Szatmárnémeti

Barátságláncot formáltak

2012.03.22 - 12:37

Első ízben szervezett figyelemfelkeltő akciót a Langdon Down Transilvania Egyesület, amely a Kisegítő Iskolával osztályokat is működtett Szatmáron.

 

Március 21–én tartják a Down–szindróma világnapját, melynek kapcsán a szatmárnémeti Langdon Down Transilvania Egyesület figyelemfelkeltő akciót szervezett. A Down–szindróma egy veleszületett kromoszóma–rendellenesség, ami a 21. kromoszómapár hibás osztódásának következtében jön létre. Középfokú értelmi fogyatékossággal jár, amihez testi rendellenességek is társulnak. A kórral született emberekre jellemző az őszinteség, a barátságosság, a kedvesség, és az esetek többségében jól be tudnak illeszkedni környezetükbe. A tegnapi megmozdulás egy célt szolgál: felhívni a társadalom figyelmét arra, hogy fogadják be köreikbe a fogyatékkal élő embertársaikat, mert ők is értékes és szeretetre méltó tagjai a társadalomnak. Az eseményen a Traian Vuia Iskolaközpontban és Doamna Stanca Elméleti Líceum diákjai és pedagógusai is részt vettek, s egy idő után a városban sétáló járókelők, és az újközpontba játszani érkezett családok tagjai is bekapcsolódtak.

 

Szabadtéri foglalkozások

 

A gyülekező a Doamna Stanca Líceum udvarán volt, ahol a várakozók az iskola diakjainak táncbemutatója után átvonultak a Coposu sétányra. A menet tagjai az út során a Down–szindróma világnapjára vonatkozó feliratozott léggömböket és tájékoztató szórólapokat osztogattak a járókelőknek. Az újközpontban a szervezők már jóval a program megkezdése előtt információs pannókat állítottak fel, azok a nonprofit szervezet foglalkozásait mutatta be. A tegnapi napot közös foglalkozások is tarkították, például a közös rajzolás és a társasjátékokban való részvétel is népszerű volt. A nap csúcspontja az ún. barátságlánc megalakítása volt, ahol egészséges és fogyatékkal élők egymás mellett sétáltak, járkáltak, el nem engedve egymás kezét – valahogy úgy, ahogy a mindennapokban is kellene hogy legyen.

 

Karikás Enikő