Belföld

Az urna mozog, de ki viszi?

2020.09.24 - 08:28

Minden választás (legyen az helyhatósági, parlamenti vagy államelnöki) esetében az ágyban fekvők vagy bármilyen okból mozgásukban korlátozottak élhetnek alkotmányos jogukkal, és leadhatják szavazatukat a mozgóurna igénylésével — nem lesz ez másként vasárnap sem, annyi különbséggel, hogy a járványhelyzet okán mozgóurnát igényelhetnek a házi elkülönítésben, karanténban lévők (kontaktszemélyek és koronavírus-fertőzöttek) is. A jelen pillanatban (azaz soraink írásakor) érvényben lévő szabályozás arról pontosan rendelkezik ugyan, hogy a házi elkülönítésben lévőkhöz és koronavírus-fertőzöttekhez viszik ki utolsóként a mozgóurnát, mint ahogy azt is előírja, hogy az urnabiztosok fertőtlenítőszert visznek magukkal, a lakásba, házba pedig nem léphetnek be, az érintett személlyel az ajtóban/kapuban találkoznak, az illető pedig az urnabiztosok szeme láttára köteles fertőtleníteni kezeit, így veszi át a szavazólapokat és a pecsétet, utóbbi pedig csak alapos lefertőtlenítést követően kerül vissza az urnabiztosokhoz. Tehát minden „technikai” részletet megfogalmaz, csak épp arról nem rendelkezik, ki is viszi el a mozgóurnát a koronavírus-fertőzött vagy fertőzöttgyanús választópolgárhoz, akinek alkotmányosan biztosított joga van a szavazáshoz, a mozgóurna igényléséhez — az urnabiztosnak pedig alkotmányosan biztosított joga van az esetleges megfertőződés elkerüléséhez, azaz ahhoz, hogy kerek perec megtagadja az urna kivitelét.

Nos, a kérdés tisztázására van még pár napja a választási hatóságnak, a mozgóurnát igénylők viszont ne felejtsék el: igénylésüket szeptember 26-án, szombaton 18–20 óra között nyújthatják be a lakhelyük szerinti szavazóház elnökének. Az írásos kéréshez mellékelni kell a betegséget vagy mozgásképtelenséget igazoló orvosi dokumentumok másolatát, a házi elkülönítésben, karanténban lévők esetében pedig a közegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolást (amelyet elvileg minden érintett kézhez kellett kapjon, amikor házi elkülönítésbe/karanténba került).

Szombaton kell igényelni a mozgóurnát

 

A mozgóurna-igénylést bárki benyújthatja az érintett személy helyett, az AEP ugyanakkor azt kérte, hogy tegyék ingyenessé a mozgóurna igényléséhez szükséges orvosi bizonylat kiállítását.

Fontos tudnivaló a közelgő önkormányzati választásokkal kapcsolatban, hogy most a mozgóurnát a beteg (nem csak krónikus beteg) vagy mozgásukban korlátozott szavazók mellett a házi elkülönítésben lévők, a kontaktszemélyek, a fertőzött-gyanús vagy koronavírus-fertőzöttek is igényelhetik írásbeli kérvény alapján. A kérvényt az igénylő lakcíme szerinti szavazókörzet elnökéhez kell benyújtani (azzal a feltétellel, hogy állandó vagy ideiglenes lakhelye azon a településen legyen, ahol a szavazóhelyiség is található).

Az igénylést szeptember 26-án, szombaton, 18–20 óra között lehet leadni, s az írásos kérvényhez mellékelni kell a betegséget vagy mozgásképtelenséget igazoló orvosi dokumentumok másolatát (Figyelem! Nem kötelező tartalmaznia a „netransportabil” kifejezést!). Az írott kérésnek tartalmaznia kell az igénylő teljes hivatalos nevét, személyi számát (CNP), állandó vagy ideiglenes (flotant) lakhelyét, személyi igazolvány adatait, a keltezést (kérelem dátumát) és az igénylő saját kezű aláírását. Fontos tudni, hogy az igénylést bárki (rokon, szomszéd, ismerős) leadhatja az érintett személy helyett.

Kórházban vagy idősek otthonában levő mozgásképtelen személyek is igényelhetik a mozgóurnát, amennyiben állandó vagy ideiglenes lakhelyük az adott településen található. Amennyiben a kórházban vagy idősek otthonában több mint 200 személy igényli a mozgóurnát, akkor az igényléseket az intézmény vezetősége nyújtja be szeptember 26-án, ugyancsak 18–20 óra között ahhoz a szavazóhelyiséghez, amelyet kijelölt az adott település választókerületi irodája.

Legyen ingyenes az orvosi bizonylat

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) arra kérte az egészségügyi minisztériumot és az Országos Egészségbiztosító Pénztárt (CNAS), hogy tegyék ingyenessé a mozgóurna igényléséhez szükséges orvosi bizonylat kiállítását.

Az AEP arra figyelmeztetett közleményében, hogy a 2006/95-ös törvény 237-es cikkelye értelmében az egészségi állapotról kiállított orvosi bizonylat költségét a biztosított állja, ez a tény azonban korlátozza a szavazáshoz való jogot — állítja a hatóság.

Az AEP érvelése szerint a nemzetközi jogszabályok és az Alkotmány is kimondja: az általános választójog nem korlátozható származási, vagyoni vagy képességi kritériumok alapján. Ugyanakkor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet is felhívta a figyelmet arra, hogy minden választópolgárnak, beleértve a fogyatékkal élő állampolgárokat is, gyors és könnyű hozzáférést kell biztosítani a szavazóhelyiségekhez vagy a szavazás alternatív módozataihoz — azok a választópolgárok, akik mozgáskorlátozottság vagy más betegség miatt nem mehetnek el a szavazóhelyiségbe, írásban, orvosi bizonylat mellékelésével kérhetik a mozgóurnát. A 2020/782-es kormányhatározat 2-es függelékének értelmében ez érvényes azokra is, akik a COVID-19 világjárvány miatt kórházban, karanténban vagy elkülönítésben vannak.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Mozgóurnát lehet igényelni a szavazás napjára

Ha ismer olyan személyt, aki betegség, mozgásképtelenség miatt nem tud az urnákhoz járulni június 9-én, hogy élhessen szavazati jogával, értesítse arról, hogy mozgóurnát igényelhet a szavazás napjára, így élhet majd szavazati jogával.
Szatmár megye

Választások 2024: Tizenöt órán át fog tartani a június 9-i szavazás

A június 9-i választásokon reggel 7 órakor kezdődik és 22 órakor zárul a szavazás, de akik 21 óra után a szavazóhelyiségben tartózkodnak vagy a szavazóhelyiség előtt sorban állnak, 23 óra 59 percig még leadhatják voksukat.
Belföld

Az AEP tájékoztató anyagokat bocsát rendelkezésre a mozgóurnás voksolásról

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) tájékoztató anyagokat bocsát azon állampolgárok rendelkezésére, akik mozgóurna segítségével szeretnének voksolni a december 6-ai parlamenti választásokon.