Alexandru Muraru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője azért fordult a hatósághoz, mert szerinte a magyar miniszterelnök „rasszista” és „idegengyűlölő” kijelentéseket tett. A feljelentés tényét Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is megerősítette. Azt mondta: a hatályos törvények értelmében kötelező foglalkozniuk a panasszal, ráadásul minden ilyen esetben be kell idézniük az érintett felet is — vagyis meg kell hívniuk a magyar kormányfőt a tanácshoz. „Még nem találkoztunk ilyen esettel. Úgy gondolom, hogy az idézést Magyarország hivatalos bukaresti képviseletén, vagyis a nagykövetségen keresztül lehet megtenni” — mondta Asztalos Csaba. Megjegyezte, hogy a hatályos törvények értelmében a tanács minden panaszt kivizsgál.
„Ez úgy történik, hogy véletlenszerűen kiosztják a kilenctagú testület tagjai között — ábécésorrendben veszik a tagok névsorát, és a panaszokat a beérkezésük sorrendjében bízzák rá a soron következő tagra. Miután így eldöntöttük, hogy ki menedzselje az ügyet, a törvényes előírások szerint minden panasz esetében be kell idézni a feleket. Ebben az esetben feltételezhetően Magyarország nagykövetségén keresztül idézzük be az érintetteket” — ecsetelte Asztalos, megjegyezve, hogy a beidézett személy megjelenhet a meghallgatáson, vagy írásos véleményt küldhet. Hozzátette azt is: Orbán Viktornak nem feltétlenül kell megjelennie, sem személyesen, sem pedig képviselő által. „Ha akarják, benyújtják az álláspontjukat, ha nem, hát nem. Ha akarják, küldenek maguk helyett képviselőt, ha nem, nem” — ismertette az eljárás menetét Asztalos Csaba.
Asztalos egyébként két hete még úgy fogalmazott, hogy jogalap híján nem indíthatnak eljárást Orbán Viktor ellen, holott ha lehetne, akkor ő maga is panaszt tett volna a magyar miniszterelnök kijelentései ellen. Asztalos Csaba akkor arra hivatkozott, hogy a nemzetközi szokásjog szerint az államfők, kormányfők és miniszterek diplomáciai mentességet élveznek egy másik állam területén. „Én továbbra is fenntartom ugyanakkor a véleményemet, hogy egy állam képviseletében jelen lévő személyek — az államfő vagy a miniszterelnök, miniszterek — a nemzetközi közjog értelmében jogi mentességet élveznek, függetlenül attól, hogy magán- vagy hivatalos látogatáson vannak egy külföldi államban. Ez a nemzetközi közjog alapján az illető állam szuverenitását védi, nem a konkrét személyt” — szögezte le a jogász végzettségű elnök.
Alexandru Muraru ugyanezt máshogy látja, ezért feljelentette Orbán Viktort. A képviselő arra hivatkozott, hogy szerinte a magyar kormányfő diplomáciai mentessége nem érvényes olyan kijelentések esetén, amelyek a büntetőjog hatálya alá esnek. Ráadásul ez az immunitás csak hivatalos látogatás esetében érvényes, Orbán Viktor azonban egy magánlátogatás keretében járt Tusványoson — tette hozzá a román parlamenti képviselő nyilatkozatában. Hírösszefoglaló