Testvériskolájukat látogatták meg az előző héten a tasnádi középiskola diákjai.
A Rákóczi Szövetség minden évben számos pályázati lehetőséget hirdet meg helyi és iskolai szervezetei részére. A céljaival összhangban szervezeteit és esetenként partnerszervezeteit is támogatja a magyar-magyar kapcsolatok és találkozások létrejöttében, ugyanis mindezt elő kívánja segíteni, így példaértékű gyakorlattá tenni. Az október 23-i Diákutaztatási Program keretében sikerrel pályázott a Tasnádi Technológiai Líceum, amely a bajai Bereczki Máté Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Sportiskola vendége volt a múlt héten.
Harminc tasnádi diák és az osztályfőnökeik (Mezősi Edith, Mátyás Annamária, Bendel Júlia), illetve Ruff Zsófia igazgató vett részt a kiránduláson. Csütörtök este érkeztek meg Bajára.
A két iskola közötti partnerséget egyébként Veszeliné Czizek Szidónia kezdeményezte, aki tasnádi lakos volt, a szatmári város iskolájának volt tanára és barátja. A látogatókat Hodován Péter igazgató fogadta, és be is mutatta az iskolát. Szakgimnáziumi (rendészet, sport, agrárgépész, parképítő, mezőgazdasági gépész) és szakközépiskolai osztályok (gépész, kertész, húsipari termékgyártó), továbbá érettségire épülő osztályok (sportedző, mezőgazdasági gépésztechnikus) vannak a bajai oktatási intézményben.
Egyébként Bereczki (eredeti nevén: Bagyinszki) Máté 1824. szeptember 22-én született Romhány községben. Akkortájt a termesztők nagy része nem ismerte fel a gyümölcstermesztés távlati lehetőségeit, ezzel szemben Bereczki Máténak az volt a célja, hogy megbízható, fajtatiszta gyümölcsöst hozzon létre. A szakirodalom segítségével alakította ki faiskoláját, fajtagyűjteményes kísérleti kertjét. A szaporítóanyagot elsősorban a magyarországi faiskola-tulajdonosoktól szerezte be. A bajai iskola ma is őrzi a hagyatékát, a tanügyi intézmény udvara mindamellett, hogy rendkívül szép és gondozott, számos fajtiszta gyümölcsfa otthona is.
A tasnádiak megtekintették a tanműhelyeket, a sporttermeket.
A látogatást az ünnepi műsor követte. Bajai és tasnádi diákok adták elő az '56-os forradalom főbb mozzanatait, az előadást a Szózat zárta. A tasnádi diákok felkészítő tanára Bendel Júlia volt. Mindezt rendhagyó történelemóra követte, amelyen Cserháti János történelem szakos tanár szólt közérthetően és érdekesen a kor összefüggéseiről. Zárásként a vendégek nevében Ruff Zsófia igazgató megköszönte a diákok előadását, a felkészítő tanárok munkáját, szólt a tasnádi '56-osokról, és persze megköszönte a szívélyes vendéglátást.
A továbbiakban meglátogatták a Türr István Múzeumot, amely az egykori Bács-Bodrog vármegye északi részének tájmúzeuma, elsősorban e terület muzeális értékeit gyűjti, dolgozza fel, publikálja és mutatja be a látogatóknak. Lehetőségük volt sárkányhajózásra, mégpedig a Sugovicán. Este közös vacsora és tánc következett, záróakkordként elhangzott az Egy vérből valók vagyunk című dal…
Pénteken az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkot, a Feszty-körképet tekintették meg a tasnádi diákok.