Vidék

Befellegzett a csencselésnek(?)

2015.02.06 - 12:33

Bár döcögve indult, végül hasznosnak bizonyult a halmi határátkelőnél tesztelt speciális és szigorított ellenőrzés pilótaprogramja — hamarosan a többi nem EU-s határátkelőnél is alkalmazzák.

Az Országos Vámügyi Igazgatóság először 2013. november 15-től vezette be a speciális és szigorított ellenőrzést a személycsomagok átvizsgálásánál az ukrán, a szerb és a moldáv határszakasz egy-egy átkelőjénél, azaz az Európai Unió külső határvonalán. Ezzel az intézkedéssel azokat a magánszemélyeket akarták kiszűrni, akik hetente (vagy éppen naponta) többször is átlépték a határt, s az általuk behozott jelentős árumennyiséget nem saját fogyasztásra szánták, hanem a feketepiacon értékesítették. A szűrés sikerességének érdekében — a szigorított csomagellenőrzés mellett — a határon átkelőknek minden alkalommal saját felelősségükre ki kell tölteniük egy vámáru-nyilatkozatot, melyben felsorolják mindazokat a javakat, amelyek csomagjaikban vannak; mindez pedig jelentősen megnövelte az átkelés időtartamát. Az új intézkedések azonban még 24 órát sem voltak életben, máris felfüggesztették őket, alkalmazásuk első napján ugyanis több határátkelőn blokádok alakultak ki. A többórás várakozásra kényszerült, az intézkedés miatt felháborodott és türelmüket vesztett emberek kormányellenes jelszavakat kiabáltak, kifütyülték a vámosokat és hangoskodtak.

Második nekifutáskor 2014. február 14-én éjféltől szigorodtak a határátlépés feltételei — a botrány természetesen akkor sem maradt el: Halminál az árubehozatali korlátozások miatt feldühödött kisemberek és „kereskedők” a szigorított rendelet felfüggesztését követelték és előbb csak fenyegetőztek, majd el is torlaszolták a vám felé vezető utat: körülbelül 100 tiltakozó 50 gépkocsival blokád alá vonta azt. Az külön érdekesség, hogy a tiltakozók zöme Máramaros megyei volt …

 

Miből mennyit és mikor?

 

Végül lassan megnyugodtak a kedélyek, az emberek elfogadták, hogy a törvényeket be kell tartani — még akkor is, ha ezek nem csak a „nagyhalakat” érintik (vagy őket talán nem is annyira), hanem azokat az alacsony jövedelműeket vagy éppen munkanélkülieket, akik abból tartották el a családot/egészítették ki jövedelmüket, hogy olcsó ukrajnai cukrot, olajat, egyéb terméket árultak a piacokon. Igaz, alaposan lecsökkent a kiskocsi- és magánszemély-forgalom a halmi határátkelőnél, de most már mindenki tudja: 7 naponta egyszer a következő mennyiségeket lehet behozni Románia területére: 1 kg cukor, 40 darab cigaretta; 100 darab, egész dohánylevélből sodort cigaretta; 50 darab szivar; 250 gramm dohány; 1 liter, 22 fokosnál erősebb alkohol és/vagy alkoholos ital; 1 liter, 80 fokos vagy annál erősebb tiszta szesz; 2 liter, 22 fokosnál gyengébb alkohol és alkoholos ital; 4 liter bor; 16 liter sör. Más árutermékek esetében 300 euró értékig terjedő mennyiséget lehet az ország területére behozni.

Ha valaki pedig úgy okoskodik: ma 1 kiló cukrot, holnap 4 liter bort, utána pedig 2 csomag cigit hoz — az bizony nagyon téved! Vagy egyszerre vásárol meg és hoz mindent — természetesen az engedélyezett mennyiségben —, vagy újabb hét nap múltán keríthet rá csak sort. Az Ukrajnába való belépés nincs korlátozva! Mindenki annyiszor lép át a határon, ahányszor csak akarja – de hat napon át üres kézzel kell visszatérnie.

A pilótaprogram eredményeit január végén elemezték, s amint azt Kiss Mihály vámparancsnok lapunknak elmondta, országos viszonylatban itt a legkisebb a határátkelőknél csempészett cigarettamennyiség, a vámáru-nyilatkozat alapján összeállított adatbázisból az adóhatóság pedig pillanatok alatt ki tudja szűrni az esetleges illegális árusokat. „Ez különösen az üzemanyag esetében fontos: az adatbázisban szerepel maga a gépkocsi is s hogy tankjában mikor és mennyi üzemanyagot hozott be. Ennek alapján pedig ki lehet számolni: valóban elhasználta vagy eladta az üzemanyagot? Ha pedig utóbbi történt, az 1186/2009-es EU-s törvény értelmében meg kell adóztatni a gépkocsi-tulajdonost” — magyarázza Kiss. Ugyanis a szigorított szabályozás (melyet február végén–március elején minden nem EU-s határátkelőnél életbe léptetnek) egyetlen „szépséghibája” az üzemanyag-behozatalra vonatkozik: egy személy alkalmanként (azaz hétnaponta) egy tartálynyi, plusz egy kannában még 10 liternyi üzemanyagot hozhat be Románia területére. Ám a jogszabály csak az autót vezető személyre szorítkozik, magára a gépkocsira nem, így az akár mindennap átgurulhat a határon — mint ahogy azt sok esetben meg is teszi.

 

Szabó Kinga Mária