Különleges időszakban, különleges körülmények illetek 2021-ben Gyenes Emánuel fogadására, aki a tizenegyedik alkalommal állt rajthoz a Dakar-ralin, és kilencedik alkalommal teljesítette a világ legnehezebb terepralijának több ezer kilométeres össztávját.
Füstbomba és konfetti
Így a csapat névadó szponzorának szatmárnémeti székhelyén is igyekeztek különleges módon fogadni Manit úgy, hogy igazodtak a szigorú járványhatósági előírásokhoz is. Szerda délelőtt a telephely főépületének bejárata előtt sivatagi homokból szórták ki a „Mani” szót, a csapat narancssárga színét jelképező füstbombát nyitottak, a kollégái és a cég vezetői pedig rendhagyó módon a bejárat előtt köszöntötték a pilótát. Mivel az esemény szabadtéren zajlott, ezért az autós és motoros versenyeken szokásos pezsgőbontás sem maradhatott ki, illetve konfettik borították be a bejárat előtti területet.
Egyszer kinyílt a légzsák
Elárulta azt is, hogy az erőnléti edzések hiánya miatt az első hét nagyon nehéz volt a számára. „Éreztem, hogy a nap végére teljesen elfogytam. De a második héten már jobb volt, könnyebben fel tudtam venni a ritmust, így jobb szakaszokat is tudtam teljesíteni.”
Újságírói kérdésre Mani elmondta, hogy a tavalyi, szaúdi Dakar egy sétamenet volt az ideihez viszonyítva. „Nyilván, 2020-ban jobban fel voltam készülve erőnlétileg, de sokkal könnyebb volt a tavalyi kiírás, hiszen a pálya könnyebb, gyorsabb volt. Viszont idén megfogtak a szervezők: a navigáció és a pálya szempontjából is nagyon nehéz dolgunk volt. A szervezők elsődleges szándéka az volt, hogy lassítsák egy kicsit a tempót, hogy csökkentsék a sérülésveszélyt. Navigáció szempontjából is nehezebb volt, hiszen tavaly voltak olyan szakaszok, hogy akár 10-20 kilométert csak egyenesen kellett menni. Most viszont majdnem kilométerenként volt egy-egy irányváltás, ezért nagyon kellett figyelni a road-bookot.”
A pillanatnyi koncentráció vesztés következményét egyébként Mani is megszenvedte, hiszen a 3. versenyszakaszon – amikor a műszaki hibája volt, és inkább a motor működését figyelte – nagy sebességgel ment neki egy dűnének, amit átugrott, de földre érkezéskor esett, és ezért a légzsákja is kinyílt rajta. „Egy percig olyan voltam, mint egy szumós, mozogni sem tudtam, míg ki nem engedett a légzsák” – mondta a motoros.
Sokkal több pénz kell az autózáshoz
Kérdésünkre Mani beszélt arról a bejegyzéséről is, amit a legutóbb tett közé a Facebook-oldalán. Erről már beszámoltunk, hogy a Ferrari egykori elnökével, a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) első emberével, Jean Todttal fényképezkedett a Dakaron, és a képhez fűzött magyarázatba azt írta, hogy talán az ő elnöke is lesz. „Nagyon kedves, közvetlen ember. Megkérdezte honnan vagyok, hogy állok a táblázatba, mekkora a költségvetésem a Dakarra. Nyilván, örülnék annak, ha valamikor lehetőségem lenne, hogy áttérjek az autós kategóriába. Sok motoros már meglépte ezt. Ehhez viszont sokkal több pénz kell. Jobb lenne autóval versenyezni, mert nem olyan veszélyes, és erőnlétileg sem vesz ki annyit belőled, mint a motorosoknál.”
Pesek Attila