Egyre több a szemét, és egyre többe kerül szabadulni tőle, a háztartási és a zöldhulladék mellé mostantól felsorakozik az építési törmelék, mert ez is egy olyan tétel lett, amitől nem lehet olcsón megszabadulni. A városvezetés hajtóvadászatot indított azokkal szemben, akik az egyszerűbb utat választják, és valamelyik szemetes mellett vagy valahol az útszélen rakják ki az építkezésből, bontásból, felújításból maradt hulladékot. A környezetvédelmi őrszolgálat és a városi rendőrség is büntethet, előbbi a járművet is elkobozhatja, amivel a környezetszennyezést elkövették. A környezetvédők magánszemélyt is 10 ezer lejnél nagyobb összegre bírságolhatnak, a városi rendőrség büntetése ezer lej fölötti összegről szólhat, ha illegális szemétlerakáson kapnak valakit.
Ez az egyszerűbb, de drágább megoldás, mert a szabályos mentesítés is pénzbe kerül, de ennyire sokba azért nem.
Nincs lerakodóhely
Akinek nincs építkezési cége, nem kőművescéget vezet, hanem felújítást, kisebb átalakítást, bontást végzett, és nem akar kockáztatni, annak először egy platós teherautót kell hívnia, amelyik három köbméterenként vállalja a fuvart, és egy ekkora mennyiséget 150 lejért szállít el. Korábban ezeknek a törmelékelszállítóknak is könnyebb dolguk volt, mert volt hová vinni a sittet, korábban a Pescăruş egyik medre lehetett a cél, később a Kubik, de mára ezek mind megszűntek mint lerakodási lehetőség. Aztán akadtak polgármesteri hivatalok, amelyek gödröket, lapályosabb területeket áldoztak fel törmeléklerakodási célra, de ilyenből is egyre kevesebb van. Kisebb, 2–3 köbméternyi mennyiségnek általában találnak helyet a szállítók, mert van, aki építkezési területet vagy kertet akar megemelni, s ilyen helyekre általában keresik az építkezésből maradt anyagokat.
Drága a szeméttelep
Ha ilyen lehetőség nincs, egyetlen célterület marad: a szamosdobi szeméttelep. Itt átveszik az építkezési maradványokat is, a mennyiséget tonnában számolják, és egy tonna átvételéért nettó 115 lejt kérnek. Talaj és kő vegyesen 1,5 tonnát nyom köbméterenként, aki tehát három köbméternyi törmelékhez hív szállítót, és az szabályosan akar tőle szabadulni, 765 lejt kell szállítással és TVA-val együtt fizetnie. Ha egy köbméternyi vagy kevesebb a hulladék, akkor van áthidaló megoldás is, csak autó legyen vonóhoroggal, és a hulladék férjen bele a napi 30–50 lejért bérelhető utánfutóba.
Csak a tiszta
De vigyázat, mert a szeméttelep sem vesz át bármit, úgymond „tiszta” kell legyen a törmelék, nem lehet benne papír, műanyag, fa, fém vagy üveg, csak föld, beton, tégla, kő, cserép és hasonlók. Régen használt, azbeszttel kevert betonból készült tetőfedő anyagot sem vesznek át, ez veszélyes hulladéknak számít, ehhez külön mentesítő céget kell hívni, mint amilyen például az interneten találomra meglelt nagykárolyi Mondorek.
Rendőrt kell hívni
Az egyre több szatmárnémeti helyen megjelenő, közterületre lerakott építkezési törmelék miatt közleményt kiadó városvezetés azt írja:
„Az utóbbi időben jelentősen megnőtt az építkezési hulladékok illegális elhelyezésével kapcsolatos esetek száma, ezért a polgármesteri hivatal arra kéri a szatmáriakat, hogy segítsenek a jelenség visszaszorításában, és ha ilyet tapasztalnak, jelezzék a 0361.919-es telefonszámon, illetve készítsenek fényképet vagy videófelvételt, így segítve az elkövetők azonosítását és büntetését.
A polgármesteri hivatal kéri az építkezőket, a lakásukat felújítókat, hogy a munkálatok során keletkezett hulladékot egy erre szakosodott vállalkozással szállíttassák el, és ne közterületen, illegális szemétlerakóhelyeken hagyják.”
Princz Csaba