Raed Arafat belügyi államtitkár, a rohammentő-szolgálat (SMURD) alapítója és vezetője utasítása értelmében a speciális felszereltségű, intenzív terápiás rohammentő — természetesen a rajta szolgálatot teljesítő egészségügyi személyzettel együtt — ezentúl naponta 9 és 23 óra között „besegít” a kórház sürgősségi ellátó osztályának.
Ami azt jelenti, ha a riasztások nagy száma vagy az esetek súlyossága szükségessé teszi (és az intenzív terápiás rohammentő nincs egyéb bevetésen), akkor a speciális kocsit ugyanúgy kiküldik, mint bármelyik más mentőautót — ezzel is igyekezvén segíteni a sürgősségi ellátó már-már krónikus szakemberhiányán és túlterheltségén. Egyébként a „piros mentőautók” már hosszú évek óta nagy népszerűségnek örvendenek, és sok esetben a 112-es egységes segélyhívót tárcsázók kimondottan kérik, hogy a „piros autót” küldjenek ki — idén eddig 5168 esetben riasztották őket.
Orvoshiány a megyei kórházban
Míg Liviu Dragnea mentőautók vásárlásával segítené az egészségügyet, addig Raed Arafat az egészségügyi személyzet létszámnövelésében látja a megoldást. Szatmáron is orvoshiány van. Nem számít újdonságnak, hogy orvoshiánnyal küszködik a szatmári egészségügy. A frissen végzettek közül nagyon sokan próbálnak külföldön elhelyezkedni a magasabb fizetés és a minőségi munkakörülmények reményében. Amíg sok hazai szakember külföldön vállal munkát, maguk mögött hagyva az egészségügyet, addig a romániai kórházak egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek.
A szakemberhiány Szatmár megyére is jellemző: az idei év folyamán nem volt olyan hónap, hogy ne hirdetett volna meg újabb állásokat a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház. Az egészségügyi intézmény a nyár elején két intenzív terápiás szakorvos számára hirdetett meg állást, de kerestek radiológus főorvost, gyermekorvost a sürgősségi osztályra, diabetológus szakorvost és főorvost, hematológust, szemorvost, két szülész-nőgyógyászt, két urológust, patológust, kardiológust, bőrgyógyászt, neurológust, gyermekneurológust, onkológust, valamint rezidenseket a sürgősségire.
Constantin Demian, a kórház szóvivője szerint jelen pillanatban is számos szakorvosra — aneszteziológusra, pszichiáterre, laboratóriumi orvosra és az orvosi képalkotásban (imagisztika) járatos szakemberekre, akik a különböző röntgen, tomográf és egyéb, anatómiai képalkotásban használt gépeket kezelik — lenne szükség. Ugyanakkor Demian kiemelte, hogy különösen nagy szükség lenne a sürgősségi esetekre specializálódott mentőorvosokra is, ugyanis ezekből tényleg valós hiány mutatkozik a kórházban. Éppen ezért a sürgősségin a különböző osztályok orvosai váltják egymást, akik természetesen a területük szerint jó szakemberek, viszont vannak helyzetek, amikor mégis megmutatkozik a sürgősségi esetekre specializálódott orvosok hiánya.
Ami az egészségügyi asszisztenseket illeti, a szóvivő szerint az elmúlt években nagyjából 200 asszisztenst alkalmazott a kórház, de mivel időközben többen elhagyták az országot és nyugdíjba is sokan mentek, ezen a területen is folyamatosan munkaerőhiánnyal néz szembe az intézmény.
Szakemberek kellenek
A kórházi munkaerőhiány problémája nem Szatmár megyei sajátosság. Liviu Dragnea szociáldemokrata párti (PSD) elnök és Raed Arafat belügyi államtitkár, a rohammentő-szolgálat (SMURD) alapítója között zajlott véleménycsere a téma kapcsán, melyet Dragnea egy televízióműsorban tett megjegyzése indított el. Liviu Dragnea arra a kérdésre, miszerint Arafat az új kormányban is tisztségben marad-e, kijelentette: ezt a témát „jóval nagyobb felelősséggel kell kezelni”. A belügyi államtitkár úgy véli: Dragnea ezzel arra célzott, hogy ő és munkatársai eddig nem végeztek felelősségteljes munkát.
Dragnea szerint a sürgősségi ellátás legnagyobb problémája a személyzethiány és a szegényes felszereltség. Raed Arafat egyetértett abban, hogy jóval több alkalmazottra lenne szükség, elmondása szerint azonban számos megyében hiába hirdetnek rendszeresen versenyvizsgát, egyszerűen nem jelentkezik senki. „A hibát tehát nem bennem vagy a katasztrófavédelmi igazgatóságban kell keresni. Ez a valóság, amelyben élünk, és amelyre folyamatosan próbálunk megoldást találni” — magyarázta az államtitkár. Arafat ugyanakkor kivitelezhetetlennek tartja a PSD azon ígéretét, miszerint 3000 új mentőautót vásárolnának, minden faluba egyet, hiszen ehhez előbb a személyzethiányt kellene megszüntetni.
Rámutatott: ahhoz, hogy a létrejövő új munkahelyeket betöltsék, és a szabadságolások alatt is folyamatosan biztosítani tudják az ellátást, 30 ezer alkalmazottra lenne szükség, ennyit találni pedig lehetetlen vállalkozás. Szerinte ráadásul az országnak nincs is szüksége ennyi mentőautóra. Az államtitkár leszögezte: nem azt kell megreformálni, ami működik, hanem a valódi problémákkal kell foglalkozni.
Bajnai Botond