Idén lett volna a 25. Néptánc- és Népzenei Tábor, ha az elmúlt évben a koronavírus-járvány miatt nem maradt volna el a rendezvény. Miután már három alkalommal megrendezték a tábort Avasújvárosban, Majláth Gábor, a község polgármestere azt javasolta, hogy a sorrendben 24., Avasújvárosban a 4. alkalommal megrendezésre került tábor vegye fel az avasújvárosi jelzőt, és legyen a neve Avasújvárosi Néptánc- és Népzenei Tábor. A tábor főszervezője Krupa Anna irányításával a Hagyományőrző Egyesület. Robert Laszlo, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont menedzsere is felajánlotta, hogy részt vesz a tábor szervezésében, és annak részleges finanszírozását is átvállalja. Elkészíttette a tábor bennerét, a megtanulásra szánt népdalokat tartalmazó programfüzetet, pólókat készíttetett, melyeket az oktatók és a táborozók viseltek, és átvállalta a népi zenekar díjának egy részét is.
Július 20-án zárták le a jelentkezést, lehetett látni, hogyan rétegződnek a gyerekek. Figyelembe véve az életkorokat kialakítottak négy csoportot. A hét-nyolc évesek számára a legcélszerűbb a népi gyermekjátékokat oktatni, erre Lakatos Ágnes személyében megtalálták azt a néptáncoktatót, aki úgy tudott közeledni a gyerekekhez, hogy élvezettel vegyenek részt a játékban, hogy élményszerűen elsajátítsák azokat. A programban négy-öt gyerekjáték megismertetése volt a cél, de végül eljutottak tízig. Volt egy kilenc-tíz évesekből álló csoport, ennek tagjai a jelentkezési lapon kezdőknek jelölték be magukat. Első táborozók, akik eddig nem igazán találkoztak a néptánccal, de szeretnének bekapcsoplódni, szeretnék megtanulni. Ebben a csoportban huszonegy gyerek vett részt. Ők is gyermekjátékokkal kezdték, majd rátértek a néptánc tanulására is. Huszonkét gyerek jelentkezett abba a csoportba, melynek tagjai már voltak néptánctáborban. Velük úgy foglalkozott az oktató mint haladókkal, akiknek nem az alapok elsajátításával kellett kezdeni. A legtöbben — tizenhatan — az ifjúsági csoportban (15–17 évesek) voltak, nekik nem is szatmári táncokat tanított az oktató, hanem szilágysági táncokat. Ebben a kategóriában vettek részt az avasújvárosi Aranyos Fodorka néptáncegyüttes tagjai, akik egy magasabb szinten kezdték a néptánctanulást. A szilágyságból érkezett zenekar minden korosztály tánctanulásába bekapcsolódott, hogy a gyerekek szokják meg az élő zenét. Naponta délelőtt és délután két-két óra tánctanulás volt, este pedig mindenki részt vett a táncházban. Első nap moldvai, második nap felcsíki játékokat tanultak, harmadik nap felvidéki gyermekjátékok és néptáncok tanulása szerepelt a programban. Kispál Nándor készítette fel a gyerekeket a tűzijátékon való részvételre. Ott egy körtánccal kezdtek, s a táncba bekapcsolódtak a szülők is. Nagy öröm volt számukra, hogy a gyerekeik vezették be őket a néptánc világába.
A tábor záróműsorán minden oktató bemutatta, hogy mit tanultak a gyerekek. Gresa Dávid a kezdők számára tanított gyermekjátékokat (pl. Szeredán viszik a lányokat), Kiss Adorján és Lakatos Ágnes (a Háromszék néptáncegyüttes tagjai) a haladókkal végzett eredményes munkát.
A tábor nem csak a néptáncról szólt, hanem igyekeztek a régi hangszereket is megismertetni a résztvevőkkel. Az idei tábor volt az, amelyben a hegedűt is a gyerekek kezébe adták, hogy próbálják ki. Ezzel Major Andor, a szilágysági zenekar prímása foglalkozott. Nyolc darab hegedű állt a gyerekek rendelkezésére, akiket az oktató biztatott és bátorított. A gyerekek a Süss fel nap! és a Zsipp zsupp népdalokat játszották a színpadon. Minél többet volt egy gyerek kezében a hangszer, annál láthatóbbá vált, hogy mennyire van hajlama annak kezelésére, érdemes-e tovább foglalkoznia vele. Ismét szóba került, hogy ha a Művészeti Iskola indítana egy népihangszer-osztályt, akkor a tehetséges gyerekeket lehetne tovább képezni, hogy ne csak annyival maradjanak, amennyit a táborban tanulnak. A gálaműsoron Nagy Károly irányításával tizennyolc gyerek citerázott és énekelt, az ő tanításukat is folytatni kellene. Nagyon sokat segített a táborozóknak Nevezi Dobos Csilla zenetanárnő. Naponta ingázott Óváriból, hogy éneket, táncot és hangszerismeretet tanítson a gyerekeknek. Nevezi Dobos Csilla érdeme az is, hogy vissza tudta adni a gyerekek kezébe a népi furulyát. Kiválasztott tíz gyereket, akiknek népi furulyát fog majd oktatni.
Elek György