Szatmárnémeti

Betiltják a tömegrendezvényeket

2020.03.09 - 08:23

Március 31-ig biztosan tilos lesz olyan bel- vagy kültéri rendezvényeket szervezni, amelyeken 1000 főnél többen vesznek/vehetnek részt. Mi lesz a március 15-i szatmárnémeti ünnepséggel?

A demokratikus Románia történelmében mindeddig példátlan módon vasárnaptól betiltottak minden olyan bel- és kültéri, magán- vagy közterületi eseményt, rendezvényt, tevékenységet, amelyen 1000-nél több résztvevőre számítanak — jelentette be tegnap délben dr. Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkára. Az 1000 főnél kevesebb személyt érintő rendezvényekre vonatkozóan a helyi hatóságok hozzák meg a döntést az adott esemény sajátosságai alapján, mérlegelve a megfertőződés esetleges kockázatait, de minden esetben szigorúan a megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) engedélyezésével. A korlátozások március 31-ig vannak érvényben, így érintik a március 15-i ünnepségeket, rendezvényeket, felvonulásokat is. Magyarországon egyébként szombaton jelentették be, hogy a kormány elfogadta az operatív törzs ajánlatát, és lemondták mind a központi, állami, mind a budapesti ünnepséget, akárcsak az ellenzéki pártok, illetve azóta sorra jelentik be a nagyobb vagy kisebb városok polgármesterei, hogy ők is követik az ajánlást, és lemondják rendezvényeiket.

A szatmárnémeti március 15-i rendezvénnyel kapcsolatban Kereskényi Gábor polgármester, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szatmárnémeti elnöke lapunk megkeresésére azt nyilatkozta: ma egyeztetnek a szövetség országos vezetőségével, valamint a közegészségügyi igazgatósággal, és annak nyomán hozzák meg a döntést. „Ha a lovas huszárok vezette tömegfelvonulás el is marad (hiszen azon általánosan 4–5 ezren vesznek részt), koszorúzni biztosan fogunk mind gróf Széchenyi István, mind Petőfi szobránál. A délutáni, északi színházbeli ünnepi műsort és az Ezüst Tulipán-díjak kiosztását pedig minden bizonnyal a tervezettek szerint megtartjuk, hiszen a színházi ülőhelyek száma a négyszázat sem éri el, azaz bőven alatta van az ezerfős limitnek” — mondta.

Meg lehet tartani, vagy elmarad?

Míg az 1000 főnél több résztvevőjű események és rendezvények elmaradása egyértelmű, az 1000 fős létszám alatti esetekben sokkal bonyolultabb lesz meghozni a döntést.

Mint azt dr. Raed Arafat tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a kisebb rendezvényekre vonatkozóan a helyi hatóságok hozzák meg a döntést, figyelembe véve az esemény típusát, a résztvevők számát, illetve az egy adott területen/helyiségben lévők számát, a célközönség életkorát, kulturális — de nem csak — eseményeknél pedig azt, hogy a fellépők honnan, melyik országból érkeznek és mivel, de minden esetben szigorúan szükséges a megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) engedélye. „Nincs ok pánikra, mindezek csak megelőző óvintézkedések. Munkatársaimmal már most elkezdtük kidolgozni a — mondjam úgy: elbírálási — szabályokat, főleg a beltéri, zárt rendezvényekre vonatkozóan. Ugyanakkor ezúton is arra kérek minden szervezőt — legyen az önkormányzat, kulturális intézmény, vallási felekezet, politikai alakulat —, hogy jelezzenek felénk minden tervezett eseményt. Például nem sokkal dr. Raed Arafat bejelentését követően már meg is keresett a tasnádi polgármester egy jövő hétvégi ünnepséggel kapcsolatban. Ugyanakkor nem hallgathatom el azt sem, hogy a szaktárca ezzel most nemcsak egy újabb feladatot tett a már amúgy is nagyon leterhelt intézményünk vállára, de nagyon nagy felelősséget is — hiszen sok kulturális rendezvény esetén már hónapokkal korábban meg vannak hívva a fellépők, le vannak szerződve, komoly pénzösszegekről van szó, nem a közegészségügyi igazgatóság kellene döntsön egyedüli megbízottként vagy kinevezettként ilyen kérdésekben” — fogalmazott lapunk megkeresésére dr. Macrina Mihai intézményvezető.

Igencsak kellemetlenül érinti a tömegrendezvények betiltása az Északi Színházat is, „ugyanis rendes előadásaink mellett március 20–29. között rendezzük meg a TranzitFeszt Nemzetközi Multikulturális Színházi Fesztivált. A színházterem bőven 1000 fő alatti (365), de komolyan érint bennünket a ma életbe lépett rendelkezés. Óriási probléma lenne az előadások esetleges lemondása, megkötött szerződéseink vannak, a fesztivál promoválására szánt költségek, és még sorolhatnám. De ugyanilyen nagyságrendű problémát okozna, sőt, még rosszabb lenne, ha a bérletes előadásainkat kellene elhalasztani. Remélem, egyikre sem kerül sor” — mondta Stier Péter. Hasonlóan fogalmazott Kovács Emőke, a Dinu Lipatti Állami Filharmónia menedzsere is, hozzátéve azt is: a koncertterem 360 férőhelyes, és sajnos nagyon ritkán van telt ház — bár az utóbbi időszakban jelentősen megnőtt a filharmóniába látogatók száma —, de természetesen az előírásokat betartva, a hatóságokkal konzultálva tervezik a március 31-ig tartó tilalmi időszakot.

Tegnap este lapzártánkig tizenöt személyt diagnosztizáltak az új koronavírussal Romániában, a tizenötödik beteg egy Maros megyei, 70 éves nő.

Szabó Kinga Mária