Vidék

Bátran megmártózhatunk a strandokon

2015.07.22 - 19:00

Bátran lubickolhatunk a Szatmár megyei strandokon és a hivatalos fürdőhelyeken, a medencék és a tavak vize ugyanis megfelelő minőségű — mondta el érdeklődésünkre dr. Dan Laurenţiu Cojoc, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) igazgatója.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság az egészségügyi szaktárca által előírt program szerint havonta méri a megye strandjainak — Szatmárnémeti, Nagykároly, Tasnád, Ákos, Krasznaterebes — és fürdővizeinek fizikokémiai és mikrobiológiai szennyezettségét. Ebben a szezonban már több ízben végeztek ellenőrzéseket, méréseket a szakemberek, melyekből kiderült: a medencék és a hivatalos fürdőhelyek vizeinek minősége nem csak jó, hanem nagyon jó — magyarázta a DSP igazgatója. A mérések során egyik alkalommal sem találták úgy, hogy veszélyeztetné a fürdőzők egészségét a vizeink minősége, ezek ugyanis minden előírásnak megfeleltek: a vizekben élő mikroorganizmusok alacsony számban voltak csak megtalálhatóak, így fertőzést sem okozhattak.

Bár a vizeink, strandjaink fürdőzésre alkalmasak, mégsem árt az óvatosság itthon és más megyékben, illetve külföldi nyaraláskor. Ha strandon mártózunk meg, jó tudni, hogy a szem kötőhártyáját a fertőtlenített vízben található klór egyéni érzékenységtől, illetve az alkalmazott szer töménységétől függően irritálhatja — ez viszont nem jelenti azt, hogy a víz minősége ne lenne megfelelő. Az arra érzékenyek igyekezzenek minél kevesebb ideig a víz alatt tartózkodni, illetve viseljenek úszószemüveget, és szemüket óvják a belefröccsenő víztől.

A fül gyulladása is könnyen bekövetkezhet a jóleső lubickolás közben. A fülbe jutó víz hatására a normális körülmények között is termelődő, a hallójárat tisztán tartásáért felelős fülzsír ugyanis megduzzad, és elzárja a hallójáratot. Az elzáródás mögött pedig gyulladás alakulhat ki, amely fájdalommal jár és megfelelő terápia híján komoly szövődmények forrása lehet. Ha a fürdőzés közben kialakuló füldugulás órák múlva is fennáll, kérjük szakember segítségét.

Ne habzsoljunk

A vízparti élményhez jó szokás szerint szervesen hozzátartozik a hagyományos strandkoszt: miccs, kolbász, lángos, palacsinta és persze az olyan gyorsételek, mint a hamburger vagy a hotdog. Ezen repertoár nagy részének végigkóstolása nagy eséllyel megtörténik, ugyanis a strandon az ember nemcsak gyakrabban szomjazik meg, de az éhség is többször támad. A nagy melegben ugyanakkor könnyen elszaporodnak az ételmérgezés kialakulásáért felelős kórokozók, és könnyen össze lehet szedni egy hasmenéssel, hányással járó megbetegedést — annak enyhébb de súlyosabb változatát egyaránt. De ha a baktériumok el is kerülnek minket, a sima gyomorrontás is potenciális veszély a fenti étlap alapján. Amit tehetünk: türtőztessük magunkat a habzsolástól és legyünk mértéktartóak, ha már mindenáron ragaszkodunk a strandkoszthoz. Emellett semmilyen körülmények között ne fogyasszunk nyers tojást tartalmazó ételeket, például majonézt. A nagy melegben gyorsan romló, tojást, tejterméket tartalmazó ennivalót ne vigyünk magunkkal a strandra.

Ésszel fürdőzzünk

De nem csak betegségek leselkednek ránk a strandon. Sajnos az elmúlt években több halálos tragédia hívta fel a figyelmet arra, hogy nem csak az élővizekben, de a medencékben is nagyon oda kell figyelni, hogyan viselkedünk. Alapvető, hogy csak megfelelő vízbiztonság birtokában merészkedjünk a vízbe. A folyók, tavak kiszámíthatatlanul viselkedhetnek, soha nem tudhatjuk, meddig van szilárd talaj a lábunk alatt. Ráadásul az időjárás is fontos szempont: a vihar hamar kerekedik, és nem biztos, hogy lesz időnk a vízből a partra jutni, ha mondjuk messzebbre eveztünk vagy úsztunk, mint lehetne, vagy mint a viharjelzés szerint ésszerű lett volna. Évente több fulladásos halálesetet jegyeznek Szatmár megyében, melyek oka a felelősségtudat hiányában keresendő.

Bumbuluţ Krisztina