Belföld

Betegebbek leszünk, ha beutalnak a kórházba?

2018.10.30 - 15:44

Az elmúlt tizenkét évben megkétszereződtek a kórházon belüli fertőzések. Míg 2005-ben 10 827 esetet vettek nyilvántartásba, addig 2017-re ez a szám már megközelítette a 20 ezret (19 607). A szakemberek szerint korábban nem jelentettek minden esetet.

 

Nozokomiális fertőzés az, amelyik az egészségügyi ellátás következtében alakul ki. Ez lehet helyi vagy generalizált fertőzés, amit egy kórokozó vagy annak valamely terméke váltott ki. Ha a kórházi felvételt követő 48 órán túl alakul ki a fertőzés, akkor nagy valószínűséggel nozokomiális fertőzés, de legfeljebb 30 napnak kell eltelnie a fertőzés jelentkezése után, hogy azt kórházinak lehessen nevezni.

Románia-szerte megkétszereződött az elmúlt tizenkét évben az ilyen, kórházon belüli fertőzések száma. Az Országos Közegészségügyi Hatóság adatai szerint 2005-ben 10 827 esetet jeleztek a kórházak, 2017-ben viszont már 19 607 alkalommal jelentettek nozokomiális fertőzést az egészségügyi intézmények. A kórházi fertőzések között a leggyakoribbak közé tartoznak a tüdő- és torokgyulladás, a légúti és a húgyúti fertőzések, valamint a hasmenéses betegségek. A betegségeket a legtöbbször a Staphylococcus aureus, az Escherichia coli, a Proteus, a Klebsiella, az Enterobacter, a Serratia marcescens és a Legionella baktériumok okozzák.

Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológus Szövetség elnöke, az Egészségügyi Világszervezet romániai végrehajtó bizottságának tagja szerint azért tűnik úgy, hogy jóval több a nozokomiális fertőzés, mint korábban, mert korábban nem mindig jelentettek be minden esetet a kórházak. Az elmúlt években viszont sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a felismerésre és megelőzésre, ugyanakkor be is jelentik az eseket a hatóságoknál. Az egészségügyi intézményekben, így például a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban vagy a szatmári tüdőkórházban is működik olyan szolgálat, amelynek feladata a nozokomiális fertőzések megelőzésére vonatkozó előírások betartásának nyomon követése. Ha a szakemberek kórházon belüli fertőzést észlelnek, megkeresik az okát, és igyekeznek minél rövidebb idő alatt megszüntetni.

A kórházi fertőzések kialakulásának legfőbb oka, hogy a páciensek jóval fogékonyabbak a betegségekre: a kórházba kerülők gyakran idősebb vagy éppen koraszülött, gyengébb, alultáplált személyek, sokszor mozgásukban is korlátozottak. Már az a betegség, ami miatt kórházba kerülnek, legyengítheti az immunrendszerüket. A kórházba kerülő személyeken gyakran lehet seb, felfekvés, ödéma vagy más bőrsérülés is, emellé társulhatnak a beavatkozások miatti kockázati tényezők (például a katéter, a légzést segítő tubus), a gyógyszerek, a korábbról meglévő betegségek is.

A megelőzésben kiemelten fontos az eszközök és a kezek fertőtlenítése, a környezet rendszeres, fertőtlenítő takarítása, a sterilitás szabályainak betartása, valamint a fertőző hulladékok szabályszerű kezelése és megsemmisítése.

 

 

Bumbuluţ Krisztina