Szatmárnémeti

“Azt a világot, amit a Jóisten ránk bízott, óvni és ápolni kell”

2022.11.18 - 09:18
Sikeresen ért véget a 2019-ben kezdődött Erasmus+ SZIV (Szeresd, Ismerd, Védd) nevet viselő környezetvédelmi és környezetismereti projekt, amelyben a szatmárnémeti Református Óvoda is részt vett.

Ahogy arról hírportálunkon már korábban többször is beszámoltunk, az elmúlt két évben izgalmas projektet valósított meg a szatmárnémeti Református Óvoda és további három óvodai intézmény – egy romániai és két magyarországi: a SZIV (Szeresd, Ismerd, Védd) nevet viselő környezetvédelmi és környezetismereti projektet, amelynek keretén belül nem csak a gyerekeket nevelték környezettudatosságra, hanem szakmai szempontból is fejlődhettek a projektben résztvevő pedagógusok.

A SZIV-projekt sikeres alakulásáról Szilágyi Noémi óvodapedagógus számolt be szerkesztőségünknek, részletesen ismertetve a két év alatt szerzett élményeket és tapasztalatokat.

Bár elmondása szerint a projekt még 2019-ben kezdődött, a koronavírus-járványnak “hála” sajnos nem tudták megvalósítani azokat a tevékenységeket és mobilitásokat, amit az elején leszögeztek és megbeszéltek, de szerencsére sikerült dátumot hosszabbítaniuk, így idén október végére sikeresen véghez vitték a megbeszélteket.
“Nagy örömünkre szolgált nyilván, hogy nyert a projektünk – ugye az Unió által finanszírozott projektről van szó –  örültünk, hogy tetszett a Bizottságnak, amely elbírálta azokat a tevékenységeket, amelyeket célul tűztünk ki, és láttak perspektívát abban, amit meg szerettünk volna valósítani.” – magyarázta elégedetten Szilágyi Noémi.

hirek/2022/november/sziv-2.jpg

Mint kiderült, a projekten belül négy mobilitás volt, de emellett rengeteg más célkitűzést is megvalósítottak: a jeles napokon például – víz, föld, fák, madarak világnapja – kifejezetten tematikailag passzoló tevékenységeket szerveztek a kicsiknek. Voltak tehát a főbb, környezetvédelmi, naptár szerinti tevékenységek, de a népmese napját is megünnepelték, illetve az összetartozás napját is, amelyen mind a négy intézmény részt vett. Mivel a projekt keretén belül minden partnerintézménynek meg kellett valamilyen módon valósítani a tevékenységeket, az azokról írt beszámolókat egy közös platformra töltötték fel, ahol egymás munkáiból, tapasztalataiból meríthettek ötleteket az óvónénik.
“Nagyon-nagyon sok mindent adott ez a projekt nekünk: megismerhettük egy kicsit jobban önmagunkat, a korlátainkat, fejlődhettünk, tapasztalatokat szerezhettünk, szélesedett a szakmai látókörünk.” – számolt be az óvodapedagógus.

Mint említettük, a projekt keretén belül négy mobilitást szerveztek, és minden mobilitás egy-egy fő téma köré épült és csoportosult: a debreceni a szakmai továbbképzésre, a pedagógusok továbbképzésére összpontosult, amelyen a partnerintézmények óvónői a környezetismereti tevékenységekkel kapcsolatos oktatási módszereket sajátíthattak el.

hirek/2022/november/sziv-3.jpg

A szatmári mobilitás – ami márciusban tartottak, Szatmárnémetiben – az érzelmi intelligencia fejlesztésére helyezte a hangsúlyt, illetve a projekt résztvevői megismerkedtek egy új fogalommal, a teremtés-védelem fogalmával. “Mivel mi felekezeti óvoda vagyunk, a környezetvédelem mellett mi inkább a teremtés-védelmet hangsúlyozzuk, mert azt a világot, amit a Jóisten ránk bízott, óvni és ápolni kell.” – magyarázta a fogalmat Szilágyi Noémi.

A nagyenyedi mobilitás szintén nagyon jól sikerült, és a szülőkkel való kapcsolattartásra épült. Ennek keretén belül volt egy felvonulás, ahol öko-jelmezekbe öltöztek a gyerekek, amelyek elkészítéséhez a szülők újrahasznosított dolgokat kellett felhasználjanak.

A gyomaendrődi mobilitáson a fürkész-napokra került sor, ahol egy olyan erdei óvodába invitálták a szatmáriakat, ahol a gyerekekkel természetközelben tudtak foglalkozni és minden olyan adottságot, amit egy tópart és a természet közelsége ad az embernek, ki tudták használni – nádasokat lehet nézni, nádi hajót készíteni, amit nem csak a gyerekek, hanem a vendégóvónénik is nagyon éleztek.

hirek/2022/november/sziv-4.jpg

Szilágyi Noémi elmondása szerint nagyon örültek annak, hogy a projekt keretén belül jó oktatási gyakorlatokra tettek szert, hiszen ennek köszönhetően eredményesebb lesz majd a munkájuk is. “Nagyon sok jó gyakorlatot láttunk a mobilitások alkalmával. Úgy gondoljuk, hogy mindazt amit láttuk és tapasztaltunk, azt feltétlen be tudjuk és be kell építsük a szakmai életünkbe.” – summázta a projektet az óvodapedagógus, hozzátéve, hogy nem csak ők, pedagógusok profitáltak ebből az egész projektből, hanem az a szülői és gyermeki közösség is, amely az intézményhez tartozik. A projekt partnerei egyébként a Református Óvodán túl a debreceni Mesekert Óvoda, a Gyomaendrőd-Csárdaszállás Kistérségi Óvoda és a nagyenyedi Első lépések Óvoda voltak.

hirek/2022/november/sziv-5.png

A beszámoló végén Szilágyi Noémi azt is elárulta, hogy a projekt nyomán a magyar népmese kapcsán összegyűjtötték kedvenc meséiket, amelyből egy kiadványt fognak készíteni, illetve a megvalósított projektekből – a mobilitásokat is beleértve — lesz egy projektgyűjtemény, amit úgy kezdő, mint tapasztalt pedagógusok is felhasználhatnak majd.

A projektet az Európai Bizottság támogatja. A közleményben megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.

Szabó Beatrix

hirek/2022/november/sziv-6.jpg