Szatmárnémeti

Bethlen Gábor, a vitatott fejedelem

2013.10.31 - 09:51

Bethlen Gábor fejedelemmé választásának négyszázadik évfordulója alkalmából szerveztek történelmi konferenciát a Református Gimnázium dísztermében.

 

Október 30-án a Szatmári Református Egyházmegye, a Református Gimnázium, a Szent István Kör, a Szatmár–Szamosnegyedi Református Egyházközség és a Bethlen Gábor Egyesület szervezett konferenciát Bethlen Gábor fejedelemmé választásának négyszázadik évfordulója alkalmából. A Református Gimnázium dísztermében Szilágyi Éva igazgató házigazdaként köszöntötte a résztvevőket, majd Póti Eduárd, az iskola történelemtanára beszélt a nagy erdélyi fejedelem családjáról, életéről és munkásságáról. Bethlen Gábornak szatmári kötődései is vannak első felesége, Károlyi Zsuzsanna révén, de sokat segítette a szatmárnémeti református gimnáziumot és annak könyvtárát is.

 

Előadások

 

Dr. Molnár János, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanára, a debreceni szakkönyvtár vezetője — aki szintén kötődik Szatmárnémetihez, mert a Láncos-templomban volt segédlelkész — Bethlen Gábor fejedelemmé választásának körülményeiről tartott előadást. Kitért arra, hogy a fejedelem vitatott személyisége volt korának, a történészek ma is eltérően ítélik meg tevékenységét. A magyarságra mindig jellemző volt az, hogy Európában magányos nemzetként élt, mindig problémát okozott számára a szövetséges keresése. Bethlen egy olyan korban lett Erdély fejedelme, amikor egyik oldalról a török, a másik oldalról az osztrák próbált rátelepedni a magyarlakta területekre. Bethlen egyik félben sem látta a szövetségest, emiatt próbált meg független maradni.

Kónya László történelemtanár Bethlen Gábor szatmári kapcsolatairól, valamint egyház- és iskolapolitikájáról beszélt. Bethlen Gábor Európa egyik legnagyobb gondolkodója, hadvezére és politikusa, akivel minden korabeli nagyhatalom számot vetett, aki elsőnek ismerte föl, hogy az erdélyi magyar lakosság a román lakossággal és a szomszédos fejedelemségekkel együtt küzdve harcolhat eredményesen mind az osztrák, mind a török politika ellen.

 

Elek György