Béres előtte több mint két évtizeden át sikeres magánvállalkozóként tevékenykedett. Arról, hogy mi motiválta a váltásra, és miért vállalná a polgármesteri feladatokkal járó kihívásokat, munkatársunkkal beszélgetett.
— Négy évvel ezelőtt addigi munkáját feladva kezdett el a közösség ügyeivel foglalkozni. Mi motiválta erre a váltásra?
— Az RMDSZ lázári szervezete négy évvel ezelőtt leginkább egy megbolydult méhkashoz hasonlított. Különböző érdekek, értékek, korosztályok és elképzelések csaptak össze. Ebből a helybeliek leginkább azt észlelték, hogy konfliktusok vannak, és nincs egy erős, egységes, megbízható csapat, amelyre rá lehetne bízni a közösség vezetését. Ebben a helyzetben kerestek meg engem RMDSZ-tagok és külső szemlélők, olyan helybeliek, akik már nagyon régen RMDSZ-szavazók voltak, de az akkori csapatra nem tudtak voksolni. Ilyen körülmények között kezdtem el tevékenységemet a helyi szervezetben és később a polgármesteri hivatalban.
— Mit tart az elmúlt időszak legnagyobb megvalósításának?
— Nagyon örülök, hogy 2016-ban a helyhatósági és a parlamenti választásokon is sikerült jó eredményeket elérnünk, és a lázári magyar közösség egységet tudott felmutatni. Fontos eredménynek tartom azt is, hogy az elmúlt négy évben nem a konfliktusoktól volt hangos a helyi RMDSZ-szervezet. Néhány hónappal ezelőtt a jelölőgyűlésen 340 személy volt jelen, akik nagy többséggel jelöltek a polgármesteri tisztségre. Ez azt mutatja, hogy sikerült megbékélést teremteni a szervezetben, hiszen csak így tudunk a céljainkra összpontosítani.
— Négy évvel ezelőtt korszerű községi utakat ígértek a lázáriaknak…
— Örömmel mondhatom, hogy a községi utcák 90 százalékát leaszfaltoztuk. Ez egy nagyon nagy előrelépés, amiért sok pozitív visszajelzést kaptunk. Sajnos sem EU-s, sem kormányfinanszírozást nem tudtunk lehívni a fejlesztésre, ezért önerőből vágtunk bele a munkába. Az elmúlt három évben összesen 11 kilométernyi útszakaszt korszerűsítettünk. A régi utcák közül alig több mint egy kilométer maradt leaszfaltozatlanul, és további közel két kilométer az úgynevezett új negyedben. Számításaink szerint a következő két év költségvetésébe bele kellene hogy férjenek ezek a beruházások. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy minden utcánk le legyen aszfaltozva.
Ehhez persze a Pataki Csaba vezette megyei tanács is nagyban hozzájárult. Nemrég adták át a Szárazberket Mikolával összekötő útszakaszt, amely 18 éve nem volt felújítva. Az ott élők számára ez egy elképesztően nagy előrelépés. Hamarosan pedig elkezdődnek a munkálatok a Kispeleskét átszelő megyei úton is, mely gyakorlatilag a falu főútja, és Pataki Csaba ez esetben is értette az itt élők igényét arra, hogy korszerű utakon közlekedhessenek. Minden beruházás nagyon fontos az ilyen kis településeken annak érdekében, hogy ne néptelenedjenek el falvaink. És ha már itt tartunk, meg kell említenünk a lázári körforgalmat, mely ugyancsak a megyei tanács beruházása, és nagyon fontos a helyi közlekedés szempontjából. Sajnos Lázári bejáratánál nagyon sok baleset történt az elmúlt néhány évben, melyek száma és súlyossága is jelentősen csökkent az új körforgalommal.
— Két évvel ezelőtt a nagypeleskei iskola épületére nem kapták meg a tanévkezdéshez szükséges működési engedélyt. Idén, amennyiben a járványhelyet megengedi, visszatérhetnek a gyerekek az iskolába?
— Nagy öröm számomra, hogy ha a járványhelyzet megengedi, akkor pár hét múlva hazatalálhatnak a peleskei iskolások. Bár nagyon negatívan érintette a közösséget a közegészségügyi igazgatóság és a megyei tanfelügyelőség két évvel ezelőtti döntése, be kell látnunk, hogy valóban nem volt már biztonságos az az épület. Mostanra azonban egy kívül-belül teljesen felújított, korszerű mosdókkal, új villanyvezetékekkel és fűtéssel, korszerű kazánnal ellátott iskolát vehetnek birtokukba a diákok és pedagógusok. Örömmel mondhatom ugyanakkor, hogy tornateremmel bővült az iskola, ami minden évszakban megfelelő körülményeket teremt a testnevelésórák számára. Sőt, az óvodások is a nagypeleskei központi iskolában kapnak helyet, az eddigieknél jóval korszerűbb épületben. Sőt, Nagypeleskén a kultúrotthont is felújítottuk azok után, hogy 2016-ban egy jégverés gyakorlatilag tönkretette a tetőszerkezetét. Mostanra azonban sikerült a tetőszerkezetet és kívül az épületet korszerűsíteni, így amint lehet, újra birtokba vehetik a helybeliek a családi és baráti rendezvényeikre.
