A bábtagozat — akár a Harag György Társulat — nem hirdet bérletet a már elkezdődött évadra, hanem megpróbálja pótolni az előző évadban elmaradt előadásokat — tájékoztatott Bandura Emese, a szatmárnémeti Brighella Bábtagozat vezetője. Sajnos ez nem egyszerű, mert például a Holle anyóban játszik egy magyarországi vendégszínész, akit nagyon vártak, hogy együtt játszhassanak vele, az előadás viszont tavasszal csak a főpróbáig jutott. A másik, a Cérnácska Szabócska című előadás körülbelül februárban kerül bemutatásra. Az Apró néni és a nagyra nőtt Búbánat című nonverbális bábelőadásban szintén vendégszínész kellene hogy játsszon, akivel nem lehet egyeztetni. Bartal Kiss Rita magyarországi rendező is készül egy előadással, de mivel most nem tud átjönni a határon, ez az előadás márciusban kerül majd bemutatásra, ha a járványhelyzet megengedi majd.
A bábelőadásokon is szigorúan betartják a járványvédelmi szabályokat — hangsúlyozta Bandura Emese. Nem engednek be nyolcvan-kilencven nézőt — volt, amikor százhúsz néző ült a nézőtéren —, most harmincöt néző előtt játszanak, ami azt jelenti, hogy egy csoportban egy osztály vesz részt az érdeklődő szülőkkel és pedagógusokkal. Egy előadást általában huszonötször játszanak, ezt ezentúl háromszorozni kell, ha lesz rá igény.
Nagyon jól sikerültek nyáron a szabadtéri előadások — mesélte Bandura Emese —, sokan érdeklődtek, és nyitottak voltak ezekre az előadásokra. Minden olyan előadást kivittek a szabadtéri színpadra, amelyek adaptálhatók voltak. Az idei évadban több, már régebben játszott előadást újítanak fel. Ha sikerül januárig pótolni az elmaradt előadásokat, és a járvány lecseng, akár bérletet is hirdethetnek. Az év hátralévő előadásaira elmehetnek azok, akiknek van bérletük; azokat is várják, akiknek a bérletük a pedagógusoknál van, elég, ha a pedagógus nevét említik a gyerekek, az a lényeg, hogy minél többen eljussanak a bábszínházba.
Bandura Emese elmondta, hogy az elmúlt évben elmaradt a nyári tábor, ami az eddigi években nagy népszerűségnek örvendett. Azt tervezik, hogy az ősz folyamán a lehetőségeknek megfelelően igyekeznek pótolni úgy, hogy szabadtérre szerveznek foglalkozásokat, ezek megszervezésében Nagy Anikó vesz részt. A bábosok remélik, hogy sikerül elkészíteni és bemutatni az elmúlt évben kigondolt, de több ok miatt elmaradt betlehemes előadást is, és abban is bíznak, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések miatt nem veszítik el a közönségüket.
Bemutató
Szombaton 10 órától az Iparosotthonban mutatják be Az égig érő fa című bábelőadás felújított változatát. A mesebeli szegény és bátortalan kondásfiú, Jánoska álma — ami egyben sok kisgyermek álma is — a királykisasszony szerelme. Jánoska királya elé járul, ezzel megtéve az első lépést, amitől kezdve sodródik a történettel, hogy megannyi kalandon keresztül, szembenézve a halállal, legyőzve a sárkányt hazavihesse és feleségül vehesse a királykisasszonyt. A Nagy Regina által rendezett Benedek Elek-mese az egyre inkább eltünedezni látszó népi világ csodáját is magában hordozza, annak hangulatát, nyelvezetét, szereplőit, tárgyait. A bábelőadás szereplői Bandura Tibor, Nagy Anikó és Nagy Tamás, a bábokat Bandura Emese tervezte.
Nagy Regina elmondta, hogy a 2009-ben bemutatott előadás felújítása a járványhelyzet miatt vált szükségessé, ugyanakkor amiatt is, mert az akkori gyerekek már felnőttek, s az óvodákban és az iskolákban egy új generáció számára válhat érdekessé a történet. A rendező bevallotta, hogy nagyon szereti a népmeséket, amelyek világát igyekszik bevinni a bábterembe. Az előadás díszlete tárgyjátékalapú, mindent a népi világban használt tárgyakból készítettek el. Az előadás egy interaktív vásári játék.
Nagy Anikó hozzáfűzte, hogy valahányszor játszanak, figyelembe veszik, hogy milyen közel kerülhet egymáshoz a színész és a néző — ti. a bábelőadásnak nagyon fontos eleme az, hogy a gyerekeket bevonják a játékba —, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy távolságtartással is el lehet érni azt a hatást, amit korábban.
Elek György