Nagykároly

Bezár a nagykárolyi tejgyár

2014.12.04 - 09:59

„Nem tudtunk a FrieslandCampina tejfeldolgozó döntésére hatással lenni, így esélyünk sem volt ennek megváltoztatására”, mondta Kovács Jenő a nagykárolyi részleg bezárásával kapcsolatban.

 

 

A FrieslandCampina tejfeldolgozó a hét folyamán átviszi a telemeagyártó-sort a Kisbácsban (Kolozs megye) található üzemébe, a sajtgyártását azonban teljesen megszünteti, azt alvállalkozókkal szerződteti le. A FrieslandCampina holland cégcsoport romániai részlegének vezérigazgatója, Jan Willem Kivits azt nyilatkozta, hogy a károlyi gyártósor felszámolása a legjobb megoldás volt a cég számára a telemea-gyártást illetően. Amíg több helyen gyártották, nem volt kifizetődő, s a károlyiak balszerencséjére a Kolozs megyei cég fejlesztése mellett döntöttek. A cégbezárási szándékukról már májusban értesítették az illetékeseket, így senkit nem ért meglepetésszerűen a mostani döntés. Amíg a kisbácsi gyártósort fejlesztették — kb. 600–700 ezer euróból —, addig a nagykárolyi üzemben nagyobb mennyiségű terméket állítottak elő, azonban december végéig az itteni üzemet bezárják. Nagykárolyban a tejfeldolgozó gyárban megközelítőleg 130 alkalmazott dolgozott, akik közül csak néhány kulcsfontosságú személyt visznek a kisbácsi üzembe, a többiek esetében a kollektív munkaszerződésben foglaltak alapján járnak el. Kivits elmondta, hogy jelenleg az foglalkoztatja őket leginkább, hogy a kisbácsi gyárat zökkenőmentesen üzembe helyezzék.

 

„Hozzanak létre céget!”

Pontos számadat nem áll a nagykárolyi önkormányzat rendelkezésére azzal kapcsolatban, hogy hány tejtermelő gazdát érint hátrányosan a cég napokban meghozott döntése. Nagykárolyban több helyi tejbeszállítója is volt a cégnek, ezek a gazdák nehéz helyzetbe kerültek a bezárás miatt. Kovács Jenő polgármester azt szorgalmazza, hogy ezek a termelők hozzanak létre egy tejgyárat. „Egyetlen esélyük a tejtermelőknek, hogy ha saját tejgyáruk van. Ne várjunk a multikra, mert ezek ma itt vannak, holnap máshol. Igény mutatkozik a cégalapításra, sőt arra is, hogy a Schwaben Molkerei-t újraindítsák. Remélem, sikerül ezt a tervet véghezvinni. Én ebben látom a jövőt, nem a multikban. Ha a mi cukorgyárunk is a saját kezünkben lenne, akkor még működne, s úgy gondolom, ha az élelmiszeriparban jó minőségű termékeket akarunk előállítani, fogyasztani, akkor a saját kezünkbe kell vennünk az irányítást. Ezzel a helyi gazdák is jól járnak és a nagykárolyi fogyasztók is. Az önkormányzat segítené a gazdák cégindítását, s azt is, hogy uniós pénzekre pályázzanak. Mi erre nyitottak vagyunk” — mondta Kovács.