2021 novemberéhez mérten decemberben 18 tagországban nőtt az éves inflációs ráta, hét tagállamban csökkent, kettőben — Romániában és Franciaországban — stagnált.
Az eurózónában átlagban 5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tavaly decemberben, az egy hónappal korábban jegyzett 4,9 százalék után. Egy évvel korábban mínusz 0,3 százalékos volt az infláció az eurózónában. A térség államaiban az energia, illetve a szolgáltatások ára járult hozzá a legnagyobb mértékben a fogyasztói árak emelkedéséhez, ezek 2,46, illetve 1,02 százalékkal nőttek.
Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az euróövezetben stabilizálódni fog az infláció, majd csökkenésnek indul az év folyamán. „Decemberi becsléseink szerint 2022-ben 3,2%-os lesz az infláció" — mondta Lagarde.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábbi közlése szerint Romániában a novemberi 7,8 százalékról 8,19 százalékra nőtt az éves infláció 2021 decemberében. A nem élelmiszer termékek 10,73 százalékkal, az élelmiszerek 6,69 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 4,49 százalékkal nőtt.
A harmonizált fogyasztói árindex alapján kiszámolt éves ráta decemberben 6,7 százalékon állt.
A Román Nemzeti Bank legutóbbi jelentésében felfelé módosította inflációs előrejelzését, az idei év végére 7,5 százalékos fogyasztóiár-növekedésre számítanak, amely jövő év végére 5,9 százalékra csökken.
AGERPRES