Magazin

Babára vár Anglia

2013.07.08 - 10:21

Minden készen áll a "Royal Baby hadműveletre", vagyis Vilmos herceg és hitvese, Katalin hercegnő első gyermekének napokon belül esedékes érkezésére.

 

A hercegi utód, aki születése pillanatától a harmadik helyet foglalja majd el a brit trónutódlási sorban nagypapája, Károly trónörökös és édesapja, Vilmos után, félhivatalos értesülések szerint jövő szombaton várható, ám a brit sajtó a rohamos előkészületek láttán arra a következtetésre jutott, hogy a gyermek most már bármelyik pillanatban megérkezhet. A Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit lap megírta, hogy egy bérelt magánhelikopter már péntek óta várakozik a házaspár walesi otthona előtt. Vilmos, aki a királyi légierő helikopterpilótájaként szolgál egy közeli támaszponton, várhatóan ezzel a géppel repül majd Londonba, ha eljön az idő, és ha lehetséges, ő szeretné autóval a kórházba vinni feleségét a Kensington-palotából, londoni rezidenciájukról, ahol Katalin hercegnő jelenleg lakik.

Vilmos és neje a terhesség késői szakaszáig együtt lakott a walesi házban, ám a hercegnő nemrég felköltözött londoni lakásukba, hogy közel legyen az észak-londoni Paddington kerület St. Mary's Hospital nevű klinikájához, ahol világra hozza elsőszülöttjét. A gyermek érkezésének első jele várhatóan az lesz, hogy fegyveres rendőr jelenik meg a kórház bejárata előtt; ez azt jelenti, hogy Katalin már úton van a klinika felé. Addigra már elindul a királyi család első számú szülész-nőgyógyásza, Marcus Setchell professzor is, akinek autóját a rendőrség tetőre erősíthető villogóval látta el, nehogy a doktor elakadjon a londoni csúcsforgalomban.

Setchell különleges kódolású mobiltelefont is kapott, amelyen közlik majd vele, hogy indulnia kell a kórházba. Amint az újszülött világra jött, Vilmos herceg értesíti nagymamáját, II. Erzsébet királynőt a majdani uralkodó megszületéséről egy szintén kódolt telefonon. A hercegi házaspár személyi titkára, Jamie Lowther-Pinkerton ugyanekkor értesíti David Cameron brit miniszterelnököt és Justin Welbyt, Canterbury érsekét, az anglikán egyház első számú vallási méltóságát. Az udvari illetékesek ezzel egy időben tájékoztatják az örömteli eseményről az 54 tagállamot számláló - jórészt az egykori brit gyarmatok és függő területek alkotta - Nemzetközösség országainak vezetőit. A hercegi utód világra jötte nyilván abban a tizenöt nemzetközösségi tagországban kelti majd a legnagyobb érdeklődést, amely ma is a mindenkori brit uralkodót ismeri el államfőjének. Ezek között vannak olyan parányiak, mint Tuvalu és olyan földrésznyi országok is, mint Kanada vagy Ausztrália.

A brit alattvalók hivatalosan akkor szerezhetnek tudomást majdani uralkodójuk megérkezéséről, amikor - a hagyományoknak megfelelően - az erről szóló írásos hirdetmény megjelenik az első számú londoni királyi rezidencia, a Buckingham-palota kapuján. A hercegi elsőszülött világra jöttét emellett 41 ágyúlövés is hírül adja majd a londoni Hyde Parkban. A palota hivatalos álláspontja változatlanul az, hogy Vilmos és Katalin nem tudja, fia lesz-e vagy leánya. A majdani trónutódlás szempontjából azonban ez immár mindegy, hiszen Vilmos herceg után mindenképpen a házaspár első gyermeke lesz az Egyesült Királyság uralkodója. A brit kormány által tavaly elindított törvénymódosítási folyamat ugyanis felszámolja azt a diszkriminatív trónutódlási előírást, amely szerint a mindenkori brit uralkodó legidősebb fia előnyt élvez a trónöröklésben, akkor is, ha van idősebb leánytestvére.