Belföld

Betétdíjrendszer: komoly lépés a környezetszennyezés csökkentésére

A betétdíjrendszer segítségével hatalmas lépést tehetünk a környezetszennyezés csökkentése, illetve megakadályozása érdekében / Fotó: pexels.com
2021.01.15 - 14:00
Romániában is bevezetik a betétdíjas rendszert, ennek értelmében a vásárlóknak minden pillepalackért, üvegért, illetve alumíniumból készült dobozért 50 banit kell majd fizetniük. Egyelőre a szükséges infrastruktúra kialakítása van folyamatban.

A betétdíjrendszerről szóló kormányhatározat idén január elsején lépett hatályba, ennek értelmében egy év áll a hatóságok rendelkezésére, hogy kialakítsák a rendszer működéséhez szükséges infrastruktúrát. A tervek szerint a betétdíjrendszer már 2022 áprilisától akadálymentesen rajtolhat. A törvénytervezet abban a kontextusban született meg, hogy Románia továbbra is sereghajtó európai uniós viszonylatban a hulladékok újrahasznosítása terén: az évente termelt 1,3 millió tonna 5 százalékát használják csak fel újra, ezt kellene 2025 végére 50 százalékra, 2035-ig pedig 65 százalékra feltornázni. A betétdíjrendszer egyébként számos európai országban — mint például Norvégia, Svédország, Észtország vagy Dánia — működik már.

A jogszabály értelmében tehát 50 banis betétdíjat kell majd fizetnünk minden egyes megvásárolt üdítős doboz vagy palack, illetve alumíniumdoboz után, a 0,1 literes tárolóegységektől kezdve a 3 literesekkel bezárólag. Miután elfogyasztottuk a csomagolások tartalmát, visszavihetjük azokat a boltba, és visszakaphatjuk a betétdíjat. Kivételt képeznek a tejtermékek csomagolásai. Fontos megjegyezni, hogy a betétdíjat csupán akkor igényelhetjük vissza, ha a csomagolást megmosva, kitisztítva adjuk le a gyűjtőpontokon. A kormányhatározat értelmében a betétdíj alkalmazása országos szinten minden egyes üzlet számára kötelező lesz, legyen szó bevásárlóközpontokról vagy kisebb élelmiszerüzletekről. Ez utóbbiak esetében azonban meg lesz szabva egy bizonyos gyűjtéskorlát annak érdekében, hogy a hulladékok tárolása ne akadályozza tevékenységüket. A hulladékbegyűjtés lebonyolítható kézileg, emellett a boltok alkalmazhatnak automata rendszereket is. A továbbiakban az összegyűlt hulladékmennyiségeket városkörzetekre lebontott állomásokra szállítják, ahonnan újrahasznosítható egységekhez kerülnek.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter hivatalos Facebook-oldalán számolt be arról, miszerint folyamatos tárgyalásokat folytat a program elindításában közreműködő szervekkel, így a Romániai Sörfőzők Egyesületével, a Romániai Üdítőital-gyártók Egyesületével, a Romániai Nagykereskedelmi Hálózatok Egyesületével, valamint az Értékesítési Vállalkozások Egyesületével. A környezetvédelmi miniszter közölte, hogy a találkozások során a résztvevők egyhangúlag kifejtették, hogy támogatják a rendszer bevezetését, és több technikai javaslatot is tettek a hatékonyság növelése érdekében. „Meggyőződésem, hogy fel kell gyorsítanunk a teljes folyamatot annak érdekében, hogy Romániának mihamarabb egy hatékonyan működő betétdíjas rendszere legyen” — fogalmazott Tánczos Barna.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Külföld

Brüsszelben van Marcel Ciolacu

Pénzért és tisztségért kilincsel a belgiumi fővárosban a miniszterelnök.
Szatmár megye

Napirenden a környezetvédelmi projektek

A környezetvédelmi projektek támogatásáról szóló munkamegbeszélésnek adott otthont ma a Szatmár Megyei Tanács.