Szatmárnémeti

Bamako-rali: elindult a szatmári „különítmény”

2020.01.30 - 09:00

Autókkal és motorkerékpárokkal vág neki idén öt szatmárnémeti csapat a „fapados Dakar-raliként” is emlegetett Budapest–Bamako-ralinak. Több mint 8000 kilométer vár a mezőnyre, viszont ez a rali elsősorban a kalandról és az adományozásról szól.

Már rutinos kalandornak számít a szatmárnémeti Oláh László, aki idén harmadik alkalommal vág neki motorkerékpárral a Budapest–Bamako-ralinak.

Amint arról korábban beszámoltunk, egy népes szatmári csoport csatlakozik idén a Transilvania 4 Africa csapathoz, amelyet kolozsváriak, zilahiak és szatmáriak alkotnak. Czikai Éva és férje, Dan Fabian egy Renault Megan kabrióval vágnak neki a több ezer kilométeres távnak, ők pénteken ott lesznek a budapesti ünnepi rajtceremónián.

Hozzájuk csatlakozott még Szilveszter Márton, Rácz Szabolcs, Nagy Krisztián és Makkai Attila, hogy ők is átélhessék ezt az élményt. Szilveszter Márton második alkalommal vág neki a kalandnak, négy évvel ezelőtt Oláh Lászlót kísérte szervizautóval. Most egy Merceders E-Class volánja mögött szeretné teljesíteni a távot negyedmagával. „Nagyon jó kaland. Vonzó, hogy megismerjem a világ ezen, szegényebb részét is. Amikor onnan hazajövök, minden átértékelődik bennem, és sokkal jobban tudok örülni minden apróságnak” — mondta lapunknak. Elárulta, hogy a készülődés nem vett sok időt igénybe, az autóvásárlás után ugyanis felszerelték a járművet a szükséges kellékekkel, orvoshoz mentek az oltásokért, a nevezés után pedig a szervezők segítettek a vízumok és biztosítások beszerzésében.

A beszerzés része volt olyan „értéktárgyak” összegyűjtése is, amiket majd csúszópénz helyett adhatnak az afrikai országok katonáinak és rendőreinek. „Az ottaniak általában nem bántják a turistákat. A rendőrök szoktak kötekedni, de már tudjuk, hogy lehet őket »lekenyerezni«. Sajnos erre szükség van, mert máskülönben gondok is lehetnek” — mondta. Ezzel szemben a Mauritániában, Guineában dúló fegyveres konfliktusoktól nem tart. „Most is módosították a szervezők egy kicsit az útvonalat a guineai harcok miatt. De a turistákat nem bántják, ezért nem is tartok tőle, hogy bántódásunk esne” — tette hozzá Márton, aki ma indult Marrákes felé, ők is Marokkóban csatlakoznak a mezőnyhöz. Az autó Afrikában fog maradni, eladják, és Marokkóból repülővel fognak hazautazni.

Autót cseréltek

Ovidiu Pop, Tasi Tamás, Darius Belbe és Cristian Osan egy Nissan Pathfinderrel indultak volna a nagy kalandra, viszont a jármű meghibásodott, ezért „vésztartalékhoz” kellett nyúlni: egy Mercedes márkájú gépkocsit két nap alatt építettek át és készítették fel a Bamakóra. Ők már hétfőn elindultak, hogy jövő hétfőig a marokkói Marrákesben legyenek, hiszen ők itt csatlakoznak a mezőnyhöz.

Oláh László mellett Vajda Loránd és Teleki Béla is két keréken, vagyis motorkerékpárral vág neki a Bamakónak. Ők február 2-án a spanyolországi Málagában csatlakoznak a mezőnyhöz, nekik innen kezdődik majd hivatalosan a „fapados Dakarként” is emlegetett futam.

Oláh László és Rácz Szabolcs neve egyébként ismerős lehet a Dakar-raliról is, hiszen három évben kísérték el a dél-amerikai versenyen a szatmárnémeti Gyenes Emánuelt. Laci azonban 2014-ben és 2015-ben is ott volt a Bamakón a Transilvania 4 Africa csapattal. Az első évben meg is nyerték a versenyt, hiszen a legnagyobb adományt vitték magukkal a „fekete kontinensre”, egy gambiai iskolát szereltek fel számítástechnikai eszközökkel. A következő évben orvosi felszerelést küldtek egy városba, idén pedig egy kamion rakterét töltötték meg tanszerekkel.

