Szatmárnémeti

Betekinthettünk a természetvédelmi munkába

2012.08.10 - 08:52

Szerdán műhely-munkán vettek részt a média szereplői a Túr mentén, átfogó képet kapva a védett területek természeti értékeiről, és az EKÉ-nek a terület kezelését és védelmét ellátó munkájáról.

 

 

Élményekben és információkban gazdag kiránduláson vettünk részt szerdán a média képviselőiként a Túr mentén, a védett területek kezelését ellátó szatmárnémeti Erdélyi Kárpát Egyesület szakembereinek irányításával. Az eseményre a „A Túr menti védett területek természetvédelmi kezelésének participatív tervezése” című projekt keretében került sor, melynek célja a Védett Terület kezelésének feljavítása, valamint a helyi lakosság informáltságának növelése. Az egész napos körút során megcsodálhattuk a természetvédelmi területek festői tájait, változatos élettereit, amelyek viszonylagos érintetlenségük folytán igen értékes, és védeni érdemes állat- és növényvilágnak adnak otthont, ugyanakkor szembesülhettünk az egyesület erőfeszítéseivel a környezetre káros tevékenységek megakadályozása érdekében. A műhely-munka a Kossuth kertben található Zöld házban vette kezdetét, ahol a helyi újságírókon kívül a Duna TV képviselői is megjelentek. Márk-Nagy János ügyvezető igazgató színes képekkel illusztrált általános bemutatót tartott a Védett területekről, és az ott előforduló európai, valamint országos jelentőségű védett növény-és állatfajokról. Ezt követően a szakemberekből és a sajtósokból álló csapat elindult a védett terület részét képező Sárerdőbe, ahol alkalmunk volt belesni néhány olyan madárodúba, amelyet az idén helyeztek ki rovarevő madarak számára, az erdőt pusztító levélrágó hernyók ellen. Utunk a Berki halastavakhoz vezetett tovább, ahol betekintést nyerhettünk azoknak a biológus kutatóknak a munkájába, akik a védett területek madárvilágáról készítenek tudományos felmérést. A távcsövek segítségével több védett madárfajt is sikerült megfigyelnünk, a kecses hófehér színű nagy kócsagot, a kis vöcsköt, a cigányrécét, és a barna rétihéját. Ezután a sárközújlaki gazdasági iskolaközponthoz érkeztünk, amely helyszínéül szolgált a környezeti nevelést szolgáló táborsorozatnak, ahol a védett terület mentén fekvő községek diákjai vettek részt, most mi is betekintést nyerhettünk a tábor tevékenységeibe.

Környezetkárosító tevékenységek

Ezt követően az újságírók is szembesülhettek az illegális tevékenységek káros hatásaival, Sárközújlak határában szemügyre vehettük a város illegális szemétlerakóját, amelyből szennyező anyagok szivároghatnak a közelben folyó és a Túrba ömlő Rákta patakba, amely összefüggésbe hozható a vízfolyáson korábban észlelt halpusztulásokkal. Az út az Avas festői tájain vezetett tovább, Kisgérce határában megtekinthettük a védett területen illegálisan épített lakóházakat. A Túrterebes melletti Kishegyre is felkaptattunk, ahonnan jól látható a síkságon kanyargó Túr, és a környező mozaikos táj, amelyet az Avas vulkanikus kúpjai ölelnek körül. A hosszú kirándulás a túrterebesi horgásztónál ért véget, melynek alkonyati látványában gyönyörködve fogyaszthattuk el az itt fogott halakból készült ínycsiklandó halászlét.

 Pándi Annamária