— Sok figyelmet fordítottak az oktatásra az elmúlt években, így a községközpontban és Sándorhomokon is jelentős beruházások történtek…
— A lázári óvodások egy teljesen új és korszerű óvodaépületet kaptak, sőt, hamarosan átadhatjuk a felújított 100 éves óvodaépületet is. Így mostanra sikerült megfelelő körülményeket biztosítani a legkisebbek számára. Ez pedig egy visszavándorlási folyamatot indított el, olyan családok járatják újra Lázáriba a gyerekeiket óvodába, akik pár éve még bevitték őket a városba. Én ezt egy fontos előrelépésnek tartom. Természetesen nem feledkeztünk meg a nagyobb diákokról sem, az elmúlt három évben az általános iskola épületét is felújítottuk. A fiataljaink számára pedig hamarosan átadjuk az új műfüves focipályát, ami bár nem közvetlenül kapcsolódik az oktatáshoz, mégis nagyon fontos a helybeliek számára.
Mégis azt gondolom, hogy a legnagyobb változás Sándorhomokon történt, ahol egy nagyon nehezen fűthető, rendkívül rossz állapotú iskola helyett tavaly ősszel a diákok egy korszerű, jól fűthető, a 21. század elvárásainak megfelelő iskolába térhettek vissza.
Itt jegyezném meg ugyanakkor, hogy az elmúlt hónapokban Nagypeleskén és Kispeleskén is minőségi internethálózat épült ki. Ez komoly előrelépés ezeken a településeken, hiszen eddig itt semmilyen internethálózattal nem rendelkeztek. Ez ugyan nem tartozik feltétlenül az önkormányzati munkához, de a helybeliek már nagyon régóta kérik a stabil internethálózatot, és az elmúlt időszakban megtapasztaltuk, hogy oktatni, de sok esetben az idősebbekkel kapcsolatot tartani vagy távmunkát végezni sem lehet korszerű internet nélkül. Én személy szerint időmet és energiámat nem kímélve, személyes kapcsolataimat latba vetve tettem annak érdekében, hogy ez megoldódjon. De a helybeliek úgyis tudják, hogy ha valamit nagyon akarok, akkor addig megyek, amíg elintézem… (mosolyog)
— Előrelépések történtek a közvilágítás terén is…
— Az eddigi hagyományos utcai izzók 66 százalékát korszerű, LED-es világítótestekre cseréltük, ezzel egy időben pedig bővítettük a világítótestek számát. Mára elmondhatjuk, hogy majdnem minden oszlopon van égő.
— Mit tart a következő négy év legnagyobb kihívásának?
— Elsőként a gáz bevezetését említeném, ami egy nagyon fontos tervünk. Lázári alig 4 kilométerre található a várostól, mégsem rendelkezik földgázhálózattal. Én ezt komoly lemaradásnak tartom, és pótolni szeretném. Természetesen tudom, hogy ez hosszú folyamat, jelenleg a tervezés és engedélyeztetés fázisában vagyunk.
Nagyon fontos ugyanakkor a szennyvízhálózat kiépítése a községközponton kívüli falvakban, reményeink szerint itt hamarosan elkezdődhetnek a munkálatok. Komoly terveink vannak ugyanakkor Lázári központjának a rendbehozatalára, szeretnénk egy család- és gyerekbarát teret kialakítani, ami esztétikai szempontból is megfelel korunk elvárásainak.
Ugyanakkor én az elképzelések között említeném egy bicikliút kiépítését a községben. Összességében az a cél, hogy minden téren fejlődhessünk, folytatni kell a közművesítést, illetve a járdaépítést, de az oktatási és kulturális épületeink felújítását sem téveszthetjük szem elől, ugyanakkor a kisgyerekes családok és az egész közösség számára is fontos lenne egy szép szabadidőpark kialakítása, melyben a játszótértől a nagyobbaknak való fitneszparkig nagyon sok lehetőség van. Azt gondolom, hogy Lázári községben nagyon sok még a fejlődési lehetőség. Olyan erőforrások és lehetőségek ezek, melyeket eddig nem tudtunk kiaknázni. Nyugalomra, felkészült szakemberekre és jól átgondolt tervekre van szükségünk annak érdekében, hogy megvalósíthassuk elképzeléseinket. Azt tapasztaljuk, hogy akkor tudunk a munkára, a község fejlődésére figyelni, ha nyugalom és megértés van a közösségünkben.