Amint arra számítani lehetett, a házi elkülönítésbe való vonulás részleges eltörlése nyomán június 15-én éjféltől jelentősen megnőtt a román–magyar határszakasz átkelőinek forgalma, és átlagosan egy-másfél órás várakozásra kényszerültek minden ponton a Romániába belépni akarók. Nem volt kivétel ez alól a petei határátkelő sem, ahol az elmúlt 24 óra leforgása alatt 3308 utas lépett be az ország területére (közülük 2244-en mentesültek a házi elkülönítés alól), kétszerte többen, mint az előző napokban, de megduplázta belépési forgalmát a csanálosi átkelő is, ahol ugyancsak az elmúlt 24 órában 80 utas jelentkezett belépésre.
Sok félreértés adódott abból, hogy a román hatóságok nem konkretizálták, kiket is értenek a házi elkülönítés alól mentesülő állampolgárokként, s úgy egyáltalán, kik is léphetnek be az ország területére?
Nos: korlátozás nélkül léphet be Románia területére az Európai Unió valamennyi állampolgára, azoknak pedig, akik a zöld zóna országaiból érkeznek (köztük Magyarországról), nem kell kéthetes házi elkülönítésbe vonulniuk — tisztázta az MTI érdeklődésére Alexandra Găvan, a Román Határrendészet szóvivője.
A március közepén meghirdetett rendkívüli állapot idején bevezetett, majd a veszélyhelyzetről szóló, május 18-án elfogadott 394-es számú kormányhatározat által megerősített, és továbbra is érvényben lévő beutazási korlátozást Románia azokra az utasokra alkalmazta/alkalmazza, akik nem az Európai Gazdagsági Közösség vagy Svájc állampolgárai. A jogszabályok szövegében az szerepel, hogy a rendkívüli állapot, illetve veszélyhelyzet idején (néhány kivételtől eltekintve) nem léphetnek be Romániába „idegenek" — e megnevezés alatt azonban nem általánosan a külföldi állampolgárokat értik, hanem a „harmadik országok állampolgárait", ahogyan ezt a fogalmat az európai uniós csatlakozás előtt kiadott idegenrendészeti törvény meghatározta — magyarázta Găvan.