Októberben lép érvénybe a határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó betegjogok érvényesítéséről szóló EU-s irányelv, a román állam köteles lesz megtéríteni a külföldi kezeléseket.
Az orvosok és az egészségügyi kisegítő személyzet mellett a pácienseket is elveszíti a hazai egészségügyi rendszer, a határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó betegjogok érvényesítéséről szóló EU-s irányelv októberi hatályba lépésével ugyanis a román állam köteles lesz megtéríteni a külföldi gyógykezeléseket — figyelmeztet az Egészségügyi Szolidaritás Szövetség. A romániai szakszervezeti szövetség közleménye szerint az ország nyugati megyéiben már így is aggasztó méreteket öltött a betegmigráció, sokan kezeltetik magukat Debrecenben, Gyulán vagy Szegeden — szerk. megj.: a szatmáriak Fehérgyarmaton és Nyíregyházán — annak ellenére is, hogy a minőségi szolgáltatásokért jelenleg még fizetni kell. Az orvosok és az asszisztensek a jobb megélhetés miatt vállalnak munkát külföldön, a betegek is a jobb ellátás reményében kezeltetik magukat az ország határain túl, de ami ma még a gazdagok kiváltsága, az széles körben is népszerűvé válik majd akkor, amikor a vonatkozó európai uniós direktíva érvénybe lép és az ellátás költségeit az állam visszafizeti. Ez pedig azt jelenti, hogy a hazai egészségügyi ellátó intézmények páciensek nélkül maradnak, az Országos Egészségügyi Biztosító Pénztár kasszája pedig kiürül — véli a szakszervezet. Éppen ezért a szövetség szerint elengedhetetlen az egészségügyi ágazat finanszírozásának a reformja, de figyelmeztetnek arra is, hogy ez nem merülhet ki a béremelésben, bár az is fontos lépésnek minősül, hanem további intézkedések is szükségesek, amelyek az ellátás minőségén javítanak.
Óriási terhet jelent majd az államnak a vonatkozó EU-s előírás alkalmazása is, a román állampolgárok által igénybe vett külföldi egészségügyi ellátás költségeinek visszafizetéséhez szükséges procedúra kidolgozása, a minőségi egészségügyi ellátások biztosítása, a betegek tájékoztatását biztosító információs rendszer kiépítése, illetve olyan egészségügyi rendszer kiépítése, ami akár nyugati pácienseket csábíthat hazánkba. Ez utóbbira jelenleg nem sok esélyt lát az ágazat dolgozóit képviselő szakszervezeti szövetség, de azt szinte biztosra veszik, hogy a határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó EU-s direktíva hatályba lépésével a betegek széles rétege külföldön kezelteti majd magát, a hazai egészségügyi ellátást pedig csak a szegények veszik igénybe.