Vasárnap a Partiumi Magyar Napok rendezvényeként mutatták be Erdei Péter Nem csak nyomdafesték című kötetét, amit Muhi Sándor művészettörténész méltatott és ajánlott az olvasóknak.
Nagyon sokan vettek részt a PMN nagysátorában megtartott könyvbemutatón. Muhi Sándor kifejtette, hogy Erdei Péter közéleti ember, aki nagyon sok mindenben vett részt a városban. Többek között volt RMDSZ-elnök, ő az, aki a műemléképületeink világítását oldotta meg. Több újságban és napilapban jelentek meg írásai, ezekből válogatta össze a most megjelent kötetét.
A kötetből Erdei Péterről is meg lehet tudni néhány újdonságot — hangsúlyozta Muhi. Pesterzsébeten született 1943 szeptemberében, de egy éves korában Szatmárnémetibe költöztek, itt érettségizett 1960-ban. Az UNIO iskolaközpont technikumában szerzett villanyszerelői képesítést. A kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem levelező tagozatán tanult közgazdaságtant, egy bukaresti energetikai iskolában szerezte meg a villanyszerelői, mesteri címet. Három évet dolgozott az UNIO-ban, harminc évet a ma Electrica néven ismert áramelosztónál, 1988-tól nyugdíjasként az Erlux Kft. tulajdonosa. A régi villanytelephez nagyon kötődik, ugyanis ő kezdeményezte, hogy emléktáblát készítsenek annak helyére. Jelenleg a villanytelep történetének a megírásával foglalkozik. Magánvállalkozóként fontosnak tartotta a műemléképületek megvilágítását. Ehhez szükség volt a műemléképületek ismeretére, azok építészeti értékeinek fontosságára. Ha végiglapozzuk a kötetet, találkozunk olyan épületek éjszakai kivilágításával, mint a tűzoltótorony, a törvényszék, a közigazgatási palota, a Németi- és a Láncos-templom, valamint az ortodox- és a görög katolikus templomok. Azt tapasztaljuk, hogy nagyon sokféle tudás és elkötelezettség kell egy ilyen jellegű feladatcsokor elvégzéséhez. Egy olyan benyomása támad az embernek, mintha ezeket a feladatokat neki találták volna ki. A kötetben elsősorban közéleti problémákkal foglalkozik. Arról ír, hogy a választott vezetőinknek milyen feladataik lennének és milyen feladatoknak kellene eleget tenniük, hogy megfeleljenek a választók elvárásainak. Sok esetben konkrét javaslatokkal áll elő. Erdei Péternek azért olvasmányos, izgalmas és érdekes a kötete, mert tud egyszerűen, tisztán és világosan fogalmazni. Ahhoz, hogy ezt megtegye, egyszerű, világos gondolatokra van szükség. A kötet címe — Nem csak nyomdafesték — azt jelenti, hogy egy egész életút áll mögötte. Nagy szükségünk van az ilyen jellegű, hiteles kötetekre, mert ezek egyfajta kapaszkodót, egyfajta kiinduló pontot nyújtanak. Ezeknek a köteteknek az az erényük, hogy példát mutatnak arra, hogy hetvennégy évesen is lehet tartalmasan, szépen és hasznosan élni.
A könyv grafikai tervezését Z. Erdei Anna végezte, akinek az igényessége, a város iránti szeretete és kötődése hasonló, mint Erdei Péternek, ez érződik minden egyes oldalon — hangsúlyozta Muhi Sándor.
Erdei Péter kiemelte, hogy számára az írás olyan, mint a férfi sírás. Akkor ír, amikor valami nagyon nem hagyja nyugodni. Sok esetben az írást másnapra halasztja, hátha addigra megnyugszik és már nem kell megírni. Ha mégis, akkor indulatmentesen, higgadtan, tárgyszerűen. Jó az, ha az ember kiírja magából a kiírhatatlant. És jó, ha az írás nyomdafestéket lát: hátha lesz valaki, aki olvassa, aki megérti, aki tovább gondolja.
A kötet megvásárolható az Ex Libris könyves boltban (George Cosbuc utca, 1. szám, a Református Gimnázium hátsó bejáratánál).
Elek György