitva tartást illetően: reggel hattól tízig szabad csak háztáji gazdaságból származó tejet és tejterméket árusítani, még akkor is, ha a körülmények adottak.

 

Megszegett szerződés?

 

A piacon tejtermékeket árulók részéről természetesen azonnali és hangos volt a tiltakozás, ami érthető is, hiszen alternatívájuk nincs a portékájuk értékesítésére — ilyesmivel egyik illetékes hatóság sem tudott szolgálni. Felháborodást keltett a tejtermékeket árusítók között, hogy mindannyiuknak előre kifizetett, éves szerződésük van a piacgondnoksággal, ennek egyoldalú megszegéseként kezelik a tegnapi embargó meghozatalát még akkor is, ha ez nem piacgondnoksági döntés volt. „A piacgondnokságnak kellett volna gondoskodnia arról, hogy a megfelelő körülményeket biztosítsák a pénzünkért — mondta Oroszi Margit, aki Lázáriból jár be minden nap a szatmárnémeti Kispiacra —, őket okoljuk azért, mert itt maradunk nyakunkon a rengeteg tejjel.” A piacgondnokság természetesen továbbhárítja a felelősséget, álláspontjuk szerint ők még az előző városvezetés idején kérvényezték, hogy kaphassanak pénzt a tejárusító helyek megfelelő felszerelésére, ám erre soha nem kaptak pénzt. Tegnap sikerült Dorel Coicát is megkérdeznünk, miért nincsenek EU-konform árusítóhelyek a megyeszékhelyen, ám a szatmárnémeti polgármester kitérő választ adott: „ha eddig nem is csináltuk, most meg fogjuk csinálni a piaci elárusítóhelyeket”. Hétfőtől EU-konform lesz a Szamos piaci tejcsarnok — ígérte tegnap Coica, határidőre pedig a többi is elkészül. „Az érintettektől nem kérünk mást, csak türelmet” — tette hozzá.

 

Nincs hely ahol eladni a tejet

 

Ez azonban sovány vigasz annak a mintegy kétszáz kistermelőnek, aki a szatmárnémeti piacokon eladott tejből élt, hiszen a következő időszakra a polgármesterhez hasonlóan egyik hatóság sem tudott alternatívát ajánlani. Kényszermegoldásnak, viszont az egyetlen kivitelezhetőnek tűnik, ha az autóban tartott hűtőládából árulják a tejet, az állapotok rendezéséig, illetve hétfőtől a Szamos piaci tejcsarnokot tudta még felajánlani a polgármester, ígérete szerint augusztus tizenkettedikére az pontra lesz téve. Üzleti szempontból azonban nem kifizetődő a más piacra költözés, ugyanis ha a tejtermelők hajlandóak is lennének más piacon árulni, nem biztos, hogy a vevőkörük is velük tartana, úgyhogy a plusz-erőfeszítés talán csak tovább növelné a veszteségeiket. Nem tartja jó ötletnek a költözést Óbis Zoltán, a 17-es lakótelepi Rex piac ügyvezetője sem, hiába adottak náluk is a lehetőségek, szerinte a 17-es lakótelepi piac eladói mellett mások megjelenésére nem számít a fedett csarnokban.

Dr. Eugen Mureşan, a DSV szóvivője egyetlen dolgot tudott javasolni a tejárusoknak: járjanak közbe, lobbizzanak minden elképzelhető eszközzel annak érdekében, hogy megfelelő körülmények legyenek a piaci árusítóhelyeken, a vásárlóknak pedig azt javasolja az elkövetkező időszakra, hogy kora reggel menjenek házi tejet venni, lehetőleg csak ismerős árustól vásároljanak, kerüljék a rendetlen, piszkos kezű eladókat, illetve a direkt napfénynek kitett árut.

 

Összeesküvés történik?

 

A piaci tejárusok összeesküvést gyanítanak a megszorítás hátterében, szerintük egy tejfeldolgozással és -árusítással foglalkozó húsipari cég szervezkedik a háttérben. Gyanújuk szerint a cég szívesen bekebelezné a napi mintegy kétezer liter tej- és ki tudja, mennyi túró-, sajt- és tejfölforgalmat lebonyolító piaci szeletet, ezért „fúrja” folyamatosan a házi termelőket. Amíg virágzik a házi készítésű tejtermékek piaca, napi több ezer vevő választja szívesebben a házi jellegű árut, mint a szépen csomagolt, tartósabb, ám kevésbé ízletes és tápláló tejtermékeket.

 

Princz Csaba