Szatmár megye

Bérspirálba bonyolódott a kormány

Mindenki örül, ha nő a jövedelme és meg kell hagyni, a legtöbb kategóriára rá is fér az emelés... (Illusztráció: Bing Image Creator)
2023.11.17 - 10:05
Gyakorlatilag nincs közigazgatási ágazat, amelyben ne lett volna bérkövetelés ebben az évben, a vasutasok épp bejelentették második tiltakozó megmozdulásukat. Gavallér módjára viselkedik a kormány, pedig nincs pénze a pénzekre.

A pedagógusok, a fináncok, a börtönőrök, a vasutasok, a közegészségügyiek, a egészségügyi pénztárban dolgozók, a nyugdíjhivatali alkalmazottak a szociális kifizetési igazgatóság dolgozói mind mind tiltakozó akciót szerveztek idén. Fizetésemelést, jobb munkakörülményeket kértek, vagy már kaptak is, nyugdíjemelés is lesz jövőre, kettő is. Pedagógusbérek is emelkedtek, béren kívüli juttatásokat is kaptak az ágazatban, jövőre is adós a kormány a júniusi tüntetések idején beígért béremelések második felével.

A szavazatokról szól?

A közalkalmazottak nagyon jól tudják, hogy most kell kérni, mert a jövő évi választások után rájuk sem fog hederíteni senki és a kormány is tudja, hogy most kell adni, mert több mint egymillió szavazatról van szó, mintegy 1,2 millióan dolgoznak az amúgy egész szépen felpuffasztott közszférában Romániában. A nyugdíjasok részéről 5 millió szavazat a tét, ennyi nyugállományban lévő személy várja minden hónapban a postást.

Honnan lesz pénz?

Ez év végére 40 milliárd lejes folyó fizetési mérleghiány volt a kitűzött cél, ez már most elérte az 58 milliárdot. Ha igaz az, amit a miniszterelnök mond, hogy nem lesznek új adók bevezetve 2024-től akkor honnan lesz előteremtve a pénz erre a sok kiadásra? Meg fogják emelni az ÁFÁ-t? Megemelik a meglévő adókat? Emelnek az üzemanyag-illetéken? Jövőre ez talán még nem fog kiderülni, mert senkinek sem érdeke a rossz hangulat választások idején, de 2025-ben ki fog bújni a szög a zsákból.

Princz Csaba