„Beremegett” a végére a terem

2017.01.27 - 21:14

Az már biztos, hogy a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata az első hat között zárja a Nemzeti Liga idényét, miután péntek este drámai csatában legyőzte itthon az Aradi ICIM-et. Szombaton rendezik az alapszakasz utolsó fordulóját, a VSK idegenben játszik.

Azt senki sem gondolta, hogy könnyedén győzhet a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata a bajnoki alapszakasz utolsó előtti fordulójában, viszont a szívbetegeknek nem ajánlott események zajlottak az Aradi ICIM elleni meccs utolsó másodperceiben.

Az aradiak utolsó esélyüket játszották pénteken, hogy az első hat között zárhassanak, de a házigazda Szatmárnémeti VSK-nak is nagy volt a tét, hiszen két ponttal biztosíthatta helyét a rájátszás felsőházában. A szatmáriak „szerencsés kezet” is hívtak a meccsre, hiszen a Both Katalin Sportteremben rendezett bajnoki találkozó kezdő dobását a Dakar-ralin Kelet-Közép-Európa egyik legjobb motorosa, a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel végezte el. Jose Araujo edző tanítványainak viszont másfél percre volt szükségük, hogy ráhangolódjanak a mérkőzésre, addig az ellenfél elhúzott 4–0-ra. De jött Chastity Reed, Kristina Baltic, illetve Matea Tavic, és a 3. percben ki is egyenlítette az állást (6–6). Reed újabb pontjai az 5. percben már hatot tettek a két csapat közé (12–6), de az aradiak időkérése el is vágta a VSK lendületét. Nem is volt nagyobb különbség az eredményjelzőn az első negyedben, a kezdő tíz percet pedig Adela Mercea majd’ félpályás triplája zárta (21–19), jelezve, hogy az ICIM nem lesz könnyű préda Szatmárnémetiben.

A következő tíz percben mondhatnánk, hogy kegyetlen taktikai csata zajlott a pályán, de ezt rengeteg pontatlan dobás tarkította. A 13. percben KD Whittington pontjai voltak az elsők ebben a negyedben (23–19), két perccel később Tavic szabaddobásaival ismét nyolc pont volt a szatmári fór (29–21), de szó sem volt VSK-hengerről, hiszen Nagy Ildikó és Suriya McGuire egy perc alatt kettőre csökkentette a hátrányt (29–27). Whittington még tett egyszer nyolc pontot a VSK és az ICIM közé (39–31), Jovana Pasic duplája pedig lezárta az első félidőt, így 39–33-ról kezdődhetett az utolsó húsz perc.

A szünet utáni percben jegyezhettük fel a két csapat közötti legnagyobb különbséget, ugyanis a 21. percben Tavic szabaddobása után 44–35 volt az állás. Ezután viszont magasabb sebességi fokozatra kapcsolt az ICIM. Brankica Hadzovic büntette a szatmáriak minden hibáját, és a 28. percig egymaga kiegyenlítette az állást (48–48), fél perccel a harmadik negyed vége előtt pedig hárompontos előnyt szerzett csapatának (49–52).

Laza Enikő triplája – a meccs egyetlen szatmári távoli találata – a legjobbkor jött, hiszen ezzel egyenlő állásról kezdődhetett a záró negyed. Négy pont hátrányból (57–53) egypontos előnyt hozott össze az ICIM (57–58), majd Morgan Batey ismét kettőt tett a VSK javára (61–59). Így ment ez végig, egy perccel a vége előtt pedig Tavic találatával 65–63 lett az eredmény. Az ICIM támadásainál a maroknyi aradi szurkolótábor őrjöngött, a szatmári támadásoknál pedig mintegy hatszáz torokból szólt egyszerre a buzdítás. Ez talán szeizmikus mozgásokat idézhetett elő a sportteremben, hiszen 16 másodperccel a vége előtt Batey nem tudta eldönteni a meccset szabaddobásoknál, az aradi kontra végén pedig az addigi ICIM-hős Hadzovic keze is megremegett és a dobása is lepattant a gyűrűről.

A végső sípszó után kezdődhetett az önfeledt szatmári ünneplés, a vendégek pedig szomorúan mentek le a pályáról. Tény, hogy az ICIM nélkül nem lesz akkora varázsa a rájátszás felsőházi küzdelmeinek, hiszen az ilyen nagy múltú csapatok vonzzák a közönséget. Szatmáron ebben az évadban is a Sepsiszentgyörgy, a Târgovişte és az ICIM töltötte meg a sportterem lelátóját és hozott nagy rangadóhoz méltó hangulatot. Oláh Andreea, a VSK csapatkapitánya is elismerte, hogy a péntekihez hasonló „adrenalinbombákra” van szükségük, hiszen ezen a találkozón is érezték, amint a szatmári közönség tolja őket a siker felé. „Nagyon szépen köszönjük, hogy mellettünk vannak. Fantasztikus érzés ilyen hangulatban játszani és utána együtt ünnepelni a sikert” — nyilatkozta örömittasan Andi, aki nem elégszik meg annyival, hogy az első hatban van a csapat, ő már éremre áhítozik. „Nagyon nehéz meccs volt, de tudtuk előre, hogy ilyen lesz, ezért egész héten nagyon keményen dolgoztunk és készültünk erre. Sorsdöntőnek is nevezhetném ezt a meccset. Most ünnepelünk, de nem elégedhetünk meg ennyivel. Nem állhatunk meg itt, én egy újabb bajnoki érmet akarok idehaza még idén” — nyilatkozta a csapatkapitány.

A VSK február 4-én játssza az alapszakasz utolsó fordulójának a mérkőzését, a Kolozsvári Universitatea vendége lesz.

Női kosárlabda, alapszakasz, 17. forduló

Szatmárnémeti VSK – Aradi ICIM 65–63 (21:19, 18:14, 13:19, 13:11).

VSK (pontok száma/lepattanók száma/gólpasszok): Baltic (10/9/1), Laza (5/0/1), Oláh (7/4/1), Reed (22/7/3), Tavic (9/4/8), Batey (4/1/1), Ferenczi, Whittington (8/6/3). Vezetőedző: Jose Araujo.

ICIM (pontok száma/lepattanók száma/gólpasszok): Hadzovic (18/3/4), McGuire (10/2/1), Nagy (10/4/2), Pasic (14/7/2), Stroman (6/8/2), Karakasevic (2/5/1), Mercea (3/1/0). Vezetőedző: Bogdan Bulj.