Két keréken az igazi

„Az év folyamán egy motoros utazáson fogalmazódott meg bennünk, hogy két keréken ismét nekivágunk a Bamakónak. Vonzott a végcél is, hiszen a mezőny eddig még soha nem jutott el Sierra Leonéba. Az új pálya, az új kihívások vonzottak” — nyilatkozta lapunknak Oláh László, aki kérdésünkre azt is elmondta, hogy még soha nem fogalmazódott meg benne, hogy autóval álljon rajthoz. „Más kaland ez, hogy motorral megyünk, hiszen a versenypálya, a nyomvonal is különbözik az autósokétól. Lesz olyan nap, amikor nem is találkozunk az autósokkal, mert máshol lesz a táborhely. Mi nagyon keveset megyünk majd aszfaltos úton” — tette hozzá.

A rutinos motorosnak egyébként nem idegen a többnapos, vadregényes túra, 2017-ben például több dél-amerikai országot látogatott meg. Tisztában van azzal is, hogy mi vár rá Afrikában, ezért a csapattársaival együtt kellően felkészültek, és a védőoltásokat is megkapták, de gyógyszereket is visznek magukkal.

Oláh Lacit arról is megkérdeztük, hogy összehasonlítható-e a Dakarra való készülés a Bamakóval. A szatmári motoros, akinek mindkét versenyről van már tapasztalata, ennyit mondott: „Más költségvetés a két futam.”

Csúcssebesség: 60 km/h

A legbevállalósabb csapatnak a Bora Attila, Kádas Csaba, Călin Maier trió tűnik, ugyanis ők egy 1983-as Mercedes 407D-vel indulnak útnak. Ha kicsit ismeretlennek tűnik ez a típus: ez egy rendőrségi rohamkocsinak használt kisbusz, amelyet anno a magyar rendőrség is alkalmazott. A közel 40 éves jármű azonban gyári automata váltóval van felszerelve. Persze a trió az elmúlt hetekben sokat dolgozott, hogy Afrika-kompatibilissé alakítsa az „Ezeréves Sólymot”, bár az a legnagyobb erőfeszítésük ellenére sem tud 60 kilométeres óránkénti sebességnél gyorsabban száguldani.

„Arra törekedtünk, hogy az autónk nagyon praktikus legyen, hogy kényelmesen elférjünk benne a több ezer kilométeres úton, de sok hely maradjon a szerszámokból, írószerből, gyógyszerekből, ruhaneműből és áramfejlesztőből álló segélycsomagnak” — mondja Bora Attila. „Egy áramfejlesztő például Sierra Leonéban egy család megélhetését biztosíthatja” — fűzi hozzá Kádas Csaba. Egyébként a Yoda Yoga csapat arra készül, hogy Afrikában hagyja a járművet, jótékony céllal odaadományozva azt, ám ehhez még támogatókat keres az útra.

A szóban forgó csapat is Marrákesben csatlakozik a mezőnyhöz, ennek tagjai is tegnap indultak útnak, és egy 50 órás kompút is szerepel az útitervben. Aztán pedig jön a nagy kaland Afrikában, a legtöbb 60-nal haladó járgánnyal, amellyel első látásra meglehetősen nehéz lesz teljesíteni a távot.

Arról is írtunk már, hogy a Budapest–Bamako-rali az afrikai Dakar egyetlen szellemi örökösének tartja magát. „2020-ban minden eddiginél messzebbre viszi a futam a résztvevőket, egészen Nyugat-Afrika szívéig. Az útvonal nehéz és kihívásokkal teli lesz. A rali történetében először Guineába és Sierra Leonéba is ellátogatunk” — olvasható a rali internetes oldalán. A mezőnynek 17 nap alatt 8235 kilométer távot kell teljesítenie, így a napi „penzum” átlagban 514 kilométer lesz.

Mi mindenesetre minden indulónak sok sikert és szerencsét kívánunk az úthoz — egészen Sierra Leone fővárosáig, Freetownig és vissza, haza, Szatmárnémetibe.

Pesek Attila