Folyamatban van a szárazság okozta károk felmérése. Az eddigi adatok szerint ötven-hatvan százalékkal kevesebb az idei termés, mint amennyi a tavalyi volt.
Czier Tibor agrármérnök szerint, ha nem lesz megfelelő mennyiségű csapadék, beláthatatlan problémák adódhatnak a mezőgazdaságban, a jövő évben még gyengébb termésre számíthatunk. Az idei termés mennyiségét és minőségét nemcsak a vízhiány befolyásolta, hanem a gyomirtók hatóanyagának késői hatása is. Az történt, hogy az elmúlt évben a farmerek használták ugyan a szükséges vegyszereket, de a csapadékhiány miatt azok nem oldódtak fel. Télen, mivel lelassul a talaj élettani folyamata, a vegyszerek raktározódnak. Ez év májusában volt egy kevés eső, melynek hatására a talajban maradt vegyszerek feloldódtak, és elkezdtek hatni. A probléma az, hogy abban a talajban, amiben az elmúlt évben búza volt vetve, az idén cukorrépát termesztettek, aminek inkább ártott, mint használt a búzának szánt vegyszer.
Árak
Annak ellenére, hogy kevés az idei termés, egyelőre nem kell számítani áremelkedésekre. A napraforgómagot aratáskor kilónként 2,10 lejért vásárolták fel, a napokban már csak 1,80 lejt adtak érte. Megtörténhet, hogy tavasszal ismét nőni fog a felvásárlási ár, de amennyivel növekedni fog, annyiba belekerül a tárolási költség — állítja Czier Tibor. Arra a kérdésre, hogy érdemes-e pályázni öntözőberendezések kialakítására, Czier azt válaszolta, hogy olyan helyeken, ahol közel van a folyó, meg lehet próbálni, de nem biztos, hogy az megoldást jelent.