Elengedhetetlen a korszerű egészségügyi infrastruktúra megléte, véli a Szatmár Megyei Tanács. Éppen ezért kérte meg már tavaly, a munkálatok kezdetekor a kivitelezőt, hogy a lehető leggyorsabb ütemben haladjon a szatmárnémeti tüdőkórház melletti tüdőgondozó teljes felújításával, amely talán még soha nem volt olyan fontos, mint napjainkban. Azóta a tervek szint halad az épület felújítása: elsőként lebontották az épület külső és belső vakolatát, a padlózatát és a tetőzetét, új padlót öntöttek, kicserélték az elektromos hálózatot, és új tetőt kapott a tüdőgondozó. A csatornákat, bádogelemeket úgyszintén lecserélték, külső hőszigetelő réteget kaptak a falak, ugyanakkor a belső tereket is a funkcionalitásukat tekintve a legpraktikusabb módon rendezték át. Természetesen a nyitás előtt új bútorzattal is felszerelik a megújult tüdőgondozót. Mielőtt pedig ismét használatba vehetik az egészségügyi szakemberek és a páciensek, nemcsak magát az épületet, de a külső teret is rendezik: új arculatot kap az udvar, és felújítják a járdákat is.
Az épület rehabilitálása mellett, amint arról már lapunkban is több ízben beszámoltunk, újabb orvosi diagnosztikai eszközökkel bővült a tüdőgondozó, kedden pedig elkezdődött az új digitális röntgengép üzembe helyezése is, melyen részt vettek a megyei tanács műszaki igazgatóságának munkatársai és Ioan Rus alelnök is. A korszerű digitális röntgengép a hagyományostól eltérően kevésbé terheli meg a szervezetet, lényegesen kisebb sugárdózissal készít képet. Környezet- és egészségvédelmi szempontból is jobb a digitális berendezés használata, hiszen a filmek előhívásához nincs szükség veszélyes vegyszerek használatára. Ennek összértéke 1 314 950 lej — jegyezte meg Szatmár Megye Tanácsa.
Dr. Ioan Sergiu, a szatmárnémeti tüdőkórház igazgatója szerint nagy hasznára válik az intézménynek az új diagnosztikai eszköz, amellyel a beüzemelése után becslései szerint évente 5–6 ezer személyt tudnak majd megvizsgálni. „A Siemens márkájú digitális röntgen amellett, hogy jelentősen alacsonyabb sugárterhelést jelent a páciensek számára, lényegesen jobb minőségű képet ad a szakembereknek a megfelelő diagnózis felállításához” — magyarázta. Egy keveset azonban még várni kell arra, hogy használhassák, hiszen a kedden elkezdett beszerelés nagyjából egy hetet vesz igénybe, ezt követően pedig szükség van az engedélyeztetésre, ami idehaza akár több hónapot is igénybe vehet. A jövő év elejétől azonban nagy valószínűséggel már használni fogják a korszerű berendezést.
Bumbuluţ Krisztina