Belföld

Az ukrajnai háború áldozatául esett újságírókra emlékeznek

A média szabadsága és pluralizmusa jelenti a garanciát a véleménynyilvánítás szabadságára, az információhoz való szabad hozzáféréshez (Fotó: rsf.org)
2022.05.04 - 18:00
Az ukrajnai ki nem provokált orosz katonai agresszió miatt életüket vesztett újságíróknak állított emléket a román külügyminisztérium a sajtószabadság világnapján — az áldozatok emlékeztetnek arra, hogy a sajtót és dolgozóit tisztelni és védelmezni kell.

A külügyi tárca közleményében úgy fogalmaz: az ukrajnai háborúban meghalt újságírók áldozata emlékeztet minket az igazság ismeretének és átadásának fontosságára, a korrekt, átfogó és objektív tájékoztatás jelentőségére, mint ahogy arra is, hogy a sajtót és dolgozóit tisztelni és védelmezni kell.
A román külügy üdvözölte, hogy május 3-án a sajtószabadságot ünneplik világszerte, és kihangsúlyozta, hogy a média szabadsága és pluralizmusa minden formájában — hagyományos és digitális változatában is — a jelenkori demokratikus társadalmak jó működésének fokmérője. „Románia nemzetközi szinten is a vélemény és tájékoztatás szabadságának, a sajtószabadságnak és az újságírók függetlenségének tiszteletét hirdeti” — szögezi le a szaktárca.
Az ENSZ Közgyűlése 1993. december 23-án határozta el, hogy ezentúl minden évben május 3-án ünneplik a sajtószabadság világnapját. Az ünnep felhívja a közvélemény figyelmét a szabad véleménynyilvánítás tiszteletének szükségességére, amely az emberi jogok egyik alapvető alkotóeleme.

Sérthetetlen kell maradjon az újságírók munkavégzéshez való joga

A közvélemény kiegyensúlyozott tájékoztatásának fontosságára hívta fel a figyelmet a sajtószabadság világnapja alkalmából Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Ciucă keddi üzenetében azt írta, a sajtószabadság világnapjának az a célja, hogy a figyelem középpontjába állítsa a média szerepét a közvélemény helyes tájékoztatásában és a félretájékoztatás visszaszorításában, főleg azóta, amióta a sajtó világát is meghatározza a digitális technológiák fejlődése. „A média szabadsága és pluralizmusa jelenti a garanciát a véleménynyilvánítás szabadságára és az információhoz való szabad hozzáférésre, amelyek egy konszolidált demokráciában és egy működő jogállamiságban minden polgár alapvető jogai” — szögezte le a kormányfő, hozzátéve, hogy nem létezik demokrácia sajtószabadság nélkül, és sérthetetlen kell maradjon az újságírók munkavégzéshez való joga. „Az egész kormánycsapattal együtt teljes mértékben támogatom a sajtószabadságot, a véleménynyilvánítás jogát és az állampolgárok jogát a korrekt tájékoztatáshoz” — olvasható az üzenetben.

Ciucă hangsúlyozta, hogy kormánya határozottan elítél minden arra irányuló kísérletet, hogy elbátortalanítsanak egy újságírót vagy szerkesztőséget a szabad véleménynyilvánítás gyakorlásától. Kifejtette: minden tisztelete azoké az újságíróké, akik szakértelemmel, objektíven és felelősségteljesen végzik munkájukat, és sok esetben életüket kockáztatva tájékoztatnak a konfliktuszónákból.
A miniszterelnök hozzátette azt is, hogy a helyes tájékoztatás kiemelt jelentőséget kap olyan válságok esetén, mint a világjárvány vagy a háború, amikor a sajtónak még inkább megnő a szerepe és a felelőssége abban, hogy a korrekt információk eljussanak a széles közönséghez. Hírösszefoglaló