Szatmár megye

Bárkinek lehet malaca a tucadik Kolbásztérinbábán

2024.10.08 - 19:15
Ízes, különleges falatok, a disznó alkatrészekből alkotott Mesterségem címere, kézművestermékek, nótaszóra tekeredő kolbász, jóféle fajtájú kismalac-fődíj, sok meglepetés vár mindenkit a Szejke-tanyán

Tizenkét évvel ezelőtt mindenkinek felszaladt a szemöldöke e, tájainkon ismeretlen, furcsa szó, a Kolbásztérinbába hallatán — ma már mindenkinek mosolyra szalad a szája és felcsillan a szeme, ha meghallja. Nem lesz ez másként szombaton, október 12-én, a Borókagyökér Egyesület tucadik kolbásztöltő versenyén sem, hiszen a jól bevált recept változatlan: lesz ott minden, mi szem-szájnak ingere. 

hirek/2024/10-oktober/kolb4.jpg

Aki az elmúlt években egyszer is „elkolbászolt” a Szejke-tanyára (Almás, volt Nagyrét utca), az a saját szemével is meggyőződhetett róla, hogy szalonna-repülőtől  kezdve gémeskutas parasztudvarig, sonka-cipőn és kolbász motorkerékpáron, velocipéden át szalonna-laptopig bármit meg lehet alkotni az ehető „disznóságokból” csak fantáziára van szükség hozzá —  hogy a különleges fűszerezésű vagy éppen nagyon is hagyományos kolbászokról már ne is beszéljük.
hirek/2024/10-oktober/kolb2.jpg

Sok csapat jelezte már részvételi szándékát, de
október 10-én, csütörtökön 16 óráig  még várják azok jelentkezését a 0729-677-930-as telefonszámon, akik úgy gondolják: megmutatnák a világnak, hogy ők készítik a leg-leg-legebb kolbászt

. „S csak tisztázás végett: a kolbász úgy kezdődik, hogy disznóhús, disznószalonna, disznózsír ...a fűszerezés persze már minden csapat egyedik és titkos receptje alapján történik.” – emlékeztet az aranyszabályra Szejke Judit. 
hirek/2024/10-oktober/kolb3.jpg

A verseny szokás szerint 10 órakor startol a csapatonkénti 10–10 kilogrammnyi kolbászalap átvételével, a zsűri pedig — Bertici Kinga mesterséf, Székely Zsolt és Pallay Gábor szatmári származású magyarországi séf, valamint az utánpótlás Hámos szakács-pincértanoncok —  ez alkalommal sem csak a különféle módon készített-fűszerezett kolbászokat pontozza a szervezés, a higiénia, az öltözet, a jókedv és humor mellett, hanem a „vendéglátói módon díszesen megterített” asztalt is. 
Az ehető disznóságokból alkotott Mesterségem címere alkotások közül külön verseny keretében döntik el, melyik címer is a legszebb, legötletesebb. 
A csapatoknak 13 óráig kell leadniuk az asszonyok által mért 30 centis kolbászdarabot a zsűrinek, és a tervek szerint15 órakor kezdődik díjazás — közben pedig megejtik a tombolasorsolást is: szokás szerint rengeteg ajándék vár gazdára, no meg az idei rendhagyó fődíj: egy kismalac, a „jóféle fajtából.” 
hirek/2024/10-oktober/kolb5.jpg

Akik pedig inkább csak kóstolni és nézelődni szeretnek, 11 órától azok se maradjanak otthon , hiszen egyrészt a csapatok asztalai mellett nem lehet úgy elsírülni, hogy ne kínálják a ízes falatokkal az érdeklődőt, másrészt a Hagyományok Napja keretében termelői- és kézművesvásár portékái várják őket (hagyományos fazekastárgyaktól, népi gyöngyékszerektől kezdve különféle bőrdíszműves, tűzzománc termékig szebbnél szebb alkotások), illetve 11 órától perdül táncra a Röpike, a Gemaisam, a Ceatâra, és a Domokosi néptánccsoport, a talpalávalót pedig az Elixir húzza. No és persze a legkisebbek sem fognak unatkozni, hiszen a  jól ismert és közkedvelt népi játékok várják őket az udvaron. 

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

(Fotók: a szerző korábbi felvételei)