Számtalanszor cikkeztünk már arról, milyen „jól jött” a Nagypeleske–Zajta közötti átkelő megléte zsúfolt nyári, vakációs vagy épp az ünnepek előtti időszakokban, állandósítása mennyire tehermentesítené a petei és a csanálosi átkelőt, mekkora segítséget jelentene az átingázóknak; beszámoltunk arról is, hogy Lázári kész a határnyitásra, hiszen több mint két évvel ezelőtt a község költségvetéséből az utolsó nagypeleskei villanyoszloptól elvezették a föld alatt a villanyvezetéket a határig, és ugyanígy oldották meg a széles sávú internet optikai kábelének eljuttatását is, betonalapot öntöttek az út mellé, erre állították fel a mobil konténert, amiben az útlevél-ellenőrzést végezhetik a határőrök, amelybe fűtést és hűtést is szereltek, mint ahogy arról is: mennyit s milyen szinten lobbiztak a szatmári politikusok ennek érdekében.
Nos, a lobbizás február 26-án, dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter látogatása alkalmával is folytatódott — Nagy Szabolcs és Magyar Lóránd RMDSZ-es parlamenti képviselők hangsúlyozták: kormányzati szerepvállalásuk egyik legfontosabb kérdése, hogy hosszú évek várakozása után végre előrelépés történjen a két ország közötti ideiglenes határátkelőhelyek véglegessé tételében is.
„Szatmár megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye között jelenleg három olyan ideiglenes átkelő működik, melyek véglegessé tétele jelentősen megkönnyítené a két térség közötti közlekedést. Ugyanakkor a két ország gyorsforgalmi útjának összekapcsolása szempontjából az egyik legfontosabb csatlakozási pont lehet majd az Óvári–Csenger közé tervezett határátkelő, míg a Nagypeleske–Zajta, Szárazberek–Garbolc, Horea–Ömböly átkelők véglegesítése a Pete–Csengersima és Csanálos–Vállaj határátkelők tehermentesítése szempontjából számít stratégiai kérdésnek. Ezek a koronavírus-világjárvány kitörése előtt időszakos átkelőkként működtek, infrastrukturális szempontból az úthálózat kiépült, viszont további fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy állandó jellegű határátkelőkként működhessenek. Magyarország vállalná a határellenőrzési infrastruktúra kiépítését, működtetését, erről Szijjártó Péter külügyminiszter beszélt bukaresti látogatása során. Most a román félen van sor, ezt kell mihamarabb engedélyeztessük, hiszen olyan szorosan kötődik össze a két térség, hogy nem lehet más célunk, mint a kölcsönös fejlődés és a siker” — hangsúlyozta Nagy Szabolcs képviselő.
Szabó Kinga Mária