Az Északi Színházban zajló Interetnikai Színházi Fesztivál egyik lényeges része a minden nap sorra kerülő beszélgetés, amelyen a bemutatott előadásokat vitatják meg a résztvevők.
A beszélgetések moderátorai, Ungvári Ildikó és Köllő Katalin színházkritikusok kérdezik az alkotókat és a nézőket, hogy minél többet megtudjunk a rendezők szándékairól, a színészek elképzeléseiről, valamint arról, hogy az adott színházak koncepciója milyen változtatásokra késztetik az alkotókat. Nagy érdeklődést váltott ki a nyitóelőadás, amin nagyon sok politikus vett részt, a más városokból érkező színházi szakembereket viszont nagyon meglepte, hogy a politikusok köszöntői után csak Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke maradt ott és nézte végig Molière: A fösvény című darabjának mind a szakma, mind a közönség által sikeresnek tartott feldolgozását. A színházkritikusok szerint a Molière-darab Bocsárdi László rendezésében azért siker, mert úgy tette korszerűvé, hogy nem vett el semmit a klasszikus formából. Rendkívüli mélységeket tartogat magában ez a darab, a színészt állandó megújulásra készteti, a néző pedig be kell lássa, el kell gondolkozzon azon, hogy az életben vannak különös helyzetek. Molière színdarabjaiban nincs igaz szerelem, a szerelem mindig feltételekhez van kötve. A Moliere-hősökre jellemző az, hogy legyőzhetetlenek, a másik tulajdonság pedig a halálfélelem.
Egy másik érdekes előadás, amiről megoszlik ugyan a közönség véleménye, de témájában nagyon időszerű, a japán Misima Jukio Madame de Sade című darabja. Az előadásnak csak nő szereplői vannak, témája a szexualitás. Porogi Dorka, a darab rendezője arra volt kíváncsi, hogyan lehet színpadra vinni a darabban fellelhető költői képeket. Az előadás során egy különleges esztétika árasztja el a nézőt, egy csomó testi dologról van szó, de a testiségnél több a szó, a beszéd a színpadon mindaddig, amíg a főszereplő megmutatja a leplezetlen testét, amit egyesek túlzásnak tartottak, mások nem. Európában a szexualitásról tudományosan beszélnek, Keleten művészetnek tartják.
Elek György