Szatmárnémeti

Bezárt a zöldadó-kiskapu!

2013.07.04 - 08:17

Bezárt a bazár Szatmáron is, nem lehet már a kiskaput kihasználva, kicselezni a zöldadó-befizetést, pedig euró-ezreket lehetett spórolni a megosztás útján történő beíratással.

A kiskaput sokan használták ki Szatmárnémetiben is, a forgalomba helyezést megelőzően kötelező eredetvizsgálatot végző autónyilvántartó udvarán óriási sorok kígyóztak napok óta, aki még tehette és megosztás által irathatta be az autót, igyekezett mielőbb élni a lehetőséggel. Szerdán, miután a közjegyzők sorban jelentették be: nem vállalják a megosztásról szóló papírok hitelesítését egycsapásra vége szakadt a sorban állásnak a RAR udvarán.

A közjegyzők, annak ellenére utasították vissza az osztozkodások hitelesítését, hogy arra az zöld-adó rendelet (9/2013), fehéren feketén jogot ad.

A közjegyzők azért nem vállalják az osztozkodási formaságok aláírását, tudtuk meg a sok félrevezető információ után végre megbízható forrásból tegnap, mert a külföldről polgári adásvételi szerződés útján, magánszemélyek által importált autó eredete, illetve a szerződésben szereplő személyek valódi személyazonossága nem volt megerősíthető. A gyakorlat szerint ugyanis még a RAR-nál sorban állást okozó eredetvizsgálat (omologare) előtt kellett a megosztást „eljátszani”, s a közjegyző nem tudta kizárni, hogy nem lopott gépkocsiról van-e szó. Ugyanígy kézzel írt, külföldön papírra vetett adásvételi szerződésről lévén szó, az abban szereplő — az esetek túlnyomó többségében külföldi — személy valódi személyazonosságáról és aláírásának eredetiségéről sem tudott meggyőződni.

A közjegyzői kamarából való kizárástól félve ezért mondtak nemet hétfő óta egyre többen a közjegyzők közül erre a manőverre. Csak kérdés az, hogy az a közjegyző, amelyik az óvatoskodás elterjedése előtt vállalta a megosztási procedúra hitelesítését, hogyan győződött meg az autó jogszerű eredetéről, illetve a külföldi adásvételi szerződés valódiságát hogyan állapította meg akkor, ha azt ma már nem lehet?!